فهرست بستن

بروزرسانی: زمزمه‌های فیلترینگ جدی‌تر شد – می‌توانیم کلاب هاوس داخلی بسازیم!

با جدیدترین اظهارات معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی مبنی بر توانایی ساخت کلاب هاوس داخلی دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فیلترینگ این شبکه اجتماعی باشیم، هرچند که این مقام مسئولین تأکید دارد که هدف از ایجاد نسخه داخلی این نیست.

همانطور که می‌دانید در ماه‌های اخیر برنامه کلاب هاوس با استقبال بسیار خوبی از سمت مردم سراسر جهان از جمله ایران همراه شده است. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد تا با حضور در روم‌های صوتی با دیگر اعضا به بحث و گفتگو بپردازند. مسئولین داخلی کشور هم چند وقتی است که به این سرویس علاقمند شده‎اند و با حضور در روم‌های مختلف به اظهار نظر در خصوص مسائل مختلف می‌پردازند.

کلاب هاوس داخلی بدون نیاز به مسدود شدن نسخه خارجی!

اما ظاهراً مانند همیشه استقبال از یک شبکه اجتماعی، نگرانی‌هایی برای مسئولین به همراه داشته است. در همین راستا، امیر خوراکیان، معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه برخی از سرویس‌های خارجی پدیده‌ساز و تعیین کننده به گونه‌ای هستند که راحت می‌توان به نمونه داخلی آن دست پیدا کرد، افزود:

“سطح دانش فنی و تجربه کشور به گونه‌ای است که هم اکنون ایجاد سرویسی مشابه کلاب هاوس به سادگی در داخل کشور مقدور است.”

او معتقد است که حتما نیاز نیست سرویسی مسدود شده و پس از آن به فکر راه‌اندازی نسخه مشابه داخلی باشیم. خوراکیان معتقد است که ایجاد ایجاد سرویس‌ها و خدمات داخلی در فضای مجازی لزوماً به معنای نفی سرویس‌های خارجی نیست، بلکه ایجاد این گونه خدمات در داخل، ضریب استقلال کشور را افزایش می‌دهد و موجب رشد و ارتقای دانش فنی در کشور می‌شود. وی در ادامه یک بار دیگر تأکید کرد که هم‌اینک ایجاد سرویسی مشابه کلاب هاوس برای بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌های فعلا و موجود در کشور به راحتی امکان‌پذیر است.

خوراکیان از بخش خصوصی برای ایجاد چنین سرویسی دعوت و عنوان کرد ایجاد ضمانت‌های حقوقی برای پرهیز از مداخلات غیرمنطقی بخش‌ه‌ای مختلف در این گونه امور، اطمینان بخش و بهترین مشوق برای بخش خصوصی است که به چنین اقداماتی ورود کند. او با تأکید بر اینکه ایجاد نمونه داخلی به معنی بستن سرویس خارجی نیست، اعلام کرد که هدف از اینکار بدست آوردن یک استقلال نسبی در این حوزه است. خوراکیان در عین حال اضافه کرد:

“این شرکت‌ها با ما تعامل ندارند و کاملا تحت نفوذ دولت‌های متخاصم قرار دارند و به صورت ابزار برای آن‌ها عمل می‌کنند، لذا ما با تقویت سرویس‌های داخلی باید در مواقعی که آنها برای ما محدودیت و مشکل ایجاد می‌کنند، بتوانیم نیازهای کاربران را تأمین کنیم.”

با صدا و سیمای ناراضی چه باید کرد؟

خوراکیان در حالی از ایجاد نسخه داخلی بدون نیاز به بستن سرویس خارجی سخن می‌گوید که همین حالا هم فعالیت آزادانه کلاب هاوس موج نارضایتی نهادهایی مانند صدا و سیما را به همراه داشته است. آذری جهرمی در واکنش به اعتراض صدا و سیما به فعالیت کلاب هاوس گفته است که “ناراحتی صداوسیما مثل بسیاری دیگر از رفتارهای آنها برای من هم قابل درک نیست“. او معتقد است کسانیکه به دنبال افزایش همبستگی ملی هستند از این گفت‌وگوها حمایت می‌کنند.

وزیر ارتباطات معتقد است که گفتگوهای صوتی یک نوآوری جدید در فضای مجازی در دنیا بوده و ضمن استفاده از آن از توسعه در پلتفرم‌های ایرانی هم استقبال و حمایت می‌شود. او در پایان گفت: همانطور که دادستان محترم کل کشور دیروز گفته بودند، مبحثی برای بستن این پلتفرم مطرح نشده است.

بروزرسانی 20 فروردین: اختلال در دسترسی به کلاب هاوس

درست یک روز پس از آنکه معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی در اظهارات خود اعلام کرد برای تولید نسخه داخلی کلاب هاوس نیاز به مسدود کردن نسخه خارجی وجود ندارد و پس از آنکه وزیر ارتباطات و دادستان کل کشور گفتند که تصمیمی برای فیلترینگ کلاب هاوس گرفته نشده، استفاده از این برنامه در داخل کشور با اختلال همراه شد.

کاربران شب گذشته گزارشاتی از عدم دسترسی به برنامه ClubHouse در توئیتر منتشر کردند. طبق آمارهای ارائه شده توسط کاربران این اختلالات مربوط به به اپراتور و یا شرکت خاصی نبود و دسترسی کاربران هم با اینترنت همراه اول و ایرانسل و هم شرکت‌هایی مانند مخابرات ممکن نبود. این کاربران گفته‌اند که با استفاده از برنامه‌های فیلترشکن بدون مشکل به کلاب هاوس دسترسی داشتند. البته در این میان کاربران زیادی نیز بودند که اعلام کردند هیچ مشکلی در دسترسی به این برنامه ندارند.

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به توئیت یکی از کاربران که از اختلال در آدرس API کلاب هاوس در اپراتور همراه اول خبر داده بود، عنوان کرد که سازمان تنظیم مقررات هم همین گزارش را ارائه داده و از آنجاییکه همه مناطق کشور این اشکال را ندارند، “مشخصه تنها برخی از سرورهای DNS اونها مشکل داره. موضوع به همراه اول منعکس و در حال پیگیری هستند“.

معزی، مسئول اطلاع رسانی دولت در واکنش به این اختلالات تأکید کرده است که دستور رسمی قضایی برای فیلترینگ کلاب هاوس صادر نشده، او از عزم گروهی برای انسداد یا اختلال در این برنامه خبر داده است. برخی از شایعات اینگونه مطرح شده این اختلالات در اپراتورها و مخابرات عمدی و به دلیل اختلافات میان دولت و مخالفان است. با این حال، هنوز هیچ گزارش رسمی مبنی بر دلیل این مشکلات ارائه نشده است.

امان الله حسین پور، نماینده ى مردم اسفراین در مجلس هم در توئیتر که خود یک شبکه اجتماعی فیلتر شده است، درخصوص کلاب هاوس اظهار نظر کرده و گفته است که با فیلتر کردن آن تصمیم درستی است.  

امان الله حسین پور، نماینده ى مردم اسفراین در مجلس هم در توئیتر

آیا دسترسی به این برنامه برای شما هم دچار مشکل شده است؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *