در پی هجوم ماینرهای چیا اتفاق افتاد: افزایش تولید هارد دیسک

ماینینگ برای بسیارها منبع درآمد بود و از فروشنده و وارد کننده گرفته تا ماینرها پول خوبی به جیب زدند و هنوز هم می‌زنند، اما در این بین آنهایی که به یک کامپیوتر جدید نیاز دارند؛ باید تاوان طمع آنهارا بپردازند.

کارت گرافیک از سال‌ها قبل مورد هجوم ماینرها قرار گرفته است و اتفاق تازه‌ای نیست، اما در این میان ماینرهای چینی با رمز ارز چیا (Chia) نشان دادند می‌توان اوضاع بازار را از این هم بدتر کرد. طبق معمول فروشندگان و واردکنندگان داخلی هم قیمت‌های خود را حتی زودتر و بیشتر از خود چین افزایش دادند.

56566556.JPG

حالا در عصری به سر می‌بریم که قیمت یک هارد دیسک داخلی یا اکسترنال با ظرفیت بالا به بیش از 5 میلیون تومان می‌رسد یا یک اس اس دی 2 ترابایتی بیش از 20 میلیون تومان قیمت دارد. البته افزایش قیمت‌ها در ایران عوامل داخلی هم دارد که بی ارتباط با عوامل تأثیرگذار جهانی هستند.

هرچه که بود حالا نه سیستم کامل؛ بلکه بسیاری از خریداران در تهیه یک هارد دیسک یا اس اس دی با ظرفیت بالا مانده‌اند. در یک خبر نسبتاً خوب دو سازنده بزرگ هارد دیسک خبر از افزایش ظرفیت تولید خود داده‌اند.

در همین رابطه بخوانید:

– کارت گرافیک از این هم گران‌تر می‌شود

سیگیت و وسترن دیجیتال اعلام کرده‌اند با بهره گیری از حداکثر ظرفیت خطوط تولید کنونی خود، تولید هارد دیسک های پرظرفیت را افزایش می‌دهند. با این حال هیچ یک از این دو کمپانی برنامه‌ای برای ساخت سایت‌های تولید جدید در آینده نزدیک ندارند. همچنین از آنجایی که این سازندگان بین 60 تا 70 درصد هارد دیسک‌های خود را به خریداران انبوه پیش فروش کرده‌اند، گزینه‌های زیادی برای افزایش موجودی هارد دیسک در بازار در اختیار ندارند.

آوریل سال میلادی جاری تنها 1 اگزابایت حافظه از سوی ماینرهای چیا استفاده شود اما حالا ز مرز 20 اگزابایت هم گذشته است که هیچ نمی‌تواند نشانه خوبی باشد. بدتر اینکه هیچ نشانه‌ای از توقف رشد چیا به چشم نمی‌خورد و اوضاع می‌تواند بدتر هم شود.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *