فهرست بستن

سامسونگ به خاطر تحریم‌های آمریکا از فروش محصولات خود به هواوی منع شد

همانطور که می‌دانید با شروع تحریم‌های آمریکا علیه شرکت هواوی، سال تاریک و پر پیچ و خمی برای این شرکت چینی آغاز شد. در این راستا بسیاری از شرکت‌های تراشه‌سازی چون TSMC به دلیل حفظ روابط خود با آمریکا از کمک به هواوی شانه خالی کردند و اینطور که پیداست حالا نوبت به کره‌ای‌ها رسیده است.

طبق خبرهای جدید علاوه بر سامسونگ شرکت سازنده‌ی تراشه رم SK Hynix نیز قصد متوقف کردن همکاری خود با هواوی را دارد و این امر مشکلات ساخت گوشی برای هواوی را بسیار بیشتر می‌کند. یکی از روزنامه‌های کره‌ی جنوبی (Chosun llbo) مدعی شد شرکت سامسونگ و SK Hynix همکاری خود با هواوی را از تاریخ 15 سپتامبر (25 شهریور) به بعد خاتمه می‌دهند و دیگر تراشه‌های خود را به این شرکت چینی نمی‌فروشند. این تاریخ دقیقاً همان زمانی است که وزارت تجارت ایالات متحده تحریم‌های جدید علیه هواوی را اعمال می‌کند.

Samsung-sk.png

همانطور که می‌دانید پس از اعمال این تحریم‌ها، شرکت‌های غیر آمریکایی که از تجهیزات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ساخت ایالات متحده برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند نیز دیگر نمی‌توانند محصولات خود را به کمپانی چینی هواوی بفروشند. البته این تحریم‌ها قبل از اجرا شدن هم اثر منفی خود را گذاشته است؛ ریچارد یو مدتی پیش اعلام کرد به دلیل تحریم‌های آمریکا، گوشی سری میت 40 هواوی آخرین گوشی مجهز به پردازنده‌های قدرتمند Kirin خواهد بود.

لازم به‌ذکر است هواوی تنها شرکتی نیست که از قطع همکاری با سامسونگ و SK Hynix ضرر می‌کند، بلکه با توجه به اینکه هواوی یکی از مشتریان بزرگ تراشه‌های این دو شرکت است، خود سامسونگ و SK Hynix نیز باید هزینه‌ی هنگفتی بپردازند. برای مثال 40 درصد از 13.3 میلیارد دلار درآمد نیمه اول 2020 شرکت SK Hynix مربوط تجارت این شرکت با چین بوده است.

هواوی نیز در این راستا سعی کرده وابستگی خود به کشورهای خارجی را کم‌تر کند و به شرکت تراشه‌سازی چینی SMIC برای تولید چیپست‌های گوشی‌های خود روی آورده است. اما این شرکت برای ساخت تراشه‌های خود از فناوری ساخت 14 نانومتری استفاده می‌کند و قادر نیست تراشه‌های پرچمدار مورد نیاز هواوی را بسازد.

علاوه بر این ممکن است آمریکا از سپتامبر، شرکت SMIC را نیز به لیست سیاه خود اضافه کند و این امر موجب می‌شود این شرکت چینی نتواند تجهیزات لازم برای تولید تراشه‌های خود را از شرکت‌های آمریکایی دریافت کند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *