فهرست بستن

ربات آتش نشان RS3 – اولین ربات اطفاء حریق آمریکا

ربات‌ها در شرف تبدیل شدن به موضوعی عادی در زندگی روزمره ما هستند. حال در ادامه روند پر رنگ‌تر شدن نقش ربات‌ها، در این هفته ربات آتش نشان RS3 (اولین ربات آتش نشانی در ایالات متحده) مشغول به کار شد. برای جزئیات بیشتر با سخت افزار مگ همراه باشید.

LAFD’s Thermite RS3 یک ربات 3500 پوندی است که تقریباً به اندازه نصف اتومبیل هوشمند تسلا است. از طرفی به اندازه کافی کوچک است که می‌تواند از یک درب کوچک عبور کند، اما در واقعیت می‌تواند یک دیوار را منفجر کرده و از آن رد شود. این ربات از یک پمپ قوی برای پرتاب آب برخوردار است که می‌تواند 2500 گالن آب یا کف را در دقیقه تخلیه کند و خود را به صورت عمودی تنظیم کند تا به عنوان آب پاش عمل کند.

این ربات توسط یک کنترلر و اپراتور از راه دور کار می‌کند و با یک بار سوخت گیری به مدت 20 ساعت در حالت عملیاتی انجام وظیفه می‌کند. شنی‌های تعبیه شده برای این ربات برای گذشتن از موانع، مسیرهای دشوار و صعود از شیب‌های 70 درجه طراحی شده‌اند.

سازمان آتش نشانی لس آنجلس نسبت به ربات جدید خود و کارهایی که ازعهده آن بر می‌آید بسیار خوشحال است. رالف ترازاس ، رئیس دپارتمان آتش نشانی لس آنجلس، به روزنامه لس آنجلس تایمز گفت: “این ربات با قابلیت‌های که دارد می‌تواند از روش‌های جدید برای اطفاء حریق استفاده کند. این موضوع ما را مجبور می‌کند تا روش‌های فعلی خود را مرور کرده و جایگزین کنیم.”

ربات آتش نشان RS3 قبلاً در عملیات‌های دیگری شرکت کرده است. هفته گذشته، سازمان آتش نشانی ربات را برای مقابله با تظاهرات نزدیک استادیوم داجر لس آنجلس و مبارزه با آتش سوزی دو ساختمان در هسته مرکز شهر به کار گرفته بود. این ربات برای خاموش کردن آتش با بیش از 130 آتش نشان انسانی همکاری کرد و به پاک سازی آوار داخل ساختمان محل آتش سوزی نیز کمک کرد.

البته طراحی ربات آتش نشان RS3 بیشتر شبیه تانک است و دلیل آن این است که از طرح ارتش آمریکا برای خلع سلاح بمب‌های دست ساز در عراق و افغانستان اقتباس شده است.

البته RS3 با قیمت 272،000 دلاری خود اصلا مقرون به صرفه نیست اما امیدواریم با افزایش تولید این نوع ربات، قیمت آن کاهش یافته و در سایر مناطق هم بکارگیری شود.

نظر شما درباره ربات آتش نشان چیست؟ آیا دیدگاه روشنی نسبت به بکارگیری ربات‌ها در سازمان‌های مختلف دارید؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *