راه‌اندازی مرکز ملی گرافن با هدف ورود به عرصه فناوری‌های نو

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌که «مرکز ملی گرافن» برای بهره‌گیری از کاربردهای متنوع این ماده راه‌اندازی می‌شود، گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود.

 حسن زمانیان با اشاره به اهمیت «گرافن» در مراکز علمی دنیا، گفت: در پانزده سال گذشته گرافن در مراکز علمی جهان، مورد توجه قرار گرفته است و پژوهشگران شاخه‌های گوناگون علمی به مطالعه ویژگی‌ها و کاربردهای این محصول راهبردی پرداخته‌اند.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌که گرافن، نخستین ماده دو بعدی شناخته شده در جهان است، توضیح داد: گرافن یک لایه بسیار نازک کربن است و از شبکه‌ای از حلقه‌های ۶ کربنی منظم تشکیل شده است. این محصول در سال ۲۰۰۴ به روش لایه‌برداری مکانیکی از گرافیت خالص به دست آمد و به دنبال بررسی‌های فیزیک سطح و خواص مواد در مقیاس نانو، ویژگی‌های شگفتی از آن مشاهده شد.

وی در مورد کاربردهای فراوان این ماده؛ توضیح داد: گرافن محصول اعجازآور قرن نامیده می‌شود؛ چرا که در حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی سلول‌های سوختی، سلول‌های خورشیدی، غشاهای ذخیره‌سازی انرژی (باتری)، ابر خازن‌ها و ساخت الکترودهای خاص، در شیمی کاربردهای کاتالیزوری وسیع، نانو کامپوزیت‌ها، صنایع تصفیه، جداسازی و سنسورهای مواد کاربرد دارد.

زمانیان خاطرنشان کرد: داشتن ویژگی‌های مکانیکی مانند استحکام و سختی مواد و افزایش مدول یانگ با لایه‌نشانی روی پلیمرها و فلزات، خواص اپتیکی و کاربردهای رو به گسترش آن، این محصول را برای پیشرفت در فنون نوین به نحو خاصی ضروری کرده است.

معاون وزیر علوم با بیان این‌که این محصول تا امروز در مقیاس قابل توجهی تجاری‌سازی شده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده حجم تجارت جهانی این ماده و مشتقات آن به ۴۰ میلیارد دلار برسد. مشتقات گرافن شامل گرافن اکسید، اکسید گرافن احیاء شده، نانو فلیک‌های غیر اکسید و فیلم‌های بسیار نازک گرافنی است که تفاوت‌های قابل توجهی در خلوص، یکنواختی، عملکرد و هزینه‌های تولید دارند.

وی با تاکید بر اهمیت ورود به حوزه مطالعات گرافن در کشور، خاطر نشان کرد: مسیر پیشرفت علمی بشر از تهیه آتش و وسایل سنگی و مفرغی تا امروز، این اصل را تأیید می‌کند که یا با تمامی دستاوردهای علمی پیشرفت می‌کنیم و یا بدون آن‌ها نیازمند و وابسته خواهیم ماند.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با بیان این‌که «مرکز ملی گرافن» برای بهره‌گیری از  کاربردهای متنوع این ماده راه‌اندازی می‌شود، گفت: در این مرکز ملی برنامه‌هایی از جمله تولید گرافن و تکمیل روش‌های استحصال آن پیگیری می‌شود و هدف اولیه آن است که نمونه گرافیت با خلوص ۹۹.۹ درصد تولید شود.

وی ادامه داد: همچنین در این مرکز ملی، تولید گرافن پودری (اکسید) و ورقه‌ای، استانداردسازی و تنظیم روش‌های پایدارسازی و کنترل کیفیت این محصول، دنبال می‌شود.

به گفته زمانیان، گسترش استفاده از گرافن در فناوری‌های نو از جمله انرژی (باتری‌ها، ابرخازن‌ها و سلول‌های سوختی)، سلول‌های خورشیدی، نیمه‌هادی‌ها، مهندسی زیستی، سنسورهای مواد، کریستال‌های مایع، فیلترینگ و تصفیه آب، جداسازی و نانوکامپوزیت‌ها، در مرکز ملی گرافن مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از وزارت علوم، وی افزود: همچنین این مرکز ملی به بررسی‌های فنی- اقتصادی برای شناخت کاربری‌های داخلی و بازارهای خارجی گرافن می‌پردازد.

معاون وزیر علوم گفت: مجری راه‌اندازی مرکز ملی تحقیقات گرافن، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و این طرح ملی به بخش وسیعی از نیازهای توسعه علمی-صنعتی کشور پاسخ شایسته خواهد داد.

نوشته راه‌اندازی مرکز ملی گرافن با هدف ورود به عرصه فناوری‌های نو اولین بار در خبرگزاری سیناپرس | اخبار علمی ایران و جهان. پدیدار شد.

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.