فهرست بستن

سرویس‌های استریم بازی انویدیا GeForce Now و گوگل Stadia با ترفندی ویژه برای iOS عرضه می‌شوند

به لطف قوانین انحصارگرایانه و سخت‌گیرانه فروشگاه اپ استور اپل کاربران دستگاه‌های iOS توانایی تجربه سرویس‌های گیمینگ ابری مانند xCloud و Stadia را ندارند. حال به نظر می‌رسد که گوگل و انویدیا موفق شدند تا با یک ترفند ویژه سرویس‌های استریم بازی خود را برای کاربران iOS ای عرضه کنند.

بر اساس قوانین اپ استور اپل، توسعه دهندگان امکان فعال کردن پرداخت درون برنامه‌ای مستقل را ندارند، حتی اخیراً بازی فورتنایت بخاطر فعال کردن این قابلیت برای همیشه از اپ استور اپل حذف شد و شکایت آن‌ها در دادگاه به جایی نرسید. حال گوگل و انویدیا تصمیم گرفتند تا راه مایکروسافت xCloud را پیش بگیرند برای انتشار سرویس‌های استریم بازی بر روی دستگاه‌های iOS ای، نسخه وب اپ سرویس‌های خود را عرضه کنند.

این ترفند در ابتدا توسط مایکروسافت برای سرویس xCloud اجرا شد و حالا شرکت‌های گوگل و انویدیا برای ارائه سرویس‌های گیمینگ GeForce Now و Stadia از آن استفاده کرده‌اند. هیچ شرکتی به قوانین انحصار‌طلبانه اپل تن نمی‌دهد و این موضوع در آینده مشکلات بسیار زیادی را برای کوپرتینویی‌ها به وجود خواهد آورد.

در حال حاضر نسخه بتا آزمایشی وب اپ سرویس GeForce Now برای کاربران دستگاه‌های iOS ای در دسترس است و گوگل هم قصد دارد تا نسخه آزمایشی وب اپ استادیا را از هفته آینده برای کاربران سیستم عامل iOS نیز فعال کند. اواخر ماه اوت اپل اعلام کرد که شرکت‌های انویدیا، مایکروسافت و گوگل بخاطر محدودیت‌های موجود امکان عرضه رسمی سرویس‌های گیمینگ ابری را بر روی اپ استور نخواهند داشت.

این موضوع انتقادهای شدید شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری را به همراه داشت و در نتیجه اپل با کمی عقب نشینی اعلام کرد که شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های گیمینگ ابری باید هر بازی را به صورت جداگانه در استور اپل قرار دهند، اما هیچ یک از شرکت‌های مذکور حاضر به اجرای این درخواست اپل نشدند و در نهایت راهکار دیگری را برای ارائه خدمات در نظر گرفتند.

دلیل اقدامات اپل برای جلوگیری از ورود سرویس‌های گیمینگ ابری کاملاً مشخص است، زیرا این شرکت قصد دارد تا سرویس استریم بازی اختصاصی خود را برای دستگاه‌های iOS ای عرضه کند و شکست اپل در این پروژه با وجود رقبای قدرتمندی مانند انویدیا، گوگل و مایکروسافت حتمی است، در همین راستا اپل تصمیم گرفته تا با تکیه بر سیاست‌های انحصار‌طلبانه خود از این موضوع جلوگیری کند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *