فهرست بستن

رئیس جمهور دستور برخورد با استخراج کنندگان غیر قانونی رمز ارز را صادر کرد

در پی قطع گسترده برق در کشور، رئیس جمهور دستور برخورد با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمز ارز را صادر کرد. استخراج رمز ارز به دلیل مصرف بالای دستگاه‌های ماینر، فشار مضاعفی را به سیستم تولید و توزیع برق در کشور وارد می‌کند؛ اما باید دید برنامه دولت برای حل این مسأله چیست. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

اخیراً در ارتباط با علت قطع برق گسترده در کشور دو دیدگاه به وجود آمده است. یک دیدگاه مصرف بالای گاز در فصل زمستان از یک سو و منع برخی نیروگاه‌های بزرگ تولید برق در استفاده گازوئیل و مازوت از سوی دیگر را علت اصلی و عمده قطع برق می‌داند.

دیدگاه دوم افزایش شدید استخراج رمز ارز در پی رشد عجیب ارزش این رمزارزها بخصوص بیت کوین را باعث فشار مضاعف بر روی سیستم برق کشور و در نتیجه قطعی گسترده آن معرفی می‌کند. اما دولت در این مورد چه موضعی دارد؟

استخراج غیر قانونی رمز ارز

دیروز 24 دی 1399 محمود واعظی، در حاشیه جلسه هیأت دولت از دستور رئیس جمهور به وزارت اطلاعات و وزارت کشور برای برخورد جدی با استخراج‌کنندگان غیرقانونی رمز ارز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، واعظی علت اصلی قطعی‌های برق اخیر را ممنوعیت و محدودیت استفاده از مازوت در نیروگاه‌های تهران، کرج و کلان‌شهرها دانست. وی عنوان کرد این محدودیت موجب شد وزارت نیرو با رخدادی پیش‌بینی‌نشده مواجه شود؛ چرا که تصور می‌کرد به صورت معمول برای تولید برق، از سوخت کافی برخوردار است.

همچنین واعظی در پاسخ به سؤالی در مورد ارتباط قطعی برق و استخراج بیت کوین گفت:

اینکه می‌گویند دولت، بیت کوین استخراج می‌کند یک جفاست. دولت به هیچ عنوان وارد این مسائل نمی‌شود. دستگاه‌ ماینر بیت کوین به صورت قاچاق وارد کشور می‌شد که به علت کوچک‌بودن اندازه این دستگاه، قاچاق آن نیز خیلی کار سختی نیست. در طول یک سال گذشته فشاری بر دولت آمد تا به نوعی استفاده از آن را ضابطه‌مند کند.

وی ادامه داد این موضوع دوبار در کمیسیون‌های دولت مطرح گردید و نتیجه این شد باید از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم تأیید کند چگونه از ماینر استفاده کنند. بنابراین در یک مقیاس محدودی اجازه دادند و در نتیجه مشخص است که این ماینرها در کجا هستند و می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد تا در چه روزها و ماه‌هایی از آن استفاده نکنند.

واعظی همچنین در مورد برخورد با استخراج کنندگان غیرقانونی رمز ارز گفت:

البته امروز یک ادعای دیگر هم در دولت مطرح شد که کسانی در مرغداری‌ها و مناطق مختلف از ماینرها استفاده می‌کنند. رییس جمهوری دستور داد با جدیت این موضوع توسط وزارت اطلاعات و وزارت کشور پیگیری شود و محکم با آنان برخورد شود چرا از انرژی‌ای که باید برای گرمای مردم استفاده شود چنین بهره‌برداری انجام می‌شود.

استخراج غیر قانونی رمز ارز

همچنین به نظر می‌رسد شرکت توانیر نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است و مانورهای سراسری و هماهنگی را برای شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرقانونی استخراج‌ رمز ارز ترتیب داده است. ضمناً شرکت توانیر قصد دارد تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق اینترنت مصرفی و IP این مراکز، به شناسایی آنها بپردازد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامعلی رخشانی مهر، معاون توزیع توانیر گفت این مانورها پنجشنبه و جمعه پایان هر ماه و به صورت هماهنگ در سراسر کشور برگزار می‌شود و تا انتهای سال نیز ادامه خواهند داشت.

گفتنی است امروزه در ایران استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها در صورتی که با کسب مجوز‌ها و هماهنگی‌های لازم انجام شود کسب و کاری قانونی محسوب می‌گردد. همچنین منابع مختلفی ذکر کرده‌اند آمار رشد مصرف انرژی در سال جاری نسبت به روند سال‌های گذشته جهش معناداری نشان نمی‌دهد، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که استخراج رمز ارز دلیل اصلی قطعی‌های اخیر برق محسوب شود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *