فهرست بستن

رویکرد مالی TSMC در سه ماهه سوم – انتظار درآمد 20 درصدی از 5 نانومتری‌ها در سال 2021

گزارش رویکرد مالی TSMC که مربوط به سه ماهه سوم سال میلادی جاری است توسط این کمپانی بزرگ تایوانی منتشر شده است که جزئیاتی در رابطه با تاثیر معماری 5 نانومتری در رشد و درآمد این کمپانی در سال آینده در اختیارمان قرار می‌دهد. تراشه‌ساز مطرح آسیایی انتظار تاثیر عمیق و عظیمی از تراشه‌های 5 نانومتری دارد، بدین صورت که این تراشه‌ها در تعداد انبوه به فروش خواهند رسید و برای مدت زمان قابل توجهی به عنوان کلید اصلی در بازار تراشه‌ها حضور پیدا خواهند کرد.

در سه ماهه جاری، TSMC انتظار دارد که معماری 5 نانومتری تنها 8 درصد از میزان درآمد کمپانی را به خود اختصاص دهد. اما در سال آینده یعنی 2021، انتظارات از درآمد حاصل از این تراشه ها به 20 درصد افزایش پیدا می کند. هر چند که مدیرعامل TSMC معتقد است این صحبت هنوز نباید به عنوان یک پیش بینی دقیق منتقل شود. اکثریت ظرفیت تراشه های 5 نانومتری در کاربردهای 5G موبایل و HPC (عملکرد محاسباتی سنگین) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مسلما اپل از اصلی ترین مشتریان تراشه های 5 نانومتری TSMC خواهد بود که از این تراشه ها برای طراحی پردازنده های سفارشی مبتنی بر ARM استفاده خواهد کرد.

در عین حال معماری ZEN 4 شرکت AMD با معماری 5 نانومتری انتظار می رود که در سال 2022 وارد بازار شود، اگر چه هنوز به طور قطعی مشخص نشده اما ممکن است AMD برای تولید پردازنده های نسل بعد خود با TSMC برای تامین تراشه های مورد نیاز همکاری کند. هدف طولانی مدت TSMC رسیدن به حاشیه رشد 50 درصدی در تولید تراشه های 5 نانومتری است. اتفاقی که مسلما در سال آینده شاهد آن نخواهیم بود.

بیشتر بخوانید: مجوز TSMC برای تجارت با هوآوی صادر شد اما چه سود؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *