راهنمای والدین برای چالش‌های آلرژی‌های غذایی کودکان

درمان آلرژی غذایی نه تنها شامل داروها و درمان‌هایی برای درمان یا کاهش علائم آلرژی می‌شود، بلکه شیوه‌های زندگی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد محرک آلرژی در غذاها (معروف به آلرژن) است. امروزه طیف وسیعی از درمان‌ها برای کمک به مقابله با آلرژی‌های غذایی کودکان وجود دارد، خواه این آلرژی‌ها باعث علائم خفیف مانند سوزن سوزن شدن دهان و اسهال شوند یا علائم بالقوه جدی مانند آنافیلاکسی. این مقاله به درمان‌های خانگی آلرژی‌های غذایی کودکان، بدون نسخه (OTC)، نسخه‌ای و مکمل‌های مورد استفاده برای مدیریت یا کاهش آلرژی‌های غذایی می‌پردازد. همچنین برخی از تکنیک‌های تخصصی ایمونوتراپی را که برای کاهش حساسیت شما به آلرژن‌های غذایی رایج استفاده می‌شود، توضیح می‌دهد.

علل آلرژی‌های غذایی کودکان غذایی و عوامل خطر

در آلرژی‌های غذایی، سیستم ایمنی غذا یا چیزی را در غذا به عنوان یک مهاجم مضر حس می‌کند و بیش از حد واکنش نشان می‌دهد و آنتی بادی‌های ایمونوگلوبولین تولید می‌کند. این آنتی بادی‌ها به سلول‌هایی می‌روند که در آنجا مواد شیمیایی آزاد می‌شوند و باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می‌شوند. کودکان مبتلا به آلرژی غذایی موجود در مقایسه با کسانی که آلرژی غذایی ندارند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند اگزما یا آسم هستند.

سایر عوامل خطر آلرژی غذایی عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی آلرژی غذایی یا سایر آلرژی‌ها مانند آسم
 • رابطه جنسی، که در آن پسران بیشتر به آلرژی غذایی مبتلا می‌شوند
 • قومیت، که در آن کودکان سیاه پوست در مقایسه با سایر قومیت‌ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آلرژی‌های غذایی متعدد هستند.
 • عادات غذایی جغرافیایی و قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های غذایی

چگونه می‌توانم بفهمم که کودکم آلرژی غذایی دارد؟

تشخیص آلرژی‌های غذایی کودکان و نوزادان دشوار است. تنها راه برای اطمینان از اینکه کودک شما آلرژی غذایی دارد یا خیر، تشخیص رسمی از سوی پزشک یا مراقب بهداشتی است. برخی از علائم و نشانه‌های آلرژی غذایی وجود دارد که ممکن است آن‌ها را بشناسید.علایم آلرژی‌های غذایی کودکان می‌توانند خفیف و به تنهایی به ظاهر غیر اختصاصی باشند. به عنوان مثال، نوزادان ممکن است گرفتگی بینی، خارش پوست یا سرفه را در نتیجه حساسیت غذایی تجربه کنند. اما علائم دیگر، مانند مشکل در تنفس، می‌تواند شدید باشد و نیاز به مراقبت‌های اورژانسی دارد. یک کودک ممکن است با خوردن یک غذای مشکل ساز یا مصرف شیر مادر حاوی پروتئین‌های غذا، که از رژیم غذایی مادر به دست می‌آید، واکنش نشان دهد. خوشبختانه، بیشتر واکنش‌های آلرژی‌های غذایی کودکان خفیف هستند. با این حال، برخی از آن‌ها می‌توانند شدید باشند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

تب سنج هابدیک مدل HFS-1000

۲,۰۵۰,۰۰۰

۱,۷۸۳,۵۰۰

تومان

تب سنج دیجیتال زنیتمد مدل ZTH-MT-502

۱۳۵,۰۰۰

تومان

علائم و نشانه‌های خفیف آلرژی‌های غذایی در کودکان

آلرژی‌های غذایی کودکان

آلرژی غذایی می‌تواند علائم زیادی ایجاد کند. اگر کودکی آنقدر کوچک است که نمی‌تواند به شما بگوید چه اتفاقی دارد می‌افتد، ممکن است اصلا دلیل بیقراری او را متوجه نشوید. نکته کلیدی این است که توجه داشته باشید که چه علائمی با هم اتفاق می‌افتند و اینکه آیا این علائم بلافاصله پس از خوردن غذا ظاهر می‌شوند یا خیر.

قولنج

کولیک یک بیماری یا تشخیص خاص نیست. این یک اصطلاح توصیفی است که به این معنی است که کودک شما حداقل به مدت سه ساعت در روز، سه روز در هفته، حداقل به مدت سه هفته به طور غیر قابل تسلی گریه می‌کند. شما می‌توانید طلسم قولنج را با علائم آن تشخیص دهید:

 • گریه با صدای بلند
 • مشکل در آرام شدن
 • صورت قرمز، احتمالاً با پوست رنگ پریده اطراف دهان
 • پاهای کشیده، بازوهای سفت، تناسب منقبض شده، یا کمر قوس دار

در حالی که آلرژی‌های در کودکان غذایی ممکن است باعث کولیک شود، اما موارد دیگری هم ممکن است در کودک باعث قولنج شود که شامل تحریک بیش از حد، ناتوانی در تسکین خود، یا مشکل گوارشی است

خارش

آلرژی‌های غذایی در کودکان می‌تواند باعث خارش در همه جا شود. اما یک نوزاد نمی‌تواند خارش خود را به روشی که شما نشان می‌دهید نشان دهد. قبل از اینکه به اندازه کافی بزرگ شوند که بتوانند خارش خود را بخارانند، ممکن است نوزاد خارش‌دار در تلاش برای مالش محل خارش به چیزی بچرخد. باز هم، خارش مشکوک برای نشان دادن حساسیت غذایی کافی نیست. اما این بخش مهمی از کل تصویر است. اگزما یک راش پوسته پوسته و خارش دار است که ممکن است قرمز و خام شود. ممکن است با آلرژی غذایی یا به دلایل دیگر رخ دهد.

این وضعیت بسته به سن کودک شما می‌تواند متفاوت به نظر برسد:

 • ۶-۰ ماهگی: اگزما معمولاً روی گونه‌ها، چانه، پیشانی و پوست سر دیده می‌شود. گاهی اوقات به مناطق دیگر نیز سرایت می‌کند. ممکن است قرمز و گریه کننده به نظر برسد.
 • ۶ تا ۱۲ ماهگی: اگزما اغلب در آرنج و زانو، جایی که پوست در اثر خزیدن مالیده می‌شود، بروز می کند.
 • ۲ تا ۵ سال: اگزما به احتمال زیاد در چین‌های زانو و آرنج یا مچ دست، دست ها و مچ پا ایجاد می‌شود. ممکن است خشک، پوسته پوسته و ضخیم به نظر برسد.

ظرف غذای 3 تکه کودک لیلیان مدل پازل

۱۸۵,۰۰۰

تومان

لیوان آموزشی کودک پینو بیبی مدل Natural sense حجم 150 میلی لیتر

۱۳۰,۰۰۰

۹۱,۰۰۰

تومان

کهیر

کهیرها برآمدگی‌های صورتی یا قرمز با مرکز کم رنگ هستند. آن‌ها می‌توانند از ۲ میل تا چندین سانتی‌متر اندازه داشته باشند. اگر کهیر فقط در یک ناحیه باشد، احتمالاً به دلیل تماس فیزیکی کودک شما با موارد آلرژی زا مانند بزاق حیوان خانگی یا گرده گل باشد. با این حال، اگر کهیر در سراسر بدن باشند، احتمالا یک واکنش آلرژیک یا عفونت ااست . این کهیرها حتی ممکن است از یک منطقه ناپدید شوند و در منطقه دیگر ظاهر شوند. با این حال، تنها حدود ۳ درصد موارد از کهیر به دلیل آلرژی‌های غذایی در کودکان است. شما می‌توانید برای کاهش علائم به کودک خود یک داروی آلرژی مناسب با سن او بدهید. اگر کودک بیش از یک سال سن دارند، بنادریل اغلب اولین انتخاب است.

تورم صورت، لب‌ها و چشم‌ها

اگر کودک شما به یک غذا واکنش آلرژیک نشان دهد، ممکن است در صورت خود، به خصوص در لب‌ها و اطراف چشم‌ها، ظاهری پف کرده پیدا کند. این آنژیوادم نامیده می‌شود.

سندرم آلرژی دهان

آلرژی‌های غذایی در کودکان در برخی از نوزادان پس از خوردن میوه‌ها و سبزیجات خام دچار کهیر، خارش یا تورم در اطراف دهان خود را نشان می‌دهد. این ناشی از سندرم آلرژی دهانی است (که به آن سندرم آلرژی غذایی گرده نیز گفته می شود) که یک واکنش جزئی است. معمولاً به این دلیل رخ می‌دهد که فردی نه به خود غذا، بلکه به گرده درختان یا علف‌ها حساسیت دارد. برخی از غذاها حاوی پروتئین‌هایی هستند که به اندازه کافی شبیه پروتئین‌های موجود در گرده هستند تا این علائم را تحریک کنند.

مشکلات گوارشی

آلرژی‌های غذایی کودکان می‌تواند منجر به چندین علامت گوارشی شود:

 • درد شکم: اندازه گیری این درد در نوزاد دشوار است. برخی از نشانه‌ها ممکن است شامل گریه‌های ناآرام نوزاد باشد و زانوهای خود را به سمت سینه خود بکشند.
 • استفراغ: اگر کودکتان استفراغ کرده است، مطمئن شوید که او را زمین نگذارید زیرا ممکن است استفراغ را در ریه‌های خود تنفس کند.
 • مدفوع شل یا اسهال: ممکن است حاوی مخاط یا خون باشد.

اگر کودک شما استفراغ مزمن یا خون یا مخاط در پوشک خود دارد، ممکن است ارائه دهنده پزشک شما بخواهد آزمایش‌های تشخیصی را انجام دهد. در صورت استفراغ و/یا اسهال، تمام تلاش خود را بکنید تا کودکتان را هیدراته نگه دارید.

علائم کلاسیک آلرژی

آلرژی‌های غذایی کودکان می‌تواند علائم آلرژی کلاسیک نشان دهد:

 • گرفتگی و آبریزش بینی که می‌تواند مزمن شود (رینیت آلرژیک)
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • چشم‌های خارش دار و آبریزش
 • این علائم به طور کلی با داروهای آلرژی درمان می‌شوند.

آلرژی غذایی می‌تواند طیف وسیعی از علائم آلرژی احتمالی مانند قولنج، خارش و کهیر را به کودک شما بدهد. تنها یک علامت برای نشان دادن حساسیت غذایی کافی نیست. بیش از یک مورد با هم اتفاق می‌افتد، و بلافاصله پس از خوردن غذای مشکل ساز، نشانه قوی تری است که آلرژی غذایی مقصر است.

درمان های خانگی و سبک زندگی

راهنمای والدین برای آلرژی‌های غذایی کودکان

بگذارید راحت بگوییم که هیچ درمانی برای آلرژی غذایی وجود ندارد. تنها راه مطمئن برای جلوگیری از واکنش آلرژیک این است که آلرژن‌های شناخته شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این کار همیشه آنقدر که به نظر می رسد ساده نیست، زیرا تشخیص محرک دقیق شما از بین تمام غذاهایی که می خورید دشوار است. اغلب، افرادی که آلرژی غذایی آن‌ها تشخیص داده می شود، اغلب نسبت به سایر غذاها واکنش متقابل نشان می‌دهند: این واکنش در، ماهی، آجیل درختی و بادام زمینی رایج است. آزمایش‌ها و روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شناسایی دقیق مقصران این اتفاق و درمان آلرژی غذایی کودکان کمک کنند. مانند آزمایش‌های پوستی و رژیم‌های حذفی که توسط متخصص آلرژی انجام می‌شود.

اما مسلماً ساده‌ترین راه برای انجام این کار، داشتن یک دفترچه غذایی است. با ثبت هر چیزی که می‌خورید و هر بار که واکنش نشان می‌دهید، می توانید به تدریج موادا مشکوک را محدود کنید. هنگامی که آلرژن‌های غذایی خود را شناسایی کردید، می‌توانید استراتژی‌هایی بسازید تا نه تنها از آن‌ها اجتناب کنید بلکه خطر آلودگی متقابل را نیز کاهش دهید.

خواندن برچسب‌های مواد غذایی

ما در یک فرهنگ غذایی فرآوری شده زندگی می‌کنیم. فراتر از نگرانی‌های تغذیه‌ای، خوردن غذاهای بسته بندی شده یا فرآوری شده خطر قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های غذایی پنهان را افزایش می‌دهد. این امر مستلزم آن است که افراد هنگام خواندن برچسب های مواد غذایی هوشیار باشند. این یک کار ساده برای درمان آلرژی‌های غذایی کودکان است. قانون برچسب‌گذاری آلرژی غذایی و حمایت از مصرف‌کننده مقرر می‌دارد که تولیدکنندگان نشان دهند که آیا هر یک از هشت آلرژن رایج غذایی در محصول آن‌ها گنجانده شده است، حتی اگر آن‌ها فقط مواد افزودنی باشند.

کجا برچسب مواد را پیدا کنیم؟

بیشتر برچسب‌های مواد در زیر پانل اطلاعات تغذیه‌ای قرار دارند. بر روی اقلام چند بسته ای که دارای برچسب “برای فروش فردی نیستند”، مواد تشکیل دهنده روی ظرفی که بسته‌های جداگانه در آن بسته بندی شده‌اند چاپ می شود. اگر آلرژی شدید غذایی دارید، باید اقداماتی را برای جلوگیری از آلودگی متقاطع در خانه و رستوران انجام دهید. این امر به ویژه در صورت داشتن سابقه آنافیلاکسی، یک واکنش بالقوه تهدید کننده زندگی و کل بدن که در صورت عدم درمان می تواند منجر به شوک، کما و مرگ شود، صادق است. آلودگی متقاطع زمانی است که غذای حاوی آلرژن به طور تصادفی به غذایی که حاوی آلرژن نیست منتقل می‌شود. برای برخی افراد، حتی مقدار کمی از آلرژن منتقل شده می‌تواند علائم را ایجاد کند.

اقدامات دیگری ممکن است برای جلوگیری از آلودگی متقابل مورد نیاز باشد، از جمله:

 • محدود کردن غذاهای مشکل ساز به قسمت های خاصی از آشپزخانه
 • داشتن فضای ذخیره سازی، آماده سازی و غذاخوری اختصاصی برای غذاهای آلرژی زا و بدون آلرژن
 • داشتن ظروف بدون حساسیت، فضاهای آماده سازی، ظروف، کابینت و کشو
 • آموزش به همه نحوه تمیز کردن صحیح سطوح و نگهداری مواد غذایی مشکل ساز
 • اگر قصد دارید در رستوران غذا بخورید، حتما قبل آن با مسئول رستوران تماس بگیرید تا نگرانی‌های غذایی خود را به آشپزخانه اطلاع دهید. به عنوان یک قانون کلی، اگر سابقه آلرژی شدید غذایی دارید، از سالاد بارها، رستوران‌های بوفه‌دار و بستنی‌فروشی‌ها اجتناب کنید. این‌ها مکان هایی هستند که خطر آلودگی متقابل در آن‌ها زیاد است. آلرژی‌های غذایی کودکان می‌تواند کار به دستتان بدهد.

درمان های بدون نسخه (OTC)

آلرژی غذایی خفیف تا متوسط ممکن است باعث آبریزش بینی، عطسه و خارش دهان یا پوست شود. در مواردی مانند این، یک آنتی هیستامین خوراکی بدون نسخه اغلب می‌تواند کمک کند. اما وقتی درباره آلرژی‌های غذایی کودکان صحبت می‌کنیم، در ابتدا تاکید می‌کنیم که شما نیاز به یک پزشک متخصص آلرژی دارید تا همیشه همراه شما باشد.

آنتی هیستامین

آنتی هیستامین‌ها که به عنوان مسدود کننده های H1 نیز شناخته می شوند، با مهار عمل یک ماده شیمیایی به نام هیستامین که سیستم ایمنی در پاسخ به یک آلرژن تولید می‌کند، عمل می‌کند. به طور کلی، همه آلرژی ‌های غذایی کودکان اگر شدید باشند به عنوان اورژانس پزشکی تلقی می‌شوند، حتی اگر به نظر تهدید کننده زندگی نباشند. اکثر افراد علائم معمول واکنش آلرژیک خود را تجربه خواهند کرد و در صورت بروز باید برای آن‌ها آماده باشند.

اپی نفرین

اپی نفرین (آدرنالین) خط اول درمان برای آنافیلاکسی است. این دارو با تزریق به عضله ران، به طور ایده آل در عرض چند دقیقه پس از ظهور علائم، تزریق می‌شود. اپی نفرین با ایجاد انقباض عروق (باریک شدن رگ های خونی) عمل می کند. این به سرعت تورم بافت‌ها را در ریه‌ها و گلو معکوس می‌کند و در عین حال با افت بالقوه کشنده فشار خون که می‌تواند منجر به شوک شود مقابله می‌کند.

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

اگر بعد از خوردن یک غذای آلرژی زا برخی یا همه موارد زیر را تجربه کردید، به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشید:

 • تنگی نفس
 • خس خس سینه یا سرفه
 • بثورات پوستی یا کهیر شدید
 • تورم صورت، زبان یا گلو
 • تهوع و استفراغ

چگونه می‌توانم به سرعت یک واکنش آلرژیک شدید به غذا را متوقف کنم؟

اگر شما یا کسی که با او هستید واکنش شدیدی به آلرژی غذایی نشان می‌دهد، تزریق اپی نفرین در قسمت جلویی عضله ران برای متوقف کردن واکنش لازم است. افراد مبتلا به آلرژی شدید باید یک تزریق کننده خودکار اپی نفرین مانند EpiPen همراه داشته باشند.

آیا آلرژی غذایی قابل درمان است؟

خیر، آلرژی غذایی قابل درمان نیست. بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک این است که از غذاهای محرک خودداری کنید. بسته به آلرژی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است اجتناب از غذاهایی را که ممکن است باعث واکنش متقابل شوند توصیه کند.

آیا واکسن های آلرژی برای آلرژی غذایی موثر هستند؟

خیر، اما سایر انواع ایمونوتراپی آلرژن (AIT) ممکن است به کاهش حساسیت شما نسبت به آلرژی‌های غذایی کودکان از جمله شیر، تخم مرغ، بادام زمینی و آجیل درختی کمک کند. AIT را می‌توان از طریق پوست با استفاده از یک چسب چسبنده، در زیر زبان قرار داد یا به صورت خوراکی مصرف کرد. این دارو به دوزهای روزانه برای چند ماه تا چند سال نیاز دارد.

در برخی موارد، ممکن است علت، آلرژی نباشد، اما در عوض، عدم تحمل غذایی است. دانستن این مهم است زیرا این دو شامل پاسخ‌های ایمنی کاملاً متفاوتی هستند و به طور متفاوتی درمان می‌شوند.

بررسی اجمالی آلرژی‌های غذایی

آلرژی غذایی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما به پروتئین‌های خاصی در غذا، به نام آلرژن‌ها، واکنش نشان دهد. علائم آلرژی‌های غذایی در کودکان و بزرگسالان می‌تواند از یک احساس خفیف و خارش در داخل دهان تا یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام آنافیلاکسی متغیر باشد. در حال حاضر هیچ درمانی برای آلرژی غذایی وجود ندارد. بهترین راه برای مدیریت این بیماری، اجتناب از مواد غذایی است که باعث آلرژی می‌شود.

منبع: parents

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.