فهرست بستن

رییس سازمان فضایی: هدف‌مان تبدیل اقتدار علمی فضایی به اقتدار اقتصادی است

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS،مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران در همایش نجوم و هفته گردشگری فضا پایه در نیاسر کاشان، با اعلام شروع هفته جهانی فضا گفت: این هفته با شعار «فضا، جهان سراسر متحد» در حالی برگزار می شود که هفته جهانی فضا به ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تعیین و در تاریخ ثبت شد. 

براری با تاکید بر ایجاد بستر برای آگاه سازی اقشار مختلف بر منافع و کاربردهای فناوری فضایی، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر جزو معدود کشورهای دارای چرخه کامل فضایی است که تثبیت و صنعتی سازی آن را در اولویت قرار داد تا با گذر از پژوهش و تحقیقات به توسعه سامانه های عملیاتی بپردازد تا بتوانیم  در جامعه تکنولوژی فضایی را کاربردی کنیم. 
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه دانشمندان ایرانی نقش کلیدی در پیشرفت فناوری فضایی داشتند با یادی از دانشمندانی چون خوارزمی، ابوریحان بیرونی، خیام و خواجه نصیرالدین طوسی، اظهار کرد: توسعه اقتصاد فضایی با استفاده از توسعه کاربرد فضایی مورد تاکید است. 
رییس سازمان فضایی با اشاره به درآمدزایی کشورها از کاربردی کردن فناوری های فضایی، تصریح کرد: در ۱۰ ساله نخست فعالیت در صنعت فضایی رتبه نخست علمی این حوزه در منطقه و رتبه ۱۵ در جهان را بدست آوردیم بنابراین هدف مان این است که اقتدار علمی را به اقتدار اقتصادی در این حوزه تبدیل کنیم. 
وی با اشاره به چند برابر بودن سرعت رشد اقتصاد فضایی در دنیا، افزود: در دنیا بیش از ۷۵ درصد اقتصاد فضایی توسط بخش خصوصی مدیریت می شود که در این جهت آزادسازی داده های فضایی و اختصاص پروانه به نخستین اپراتور مخابراتی صورت گرفته و مد نظر است تا بتواند در جامعه تکنولوژی فضایی کاربردی کند.
براری با اشاره به احصای بستر سرمایه گذاری در صنعت فضایی گفت: فضا علاوه بر کاربردهایی که در زندگی دارد دارای جذابیت زیادی در نجوم دارد که با ظرفیت خدادادی موجود اولین پارک رصد در نیاسر کاشان در حال پیگیری است.

Let’s block ads! (Why?)

بازدیدها: 6

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.