فهرست بستن

سازمان فناوری اطلاعات: فیلترشکن‌ها برای سوءاستفاده طراحی شده‌اند

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران می‌گوید نزدیک به 100 درصد فیلترشکن‌ها برای سوء استفاده طراحی شده‌اند. جزئیات نگرانی ها نسبت به فیلترشکن ها را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

ابوالقاسم صادقی در یک نشست آنلاین درباره فیلترشکن‌ها گفت: این ابزارها برای سوءاستفاده هستند.  مدتی قبل نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات درباره فیلترشکن‌ها و دست‌های پشت پرده سؤال پرسیدند که باید بگوییم ابعاد این مسئله صرفاً داخلی نیست و خارج کشور هم در آن دخیل هستند.  

abolghasem-sadeghi-02-06.jpg

صادقی این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که پیش از این هم جهرمی درباره فیلترشکن‌ها و تهدید امنیتی آنها هشدار داده بود. وزیر ارتباطات درباره فیلترشکن‌ها گفته بود: بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این نوع نرم‌افزارها استفاده ضد امنیتی دارند و نوعی باج افزارند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترکین اقدام می‌کنند و فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات به موضوع نشت اطلاعات هم پرداخت و با اشاره به اینکه نشت اطلاعات مختص به ایران نیست و در مورد فیس بوک و یاهو هم رخ داده است، گفت:  می‌توانیم از تجارب این شرکت‌ها استفاده کنیم تا با حمله‌های این‌چنینی مواجه نشویم.

صادقی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع امنیت اطلاعات کاربران پرداخت و گفت چندی قبل اطلاعات کاربران برخی نهادها نشت پیدا کرد اما کسی پاسخگو و پیگیر نشد. معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات می‌گوید هرچند برخی دستگاه‌ها به مقوله حفاظت از اطلاعات کاربران توجه ویژه‌ای دارند، اما اغلب نهادها اهتمام مناسبی برای حفاظت از امنیت اطلاعات کاربران خود ندارند و حتی بسیاری از حداقل‌ها هم رعایت نمی‌شود.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات افزود: اسفندماه سال گذشته گزارش‌هایی مبنی بر ایمن نبودن امنیت شبکه برخی نهادها اعلام شد که برای برخورد با آن همراه کارشناسان حقوقی در قانون جرائم سایبری به‌سختی بندهایی برای مسئولیت نهادهای نگه‌دارنده اطلاعات شخصی کاربران پیدا کردیم بنابراین باید برای ایمن کردن فضای مجازی قوانین این حوزه را اصلاح کنیم.

صادقی از کسب و کارهای آنلاین به عنوان یک چالش بزرگ یاد کرد و مدعی شد برخی از این کسب و کارها گردش مالی و مشتریان زیادی دارند اما حتی یک کارشناس امنیت شبکه ندارند. بدتر اینکه معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات می‌گوید هیچ قانونی برای برخورد با آنها وجود ندارد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات به موضوع رمز دوم پویا هم پرداخت و مدعی شد اجباری شدن رمز پویا از 60 تا 70 درصد کلاهبرداری ها جلوگیری کرده است. همچنین صادقی از شناسایی اپلیکیشن های آلوده با هدف جلوگیری از وقوع حملات خبر داد.

صادقی به فناوری بلاک چین هم پرداخت و گفت: بلاک چین چاقوی دو لبه فناوری است و درصورتی‌که در قانون تعیین تکلیف نشود تهدیدهای زیادی برای ما دارد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات از مردم خواست هوشیار باشند و اطلاعات غیر ضروری را در اختیار کسی قرار ندهند. برای نمونه در استفاده از کارت‌خوان نباید هیچ گونه اطلاعاتی به فروشنده ارائه شود. همچنین در این نشست به اهمیت امنیت گوشی‌های تلفن همراه پرداخته شد.

به گفته یک عضو هیئت علمی دانشگاه که در این نشست حضور داشت، برخی از مردم می گویند اطلاعات مهمی بر روی گوشی خود ندارند و با همین توجیه نسبت به رعایت نکات امنیتی بی توجه هستند. وی تاکید کرد این توجیه غلط است و باید مردم توجه ویژه‌ای به امنیت گوشی تلفن همراه خود داشته باشند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *