فهرست بستن

رونمایی از Ice Lake-SP Xeon توسط اینتل – بهتر از EPYC Rome؟

رونمایی از Ice Lake-SP Xeon توسط اینتل با ارائه جزئیاتی از عملکرد این پردازنده‌ها (Ice Lake SP Xeon Platinum) و مقایسه با AMD EPYC Rome انجام شد. با توجه به اطلاعات اینتل، پردازنده‌های با معماری به روز شده تا 18 درصد IPC بالاتری نسبت به نسل قبلی Cascade Lake Xeon ارائه می‌دهند تا شاهد رقابتی‌تر شدن بازار سرور باشیم.

در SuperComputing 2020، اینتل به مشتریان و شرکای خود اطمینان داد که پردازنده‌های Ice Lake Xeon برای تولید انبوه در فصل اول 2021 آماده می‌شوند در حالی که عرضه کامل در اواسط 2021 صورت می‌پذیرد. Ice Lake Xeon از فناوری 10 نانومتری به همراه ریز معماری کاملا جدید و یک پلتفرم نوین با پشتیبانی از پهنای باند بیشتر حافظه، استفاده می‌کند.

رونمایی از Ice Lake-SP Xeon توسط اینتل

پردازنده‌های Intel Xeon Scalable

ما می‌دانیم که پردازنده‌های Ice Lake Xeon با معماری هسته Sunny Cove تا 18 درصد دستورالعمل بر کلاک بالاتری نسبت به Skylake ارائه می‌دهند و اینتل ادعا می‌کند که شاهد کارایی بهتر هر هسته، کانال‌های بیشتر حافظه برای پهنای باند بالاتر، پشتیبانی کامل از PCI Express Gen 4 و تا 6 ترابایت حافظه به ازای هر سوکت خواهیم بود.

پردازنده Intel Xeon Scalable Ice Lake مقایسه با AMD EPYC 7742

از نظر عملکرد، بنچمارک‌های مقایسه با پردازنده 64 هسته‌ای AMD EPYC 7742 نشان می‌دهند که پردازنده 32 هسته‌ای Ice Lake Xeon کارایی تا 30 درصد بهتر را در بارهای کاری Key Life Sciences و FSI ارائه می‌دهد. این عملکرد در NAMD STMV و Monet Carlo و LAMMPS سنجیده شده است. ما در کل شاهد مقایسه دو پردازنده 32 هسته‌ای Ice Lake SP (جمع 64 هسته 128 رشته) با دو پردازنده AMD EPYC 7742 با جمع 128 هسته 256 رشته هستیم.

پردازنده Intel Xeon Scalable Ice Lake مقایسه با AMD EPYC 7742 جزئیات سیستم تست

پلتفرم اینتل از فرکانس 2.2 گیگاهرتز و 256 گیگابایت حافظه DDR4 3200 بهره می‌برد در حالی که پلتفرم AMD نیز از کلاک 2.25 گیگاهرتز و 256 گیگابایت حافظه DDR4 3200 استفاده می‌کند. بنابراین شاید بگویید شاهد مقایسه کاملا منصفانه‌ای هستیم اما باید بگوییم 20 الی 30 درصد کارایی بهتر نسبت به چیپ 64 هسته‌ای EPYC Rome در اصل بخاطر مقایسه نتایج AVX512 با نتایج غیر AVX512 است. هر سه بار کاری ذکر شده از دستورالعمل Intel AVX512 استفاده می‌کنند که اجازه می‌دهد تا افزایش امتیاز قابل توجهی را شاهد باشیم. البته که اینتل در بارهای کاری AVX512 بسیار عالی ظاهر شده و چیپی با دو برابر تعداد هسته و فناوری ساخت بهتر را شکست داده است.

اما از نظر بهره وری کلی و عملکرد استاندارد، لاین آپ AMD EPYC در هر بنچمارکی اینتل را شکست می‌دهد. حقیقت این است که آنها نشان داده‌اند چیپ 32 هسته‌ای آنها تنها با دستورالعمل AVX512 قادر به رقابت با حریف خواهد بود که عقب ماندگی غول آبی در بازار سرور را به خوبی نشان می‌دهد. البته اوضاع در ماه‌های آینده برای اینتل بدتر خواهد شد زیرا لاین آپ نسل سوم EPYC با نام Milan خیلی زود رونمایی و به بازار عرضه می‌شود.

جزئیاتی از چیپ 28 هسته‌ای Ice Lake SP و پلتفرم Whitley

با نگاهی با بلاک دیاگرام پردازنده 28 هسته‌ای Ice Lake SP مشاهده می‌کنیم که یک اینترکانکت جدید به عنوان یک Mesh Fabric بهبود یافته استفاده شده. در اینجا دو کنترلر چهار کاناله حافظه وجود دارد در حالی که Cascade Lake SP از دو کنترلر سه کاناله حافظه بهره می‌برد.

معماری SOC سری Ice Lake SP و Cascade Lake SP

پردازنده‌های Ice Lake SP از چهار کنترلر PCI Express Gen 4 برخوردارند که هر کدام 16 خط و در جمع 64 خط (در چیپ 28 هسته‌ای) ارائه می‌دهند. چیپ‌های Cascade Lake SP از حافظه‌های شش کاناله پشتیبانی می‌کرد در حالی که Ice Lake SP در پلتفرم Whitley از حافظه‌های هشت کاناله پشتیبانی خواهد کرد.

جزئیات مربوط به بخش حافظه سری Ice Lake SP
جزئیات مربوط به بخش حافظه سری Ice Lake SP
جزئیات مربوط به بخش حافظه سری Ice Lake SP

اینتل همچنین بهینه سازی‌های مختلفی را بخش‌های مختلف از جمله تاخیر حافظه اعمال نموده اما شما می‌توانید افزایش تاخیر پهنای باند حافظه به لطف رابط 8 کاناله و سرعت پشتیبانی شده بالاتر را مشاهده کنید.

جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP
جزئیات سری جزئیات Ice Lake SP

بیشتر بخوانید: آزمون دو چیپ Ice Lake SP و مقایسه با یک چیپ EPYC 7742

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *