فهرست بستن

دلیل افزایش قیمت 25 درصدی گوشی طی چند روز گذشته چیست؟

اگر طی چند روز گذشته بازار گوشی‌های هوشمند را رصد کرده و یا برای خرید این محصولات به بازار مراجعه کرده باشید حتماً متوجه افزایش قیمت محسوس این محصولات شده‌اید. اما به واقع علت این افزایش قیمت چیست؟

وقتی روز گذشته و در رویه معمول سایت برای بررسی و بروزرسانی لیست قیمت‌های گوشی هوشمند سری به وبسایت‌های منبع و البته اطلاعات بازار زدیم با اتفاقی عجیب مواجه شدیم؛ افزایش قیمت بسیار زیادی که به ناگاه ایجاد شده و در برخی مدل‌ها تا 20 درصد مشاهده می‌شد.

برای مثال گوشی شیائومی ردمی نوت 8 که یکی از محصولات پرفروش بازار است دیروز در بازار تا قیمت 5.5 میلیون تومان هم معامله می‌شد و این در حالی است که قیمت این گوشی در هفته گذشته زیر 4 میلیون تومان بود.

این مورد به خودی خود می‌تواند بسیار عجیب باشد که چرا باید قیمت گوشی هوشمند طی چند روز تا این حد تغییر کند. در واقع وضعیت بازار گوشی‌های هوشمند که مشخص است محصولاتی هستند از ماه‌ها پیش وارد کشور شده‌اند به حدی متشنج است که هیچ تضمینی بر ثبات قیمت حتی در طول یک روز نیست.

در همین زمینه روز گذشته آقای درستی رئیس اتحادیه صوت و تصویر در مصاحبه‌ای با شبکه خبر در مورد دلایل این افزایش نامتعارف قیمت صحبت کرد که مباحث مطرح شده بسیار جای تأمل دارد. آنطور که از صحبت‌های درستی می‌توان استنباط کرد افزایش به وجود آمده در قیمت گوشی‌های موجود در بازار کاملاً عمدی است.

درستی معتقد است که مجمع واردکنندگان گوشی هوشمند مقصر اصلی این تشنج در بازار است:

مجمع واردکنندگان تلفن همراه قیمت‌های جدید را وضع کرده‌اند. پس از اعلام مصوبه عدم واردات گوشی بالای 300 یورو، این افراد طی یک هفته سودهای آنچنانی را عاید خود کردند و ما بارها از دستگاه های نظارتی درخواست کردیم، در موضوع افرادی که با ارزهای 10 تا 12 هزار تومان در بهمن و اسفند ماه سال گذشته گوشی وارد کشور کردند، با چه دلیلی قیمت‌های جدید را بر مبنای ارز 21 و 22 هزار تومان را مشمول دستگاه‌های قبلی کرده و آنها را در بازار عرضه کردند. باید بررسی شود که در این شرایط نباید چنین حالتی پیش آید.

در ادامه رئیس اتحادیه محصولات صوت و تصور از نهادهای مالی مانند بانک مرکزی نیز درخواست می‌کند که به گوشی هوشمند به عنوان یک کالای مورد نیاز خانوار، به صورتی ویژه توجه شود:

من از بانک مرکزی درخواست می‌کنم این مورد را بازنگری کند که امروز گوشی هوشمند جزء سبد خانوار است و ما وقتی عرضه و تقاضا همخوانی نداشته باشیم به مشکل می‌خوریم چرا که این روزها مدارس و دانشگاه‌ها هم باز می‌شوند و همین امر موجب افزایش تقاضا می‌شود و وقتی عرضه نداشته باشیم مجدداً افزایش قیمت اتفاق می‌افتد.

برای مثال طی سال‌های گذشته در زمینه قطعات خودرو نیز دولت با توجه به باقی ماندن خودروهای دارای نقص قطعه، به واردکنندگان ارز اختصاص داد تا بروند و قطعه وارد کنند تا بخشی از این مشکلات مرتفع شود.

موبایل و تلفن همراه هم چنین وضعیتی دارد و باید چنین تصمیماتی اتخاذ شود که با کمبود تلفن همراه مواجه نشویم. البته باید نهادهای نظارتی در این زمینه وارد شوند و بررسی کنند تا اگر شرکتی سودهای آنچنانی را در این خصوص برای خود متصور شده بود حتماً با آنها برخورد شود.

البته درستی معتقد است که سازمان تعزیرات باید در این زمینه ورود کند، چرا که افزایش قیمت نامتعارف مصداق بارز برهم زدن وضع بازار است:

از دیروز تا به حال مواردی داشتیم که روی برخی مدل‌ها تا 25 درصد افزایش قیمت اتفاق افتاده است. باید سازمان تعزیرات رصد کافی را انجام دهد.

در ادامه مجری برنامه از رئیس اتحادیه صوتی و تصویر در مورد احتکار و محتکرین نظر وی را جویا شد. درستی در این زمینه معتقد است:

احتکار را کسی انجام می‌دهد که سرمایه دارد. یک مغازه دار که توان احتکار ندارد. شما اگر به بسیاری از مغازه‌های فروش گوشی سر بزنید می‌بینید که به دلیل عدم موجود داشتن گوشی، پشت ویترین‌های خود ماکت گوشی را قرار دادند. این به دلیل سرمایه اندک این افراد است. اگر احتکاری باشد این مربوط به کسانی است که در حال حاضر خودشان در مجمع واردکنندگان گوشی تلفن همراه هستند و مربوط به فروشنده خرد نمی‌باشد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *