زنی تا سن ۳۶ سالگی ۱۲ بار سرطان داشت! ژن‌های او چیزی را نشان داد که قبلاً دیده نشده بود!

2022 11 05 15 23 39

هنگامی که دانشمندان اسپانیایی با مورد عجیبی زنی مواجه شدند که قبل از ۳۶ سالگی ۱۲ نوع تومور مختلف را تجربه کرده بود، تصمیم گرفتند کمی ژرف‌تر کاوش کنند تا دریابند چرا او تا این حد مستعد ابتلا به سرطان است.

این زن ۳۶ ساله برای اولین بار در سن دو سالگی تحت درمان سرطان قرار گرفت. در سن ۱۵ سالگی تشخیص داده شد که او به سرطان دهانه رحم مبتلا است.

در ۲۰ سالگی، یک تومور غدد بزاقی با جراحی برداشته شد. یک سال بعد، او جراحی بیشتری برای برداشتن سارکوم با درجه پایین انجام داد.

و با گذشت ۲۰ و ۳۰ سالگی، چندین تومور مختلف تشخیص داده شد. در مجموع، او ۱۲ تومور، از جمله پنج تومور بدخیم را تجربه کرده است.

با اجازه این زن و خانواده‌اش، یک تیم بین‌المللی از محققان به رهبری مرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا، نمونه‌هایی از خون او گرفتند و از توالی‌یابی (سکانس) DNA برای بررسی جهش‌های ژنتیکی درون هزاران سلول استفاده کردند.

محققان چیز عجیبی کشف کردند. این زن یک جهش منحصر به فرد داشت که او را مستعد ابتلا به سرطان کرد.

او یک جهش در هر دو نسخه از ژن MAD1L1 داشت که در انسان‌ها سابقه نداشته.

ژن MAD1L1 مسئول بخش کلیدی ماشینی است که به متعادل کردن کروموزوم ها قبل از تقسیم سلول کمک می کند. MAD1L1 قبلاً مظنون به ایفای نقش در سرکوب تومورها بوده است.

جهش این ژن ناشناخته نیست. در واقع، اعضای خانواده زن هم حامل یک جهش هستند. اما این اولین کسی بود که هر دو نسخه از ژن حامل این تغییر خاص را داشت.

یک جهش دوگانه (یا هموزیگوت) ژن MAD1L1 برای جنین موش کشنده است، بنابراین یک یافته مشابه در انسان بسیار شگفت‌انگیز بود.

در این زن، جهش باعث اختلال در همانندسازی سلولی و ایجاد سلول‌هایی با تعداد کروموزوم ‌ای مختلف می شد. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از سلول های خونی او دارای تعداد غیر طبیعی کروموزوم بودند.

انسان ها به طور معمول دارای ۲۳ جفت کروموزوم در داخل هسته هر سلول بدن ما هستند.

کروموزوم ها بسته‌های متراکم DNA هستند که به شکل کلبی “X” می آیند و زمانی که یک سلول در شرف میتوز یا تکثیر سلولی است، شکل می‌گیرند.

افراد مبتلا به بیماری نادری به نام «آنئوپلوئیدی موزاییکی رنگارنگ» (MVA) تعداد کروموزوم‌های مختلفی در سلول‌های مختلف دارند، مانند موزاییکی از کاشی‌های رنگارنگ. این بیمار می‌تواند ناشی از چندین جهش ژنتیکی مختلف باشد، از جمله جهش‌هایی که در زنان مبتلا به ۱۲ سرطان دیده می‌شود.

افرادی که با MVA متولد می‌شوند اغلب  تاخیر رشد، میکروسفالی (که در آن سر کودک کوچکتر از حد طبیعی است)، ناتوانی ذهنی و سایر نقایص مادرزادی را تجربه می کنند. آنها اغلب مستعد ابتلا به سرطان هستند.

در این مورد، زن هیچ ناتوانی ذهنی نداشت و زندگی نسبتاً عادی داشت (با توجه به تعداد دفعات درمان سرطانی که انجام داده بود).

مارکوس مالوبرز، زیست‌شناس مولکولیمرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا، ، نویسنده همکار و رئیس بخش سلولی و گروه سرطان می گوید: “ما هنوز نمی‌دانیم که این فرد چگونه توانسته در مرحله جنینی رشد کند و توانسته بر همه این آسیب‌شناسی‌ها غلبه کند.”

در حالی که نقش آنوپلوئیدی در سرطان به خوبی شناخته نشده، ما می‌دانیم که حدود ۹۰ درصد تومورها دارای سلول های سرطانی با کروموزوم‌های اضافی یا از دست رفته هستند.

این مقاله در Science Advances منتشر شده.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.