دورخیز تنسنت برای خرید استودیو Sumo – سازنده بازی Sackboy و LittleBigPlanet 3

در یک سال به شدت شلوغ برای ادغام شرکت‌های بازی سازی با یکدیگر، حالا شاهد دورخیز تنسنت برای خرید استودیو Sumo هستیم. شرکت چینی Tencent در نظر دارد تا شرکت توسعه دهنده بریتانیایی Sumo Group را که سازنده بازی‌های LittleBigPlanet 3 و Crackdown 3 است، به طور کامل خریداری کند.

غول چینی دنیای وب و بازی برای هر سهم رقم 513 پنی پیشنهاد داده است. تنسنت در حال حاضر 8.75 درصد از سهام سومو را در اختیار دارد و با این رقم پیشنهادی ارزش شرکت چیزی در حدود 1.26 میلیارد دلار (990 میلیون پوند) خواهد بود.

با این خرید توسعه‌دهنده بزرگ دیگری به مجموعه کبیر Tencent خواهد پیوست. این شرکت که در حال حاضر بزرگترین کمپانی بازی در جهان به حساب می‌آید، Riot Games استودیو سازنده League of Legends را در اختیار دارد. همچنین سهام مالی چندین ناشر بازی از جمله Epic Games، Activision Blizzard، Ubisoft، Bluehole، Paradox Interactive، Supercell، Grinding Gear Games، Yager در کنار پلتفرم دیسکورد توسط تنسنت خریداری شده است. در ماه فوریه امسال هم این شرکت بخش کوچکی از Bohemia Interactive توسعه دهنده DayZ را تصاحب کرد.

با این وجود تسلط بیش از اندازه تنسنت در جهان باعث نظارت‌های شدیدتر در داخل و خارج از چین شده است. اوایل این ماه رگولاتوری چینی مانع برنامه تنسنت برای تصاحب دو سرویس استریم لایو بازی Douyu و Huya شد. این شرکت چینی همچنین در حال مذاکره با سازمان امنیت ملی ایالات متحده است تا اجازه نگه داشتن سهام شرکت‌های آمریکایی Riot Games و Epic Games را بدست آورد.

هدف تنسنت از خرید استودیو Sumo

به گفته Engadget خرید سومو منجر به تصاحب چندین بازی AAA و مستقل توسط Tencent خواهد شد. در کنار LittleBigPlanet 3 و بازی دنباله Sackboy که هر دو توسط سونی منتشر شده بودند، Sumo همچنین در تولید بازی هیتمن 2 نیز نقش داشت. این شرکت همچنین مالک توسعه دهنده انگلیسی The Chinese Room و Red Kite Games نیز بوده که به دلیل پورت بازی‌هایی مانند Two Point Hospital به شهرت رسیده‌اند. در فوریه همچنین سومو استودیوی لهستانی PixelAnt Games را نیز به قیمت 250 هزار پوند خریداری کرد.

بازی هیتمن 2

بعد از خرید ZeniMax توسط مایکروسافت و کدمسترز توسط EA، به نظر می‌رسد که سال 2021 را باید یکی از پراتفاق‌ترین سال‌ها برای سازندگان بازی و دنیای گیم در نظر گرفت. دیگر معاملات مهمی که در سال جاری به انجام رسیده می‎توان به خرید استودیو Mediatonic (سازنده بازی  فال گایز) توسط اپیک گیمز و Housmarque (سازنده بازی ریترنال) توسط سونی و در نهایت تصاحب BigBox VR توسط فیسبوک و از طریق شاخه Oculus این کمپانی اشاره کرد.

مقالات مرتبط:

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *