دلالان مانع از کاهش قیمت کارت‌های گرافیک AMD و NVIDIA می‌شوند!

پس از افزایش قیمت سرسام آور و غیر منطقی کارت‌های گرافیک در سراسر جهان، در هفته‌های اخیر شاهد رکود و کاهش قیمت نسبی بوده‌ایم. مسئله‌ای که در حال حاضر توجه ما را به خود جلب کرده است، میلی است که سودجویان به عدم کاهش قیمت کارت‌های گرافیک داشته و این مسئله توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

اگر تصور کرده‌اید که تنها در ایران هستند که دلالان خود کاربران و گیمرها را مکیده و منجر به افزایش قیمت شدید می‌شوند، باید گفت که در اشتباه هستید! مجموعه W3DCenter به تازگی گزارشی را از وضعیت کارت‌های گرافیک، در کشورهایی نظیر اتریش و آلمان منتشر کرده است. این وب سایت که همواره در آنالیز قیمت کارت‌های گرافیک NVIDIA RTX 30 و AMD RX 6000 است، متوجه نکات جالب توجهی شده است.

در گزارش این وب سایت آمده است که از ابتدای امسال که خبر افزایش قیمت شدید کارت‌های گرافیک مطرح شده بود، آنها مشغول بررسی وضعیت بازار بوده‌اند. به گزارش این وب سایت، در حال حاضر کارت‌های گرافیک AMD و NVIDIA هر دو با کاهش قیمت مواجه شده‌اند؛ با این وجود مدل‌های AMD Radeon RX 6000 کمی گران‌تر از مدل‌های GeForce RTX 30 هستند.

00-AA-1.png

با وجود کاهش قیمتی که در هفته‌های اخیر با آن روبرو بوده‌ایم، به نظر می‌رسد که روند سقوط کاهش قیمت کارت‌های گرافیک متوقف شده است. کارت‌های گرافیک AMD Radeon RX 6000 در عرض دو هفته، مجدداً 3 درصد گران‌تر شده‌اند. این در حالی است که سری RTX 30 تا 3 درصد ارزان‌تر شده است. مسئله موجودی، هجوم ماینرها به کارت‌های گرافیک و سوءاستفاده برخی از این آب گل آلود منجر به افزایش قیمت شدید کارت‌های گرافیک شده بود.

اما کاهش قیمت سنگینی که در هفته‌های اخیر آغاز شده بود، تا حدودی منجر به شکست این حباب شده است. متأسفانه باید گفت که این کاهش قیمت در برخی از کشورها متوقف شده است. به گفته این رسانه، دلالان در برخی از کشورها از این کاهش قیمت خوشنود نبوده و همچنان در تلاش هستند تا قیمت کارت‌های گرافیک را علی رغم بهبود موجودی و وضعیت نهایی، بالا نگاه دارند.

در بازار ایران نیز به دلیل افزایش نرخ ارزهای خارجی در سال‌های گذشته، شکست و رکود اقتصادی سنگین، خرید قطعات سخت افزاری برای کاربران به مانند دیگر محصولات بسیار دشوار و حتی ناممکن شده است؛ با این وجود دلالان داخلی بدون هیچ ملاحظه‌ای، قیمت‌ها را به مراتب بسیار بالاتر از نرخ‌های جهانی تنظیم می‌کنند که متأسفانه هیچ نظارتی نیز بر روی عملکرد سودجویانه آنها که مانند باندهای مافیای هستند وجود ندارد.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *