فهرست بستن

رونمایی از رادارهای ضد پهپاد چینی

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، استفاده گسترده از پهپادها در میادین نبرد و به خصوص در جنگ اخیر قره باغ که موجب تغییر معادلات به نفع یکی از طرفین درگیر شد، توجه به این ابزار جدید جنگی را افزایش داده است.

امروزه کشورهای زیادی به انواع پهپاد مجهز شده‌اند و از آن برای انجام عملیات نفوذ و شناسایی و حتی حمله به اهداف مدنظر خود استفاده می‌کنند. از همین رو تولید تجهیزاتی که بتوانند پهپادها را شناسایی کنند، اهمیت شایانی دارد.

چین به همین منظور یک رادار شناسایی چندمنظوره قابل حمل به نام وای ال سی ۴۸ تولید کرده که قادر به رؤیت انواع پهپادهاست. این رادار که توسط شرکت چینی دولتی سی ای تی سی تولید شده ابعاد کوچکی دارد و لذا توسط یک سرباز قابل حمل است.

رادار یادشده که به تار عنکبوت مشهور شده، می‌تواند انواع پهپادهای کوچک را در ارتفاع پایین و در هر زاویه‌ای شناسایی کند. این رادار حتی در صورت وجود امواج مزاحم محیطی در نزدیک زمین نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

رادار دیگر تولیدشده توسط چینی‌ها، S-band ۳D TWA نام دارد که آن هم توسط مؤسسه سی ای تی سی تولید شده و می‌تواند در آن واحد اهداف مختلفی مانند پهپادهای کوچک، هواپیماهای جنگی، موشک‌های کروز در حال پرواز در ارتفاع پایین و غیره را شناسایی کرده و اطلاعاتی مانند فاصله، موقعیت، ارتفاع، سرعت و جهت آنها را نیز اعلام کند. این رادار در نقاط حساسی مانند شهرها، نیروگاه‌های هسته‌ای، تأسیسات نظامی و غیره قابل نصب است.

نمایشگاه جهانی رادار در نانجینگ چین با حضور ۵۰ مهمان بین‌المللی از ۳۰ کشور برگزار شده و ۴۰۰ شرکت فعال در زمینه تولید رادار و تجهیزات الکترونیک در آن مشارکت دارند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *