فهرست بستن

سامسونگ از سنسور جدید ۱۰۸ مگاپیکسلی و یک سنسور ۴۸ مگاپیکسلی برای دوربین‌های پریسکوپی رونمایی کرد

«سامسونگ» سال گذشته اولین سنسور تصویری با اندازه پیکسل ۰.۷ میکرومتر معرفی کرد و اکنون از چهار مدل جدید بر پایه همان پیکسل ۰.۷ میکرومتری رونمایی کرده است. هدف از این کار، تولید ماژول‌هایی کوچک‌تر و باریک‌تر برای دوربین موبایل است. این سنسورها از فناوری ISOCELL Plus بهره می‌برند؛ اما سامسونگ قصد دارد نسل آینده را تا پایان سال با استفاده از فناوری ISOCELL 2.0 تولید کند.

سنسورهای جدید در مقایسه با سنسورهای ۰.۸ میکرومتری تا ۱۵ درصد کوچک‌تر شده‌اند که در نتیجه با استفاده از آن، ماژول‌های دوربین هم تا ۱۰ درصد باریک‌تر از قبل می‌شوند. به این ترتیب، برآمدگی دوربین در قاب پشتی دستگاه، کمتر از قبل خواهد شد.

ISOCELL HM2 سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی سامسونگ محسوب می‌شود. سنسور جدید هم مانند HM1، از فناوری ترکیب ۹ پیکسلی بهره می‌برد که این قابلیت را دارد تا ۳ برابر بزرگ‌نمایی را بدون افت کیفیت انجام دهد. مجدد مانند نسخه‌ی قبلی از فوکوس خودکار Super-PD و فیلم‌برداری با کیفیت 4K و ۱۲۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. از حیث بزرگی، HM2 با اندازه 1/1.52 اینچ کوچک‌تر از HM1 با اندازه 1/1.33 اینچ است.

سنسور ISOCELL GW3 با اندازه 1/1.97 اینچ تقریباً برابر با یک سنسور ۴۸ مگاپیکسلی به بزرگی ۰.۸ میکرومتر است؛ اما رزولوشن ۶۴ مگاپیکسلی را ارائه می‌دهد. این سنسور از فناوری ترکیب ۴ پیکسلی موسوم به «تتراسل» بهره می‌برد که می‌تواند با کمک Smart-ISO نور بیشتری را جذب کند. GW3 قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت 4K را با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه دارد و از لرزش‌گیر دیجیتالی هم پشتیبانی می‌کند.

samsung-07um-lineup.jpg

این دو سنسوری که بررسی کردیم به عنوان دوربین اصلی دستگاه‌های همراه استفاده خواهند شد. سنسور سوم ISOCELL GM5 نام دارد که برای دوربین‌های با قابلیت زوم پریسکوپی و فوق عریض مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سنسور GM5 رزولوشن ۴۸ مگاپیکسلی دارد و در صورت استفاده در یک ماژول فوق عریض، می‌تواند با کیفیت 1080p با نرخ ۴۸۰ فریم بر ثانیه یا با کیفیت 4K و ۱۲۰ فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کند. در مقابل اگر به عنوان دوربین پریسکوپی استفاده شود، کیفیت فیلم‌برداری همان 4K خواهد بود اما سرعت آن به ۶۰ فریم بر ثانیه کاهش می‌یابد.

ISOCELL JD1 کوچک‌ترین سنسور سامسونگ و ۳۲ مگاپیکسلی است. این سنسور برای دوربین‌های سلفی حفره‌ای و دوربین‌های چرخان طراحی شده است. اندازه JD1 تقریباً به بزرگی سنسور ۱۶ مگاپیکسلی و در حدود ۱ میکرومتر است. GM5 و JD1 از اولین سنسورهایی هستند که از فناوری Staggered HDR پشتیبانی می‌کنند. Staggered HDR، لرزش‌های ناگهانی دستگاه را هنگام ثبت تصاویر HDR خنثی می‌کند که در نتیجه تصویر خروجی کاملاً شفاف خواهد بود.

این فناوری از ترکیب ۴ پیکسلی استفاده می‌کند و برای نوردهی از سه حالت طولانی، متوسط و کوتاه بهره می‌برد. سپس تصویر را جهت پردازش به پردازنده می‌فرستد. به گفته سامسونگ، فناوری Staggered HDR در مقایسه با HDR معمولی، سریع‌تر و از نظر انرژی کم‌مصرف‌تر است.

isocell-tech.jpg

در حال حاضر تولید انبوه سنسورهای GW3 ،HM2 و JD1 را آغاز کرده و GM5 برای ارزیابی به تولیدکنندگان ارسال شده است. هر چهار سنسور جدید از فناوری ISOCELL Plus بهره می‌برند. سامسونگ تا پایان سال جاری میلادی ISOCELL 2.0 را معرفی می‌کند. در نسل بعدی دیواره‌های بین پیکسل‌ها بزرگ‌تر خواهد شد که در نتیجه ۱۲ درصد نور بیشتری در مقایسه با ISOCELL Plus جذب می‌شود. این میزان در مقایسه با ISOCELL اولیه تا ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *