فهرست بستن

دریاچه چیتگر کجاست؟

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که محلی ایدئال برای دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، تفریح‌های سرگرم‌کننده، پیک‌نیک، شب‌گردی‌های خاطره‌انگیز و همین طور قرارهای عاشقانه به شمار می‌رود. ضمن اینکه تفریح و گردش در دریاچه چیتگر در هر چهار فصل سال امکان‌پذیر است.

در میان هیاهوی زندگی شهری، پایتخت‌نشینان علاوه بر سفر به شهرهای شمالی که هزینه و وقت زیادی می‌طلبد، می‌توانند در مدت‌زمانی کوتاه به این دریاچه زیبا بروند و از طبیعت و تفریح‌های دریاچه چیتگر نهایت لذت را ببرند. این مجتمع گردشگری که در میان برج‌های غرب تهران قرار دارد، با نسیم خنکی که از دریاچه می‌وزد، حس حضور در یکی از شهرهای ساحلی را در ذهن بازدیدکنندگان تداعی می‌کند. با کجارو همراه شوید تا اطلاعات بیشتری از دریاچه مصنوعی چیتگر در اختیارتان قرار دهیم.

با دریاچه چیتگر آشنا شوید:

معرفی دریاچه چیتگر

دریاچه‌ چیتگر یا شهدای خلیج فارس به‌منظور تلطیف و کاهش آلودگی هوا در شمال غرب تهران ساخته شد و شامل امکانات مختلف تفریحی و رفاهی می‌شود که به‌دلیل نزدیکی به بسیاری از جاهای دیدنی تهران، روزانه افراد زیادی از آن دیدن می‌کنند. مساحت این دریاچه به ۱۳۰ هکتار می‌رسد که در مجاورت آن نیز مجموعه‌ای تفریحی به بزرگی ۱۲۰ هکتار ساخته شده است.

اسکله قایق های تفریحی هنگام غروب در دریاچه چیتگر

منبع عکس: سایت tehranpicture.ir (عکاس: احمد آقاسیانی)

ایده ابتدایی دریاچه چیتگر به سال ۱۳۴۷ برمی‌گردد؛ تا اینکه از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ مورد توجه و بررسی دقیق قرار گرفت تا منبعی برای بهبود وضعیت هوای شهر تهران و این منطقه باشد. سرانجام کار ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر در سال ۱۳۸۹ آغاز و در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ افتتاح شد.

در صورتی که از امکانات تفریحی و غیررایگان مجموعه استفاده نکنید، گشت‌وگذار در محوطه اطراف دریاچه هیچ هزینه‌ای در بر ندارد و همین موضوع، خود یکی از مزیت‌های این دریاچه به حساب می‌آید. دریاچه چیتگر یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران است که به‌واسط امکانات رفاهی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی، غرفه‌های خوراکی، نمازخانه (در شمال دریاچه)، آب‌نمای موزیکال، آلاچیق (در غرب دریاچه) و… اوقات بسیار خوشی را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند.

دریاچه چیتگر کجاست؟

دریاچه چیتگر، دریاچه‌ای مصنوعی در شمال غرب تهران است که در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار دارد. این دریاچه از جنوب به بزرگراه همدانی (حکیم)، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌شود.

مردمی که به تماشای پرنده های دریاچه مشغول هستند

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: حسین رزاق نژاد)

دسترسی به دریاچه چیتگر با مترو

اگر قصد عزیمت به دریاچه چیتگر با مترو را دارید، کافی است تا سوار یکی از قطارهای خط صادقیه – گلشهر شده و در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شوید و با اتوبوس شهرک شهید باقری، راهی دریاچه شوید.

ترمینال اتوبوس و تاکسی

سایر روش‌های دسترسی به دریاچه چیتگر

دسترسی به دریاچه چیتگر علاوه بر مترو از طریق اتوبوس، تاکسی و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

اتوبوس های دریاچه چیتگر گزینه دیگر پیش روی شما هستند که علاوه بر پایانه اتوبوس مترو چیتگر می‌توانید در پایانه اتوبوس صادقیه از اتوبوس شهرک دریا استفاده کنید و حدودا ۳۰ دقیقه بعد در ایستگاه جوزانی پیاده شوید.

در صورتی که از اهالی خیابان شریعتی و میرداماد و تجریش هستید، باید به سه راه ضرابخانه (تقاطع همت-شریعتی) بروید و سوار اتوبوس های بی‌آرتی مترو چیتگر شوید. مسیر اتوبوس چیتگر همت-شریعتی شامل بزرگراه همت تا دهکده المپیک، بلوار دهکده، میدان دهکده، بلوار امیر کبیر، خیابان بیگدلی، کوهک و پایانه مترو چیتگر می‌شود که در ادامه باید سوار اتوبوس دیگری شوید تا به دریاچه برسید.

قایق اتوبوسی در دریاچه چیتگر

منبع عکس:‌ سایت tehranpicture.ir (عکاس: شایان محرابی)

با مراجعه به ایستگاه تاکسی دریاچه چیتگر واقع در پایانه چیتگر می‌توانید سریع‌تر و راحت‌تر به این مجموعه زیبا برسید.

اگر از ماشین شخصی برای بازدید از دریاچه چیتگر استفاده می‌کنید، بسته به محل سکونت‌تان در تهران می‌توانید از شرق ﺑﺰرﮔ‌‌‌‌‌‌‌‌‌راه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ وارد اتوبان شهید خرازی شوید و از خروجی دریاچه چیتگر به مقصد برسید. همچنین می‌توانید از طریق بزرگراه شهید حکیم، بلوار کاشان، آزادراه آزادگان، خیابان هوانیروز به باملند و پارکینگ دریاچه چیتگر برسید. از غرب از طریق ۴۵ متری شهرداری، جاده آزادشهر، خیابان شهید میرکمالی نیز امکان دسترسی به دریاچه وجود دارد.

اگر هم از کرج راهی دریاچه چیتگر هستید، باید از طریق جاده مخصوص کرج، وارد اتوبان آزادگان به‌سمت شمال شوید؛ در ادامه باید در اتوبان خرازی، بلوار کاشان، میدان موج و در نهایت خیابان موج حرکت کنید.

شماره تماس و ساعت کاری دریاچه چیتگر

 • ساعات کار دریاچه چیتگر: از ۶ صبح تا ۲۴
 • تلفن دریاچه چیتگر (گویا): ۰۲۱۲۴۵۵۷
 • آدرس دریاچه چیتگر: تهران، انتهای اتوبان همت غرب، دریاچه چیتگر (نمایش روی نقشه)

امکانات و قیمت تفریحات دریاچه چیتگر

نیم دایره هایی در پیاده رو کنار دریاچه و مسیر ویژه دوچرخه سواری

منبع عکس: سایت tehranpicture.ir (عکاس: شایان محرابی)

علاوه بر طبیعت زیبای دریاچه چیتگر، تفریح‌های متعددی برای بازدیدکنندگان فراهم شده است که هرکس به فراخور سلیقه و علاقه خود می‌تواند از آن‌ها استفاده کند و لذت ببرد. برای آشنایی با برخی از آن‌ها و اطلاع از قیمت تفریحات دریاچه چیتگر با ما همراه باشید.

قایق سواری در چیتگر

مسافران قایق در حال تماشا و عکاسی مناظر دریاچه

منبع عکس: سایت tehranpicture.ir (عکاس: احمد آقاسیانی)

یکی از تفریحات مفرح دریاچه چیتگر، قایق سواری است که برای این منظور می‌توانید از اسکله غربی یا شرقی استفاده کنید؛ به‌ویژه که امکان تماشای ماهی‌ها و پرنده‌های دریاچه نیز این لذت را دوچندان می‌کنند. اسکله شرقی در سمت بام لند و اسکله غربی در سمت بلوار میلاد قرار دارد.

کل دریاچه دارای بیمه است و هنگام سوارشدن به قایق، جلیقه نجات در اختیار شما قرار می‌گیرد. ضمن اینکه به افراد بالای ۹۰ کیلوگرم، خانم‌‌های باردار و کودکان زیر ۱۴ سال (به‌تنهایی) اجازه قایق سواری داده نمی‌شود. شنا در این دریاچه ممنوع است.

قیمت قایق پدالی دو نفره، سه نفره و چهار نفره برای مدت‌زمان ۳۰ دقیقه به‌ترتیب ۳۰، ۴۰ و ۵۰ هزار تومان است. قایق موتوری (یک تا پنج نفر) ۹۰ هزار تومان و کاتامارا یا قایق اتوبوسی برای یک دور در دریاچه ۱۵ هزار تومان تمام می‌شود.

ماهیگیری در دریاچه چیتگر

مردی در کنار دریاچه با ماهی بزرگی در دستش

ماهیگیری نیز یکی از تفریح‌های جذاب اسکله بام لند و دریاچه چیتگر است. امکان استفاده از خدمات و امکانات کلوپ ماهیگیری برای علاقه‌مندان فراهم است. همچنین با عضویت در این کلوپ امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها وجود دارد.

 • هزینه ماهیگیری بدون امکانات مجموعه: ۵۰ هزار تومان
 • هزینه یک روز کامل ماهیگیری ویژه اعضا: ۴۰ هزار تومان

دوچرخه سواری دریاچه چیتگر

دوچرخه سواری در زیر سازه ای قوسی شکل

دوچرخه سواری از ورزش‌ها و تفریح‌های جذابی است که در محیطی زیبا همچون دریاچه چیتگر لذت فراوانی دارد. پیست دوچرخه سواری چیتگر امکان استفاده از دوچرخه های پیشرفته دنده ای یا برقی را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است.

بخش‌هایی در ورودی غربی و شرقی دریاچه به کرایه دوچرخه اختصاص دارد. هزینه کرایه دوچرخه به مدل دوچرخه بستگی دارد و از ساعتی ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان متغیر است. همچنین باید بدانید که به‌ازای ۲۰ تا ۶۰ دقیقه تاخیر در تحویل دوچرخه، هزینه‌ای معادل یک ساعت برای شما حساب می‌شود. داشتن گواهینامه، کارت ملی یا کارت پایان خدمت هوشمند برای کرایه دوچرخه ضروری است. 

 • ساعت کار پیست دوچرخه سواری چیتگر: از ساعت ۱۵ تا ۲۴

تفریح در ساحل سنگی دریاچه چیتگر

عکس دریاچه چیتگر هنگام غروب خورشید

منبع عکس: سایت tehranpicture.ir (عکاس: احمد آقاسیانی)

ساحل سنگی دریاچه چیتگر، یکی از زیباترین و بهترین بخش های این مجموعه است که گاهی اوقات به‌لطف وجود مرغابی ها و اردک هایی که از آن نزدیکی می‌گذرند، حس جالبی برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. در اینجا خبری از نرده و محافظ نیست و به‌راحتی می‌توانید تا نزدیکی آب بروید و حتی آب بازی کنید.

ساحل شنی چیتگر

مجموعه ساحل شنی چیتگر که با نام مجموعه ساحل شنی پرشین نیز شناخته می‌شود، با ۳۰۰ متر مربع وسعت، محیطی سالم، مفرح و شاد برای بازی کودکان است و در غرب دریاچه چیتگر، پارکینگ غربی قرار دارد. وسایل بازی پلاستیکی، محیط سرپوشیده و وجود فضای شست‌و‌شو پس از بازی، این مکان را به یک مقصد تفریحی امن برای کودکان تبدیل کرده است. محدودیت سنی ساحل شنی، از ۲ تا ۶ سال است.

شهربازی دریاچه چیتگر

سرسره بسیار بزرگی در کنار سازه ای آهنی

منبع عکس:‌ سایت tehranpicture.ir (عکاس: امیر گلی پور)

سرزمین شگفت انگیز دریاچه چیتگر که توسط کشورهای آلمان، هلند و ایتالیا ساخته شده، مهیج‌ترین مجموعه‌های تفریحی روز دنیا را در خود جای داده است که از آن جمله می‌توان به سافاری پارک وحشت، پیست پرش در آسمان، چرخ و فلک بزرگ دریاچه و … اشاره کرد. وسایل شهربازی چیتگر در ضلع شمال، شرق و غرب دریاچه چیتگر قرار دارند که برای تمامی افراد خانواده با هر سن و سلیقه‌‌ای مناسب هستند.

 • ساعات کار شهربازی دریاچه چیتگر: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۳؛ پنجشنبه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۳

کارتینگ دریاچه چیتگر

کارتینگ دریاچه چیتگر

کارتینگ از جمله تفریحات مهیجی است که عاشقان سرعت و هیجان را به خود جلب می‌کند و چه چیزی بهتر از کارتینگ دریاچه چیتگر که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق رانندگی باسرعت، هیجان وصف‌ناپذیری را تجربه کنند. این محل از بهترین پیست‌های کارتینگ موجود در کشور است که کاملا مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده است. پیست کارتینگ در کنار باجه فروش بلیط در غرب دریاچه قرار دارد.

 • ساعات کار کارتینگ دریاچه چیتگر: از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ صبح تا ۱۸؛ پنجشنبه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰

سرزمین بازی و جایزه دریاچه چیتگر

تابلویی با نوشته سرزمین بازی و جایزه

علاوه بر شمال دریاچه که یک زمین بازی کوچک برای کودکان دارد که شامل تعداد وسایل بازی با هزینه‌های مختلف می‌شود؛ در سمت غربی دریاچه نیز زمین بازی سرپوشیده‌ای موسوم به «سرزمین بازی و جایزه» با حدود ۱۰ بازی‌ گوناگون و هیجان‌انگیزی برای کودکان وجود دارد که از گذراندن اوقاتی خوش برای این گروه سنی حکایت دارند. بازی‌هایی نظیر ترامپولین و یوروبانجی نیز در فضای باز برای کودکان در نظر گرفته شده که بلیط هرکدام ۱۰ هزار تومان است.

اسکیت هوایی

اسکیت هوایی یا راید مدرن تعلیق در هوا، از به‌روزترین وسایل شهربازی چیتگر است که آدرنالین و هیجان را به اوج خود می‌رساند. این دستگاه‌ مهیج یو شکل، کاملا استاندار است و بدون دغدغه می‌توانید از آن لذت ببرید. ظرفیت این دستگاه‌ به‌صورت دو کابین هشت نفره است.

 • هزینه اسکیت هوایی (یو اسکیت): ۱۸ هزار تومان
 • محدودیت سنی: کودکان زیر هفت سال
 • محدودیت قد: حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر – حداکثر ۲۰۰ سانتی‌متر
 • محدودیت وزن: حداکثر ۹۰ کیلوگرم

پیست پرش در آسمان

سرسره ای با تشک بادی زرد رنگ در انتهای آن

پیست پرش در آسمان در شمال دریاچه چیتگر قرار دارد و به‌لطف استفاده از کفپوش‌های ویژه پلیمری، امکان انجام ورزش‌های زمستانی را در هر شرایط آب و هوایی میسر کرده است. این پیست مدرن محصول مشترکی از ایتالیا و هلند است که به‌عنوان اولین سرسره بادی بزرگ ایران می‌توانید حس تیوپ‌سواری روی برف واقعی را تجربه کنید. ارتفاع این سرسره بادی تقریبا زیاد است و در انتها به یک تشک بادی بزرگ می‌رسد.

 • هزینه پیست پرش در آسمان: ۱۵ هزار تومان
 • محدودیت سنی: کودکان زیر پنج سال
 • محدودیت قد: حداقل ۱۳۰ سانتی‌متر و حداکثر ۲۰۰سانتی‌متر
 • محدودیت وزن: حداکثر ۱۳۰ کیلوگرم

هرم هیجان (سینما پرواز)

هرم هیجان یا سینمای ۶ بعدی دریاچه چیتگر، محصول کمپانی زیمنس آلمان است و تجربه‌ای کم‌نظیر را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند. در این مجموعه تفریحی، هر چهار نفر وارد یک هرم شده و روی کابین مخصوص سوار می‌شوند. کابین در ارتفاع دو متری از زمین به‌صورت کاملا معلق به پرواز در می‌آید.

حس تعلیق در هوا به‌خودی‌خود جذاب است؛ اما وقتی با افکت‌های طوفان، رعدوبرق، باران، مه و غبار و جلوه‌های ویژه بصری همراه می‌شود، هیجان بالا و فوق‌العاده‌ای را برای سرنشینان کابین‌ها ایجاد می‌کند.

 • محدودیت سنی: افراد زیر ۱۲ سال

سافاری پارک وحشت

تابلوی سافاری پارک وحشت با مجسمه یک غول خون آشام

ترس و وحشت و هیجان را می‌توانید در سافاری پارک وحشت دریاچه چیتگر تجربه کنید که شامل یک گردش نفس‌گیر هفت دقیقه‌ای در اولین تونل پیاده‌رو وحشت در ایران می‌شود. نمادهای وحشت، جلوه‌های ویژه ترسناک، مسیرهای پرپیچ‌وخم و دهلیزهای وحشتناک و… مجموعه کاملی از ترس و هیجان هستند.

 • هزینه سافاری پارک وحشت: ۱۵ هزار تومان

سرسره های سقوط آزاد و موج خروشان

فردی در حال سر خوردن از یک سرسره بزرگ

سرسره‌های سقوط آزاد و موج خروشان با ارتفاع ۲۴ متر و طول ۸۰ متر، از بزرگ‌ترین و مهیج‌ترین سرسره ها در خاورمیانه به شمار می‌روند و بلندترین سرسره بدون نیاز به چرخش آب در ایران هستند. از آنجا که بدنه آن‌ها تمام استیل است، نیازی به وجود آب ندارند و بازدیدکنندگان با پوشیدن مت مخصوص (حصیر مخصوص) می‌توانند از آن استفاده کنند.

 • هزینه سرسره سقوط آزاد: ۱۰ هزار تومان
 • هزینه سرسره موج خروشان: هفت هزار تومان
 • محدودیت سنی: افراد زیر هشت سال
 • محدودیت قد: حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر و حداکثر ۲۰۰ سانتی‌متر
 • محدودیت وزن: حداکثر ۱۲۰ کیلوگرم

چرخ و فلک دریاچه چیتگر

چرخ و فلکی بزرگ

چرخ و فلک نسبتا بزرگی در شرق دریاچه چیتگر قرار دارد که با سوارشدن بر آن کل مجموعه دریاچه چیتگر را از ارتفاع بالا مشاهده خواهید کرد؛ ضمن اینکه می‌توانید با گرفتن سلفی‌های بسیار زیبا از فراز آسمان، این لحظه‌های ناب را ثبت کنید. این چر‌خ و فلک ۴۰ متر ارتفاع دارد و یکی از جذاب‌ترین چرخ و فلک های ایران محسوب می‌شود.

 • هزینه چرخ و فلک دریاچه چیتگر: ۱۲ هزار تومان

ماشین برقی

ماشین برقی یا کوبنده از دیگر تفریحات دریاچه چیتگر است که فارغ از قوانین راهنمایی و رانندگی می‌توانید لذت سبقت، تصادف، هیجان و تفریح خانوادگی را تجربه کنید. دو پیست ماشین‌سواری در سمت شرق و غرب دریاچه فعالیت می‌کند.

 • محدودیت وزن: افراد بالای ۸۰ کیلوگرم
 • محدودیت قد: افراد بالای ۱۹۰ سانتی‌متر

رول گلایدر (زیپ لاین)

رول گلایدر دریاچه چیتگر

رول گلایدر یا همان زیپ لاین دریاچه چیتگر، اولین زیپ لاین ریلی ایران به حساب می‌آید که شامل ریلی پر‌پیچ‌وخم با ۱۲۰ متر طول است و هیجان بالای آن، نفس را در سینه هرکسی حبس می‌کند. این زیپ لاین ریلی حدود ۱۴ متر ارتفاع دارد و با وجود شباهتش به ترن هوایی، هیجانی بسیار بیشتری را برای شما به وجود می‌آورد و می‌توانید حس پرواز را تجربه کنید.

 • هزینه رول گلایدر:‌ ۲۵ هزار تومان

سیرک تهران

دلقک سیرک با کت آبی

سیرک تهران به‌لطف حضور بیش از ۱۰ هنرمند بین‌المللی، ساعاتی پر از نگ و هیجان و هنر را پیشکش بازدیدکنندگان می‌کند.

پیک نیک در کنار دریاچه چیتگر

جمعیت زیادی از مردم در ساحل دریاچه چیتگر

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: محمد خدابخش)

تابستان‌ها بهترین فرصت برای پیک‌نیک در فضای سبز دریاچه است که برای این منظور نباید زیرانداز خود را روی چمن‌ها پهن کنید. استفاده از چمن‌های مجموعه و همچنین بام لند برای برپایی پیک‌نیک ممنوع است.

گذر موج دریاچه چیتگر

گذر موج دریاچه چیتگر؛ منبع عکس: ناشناس

مسافت پیاده روی دور دریاچه چیتگر

محورهای پیاده به طول حدود ۷ کیلومتر به صورت رینگ دور دریاچه قرار دارند و علاقه‌مندان می‌توانند ضمن تماشای منظره و تنفس هوای پاک دور دریاچه پیاده روی کنند. در طول مسیر از تاج سد دریاچه چیتگر هم عبور می‌کنید که به «گذر موج» معروف است. ساخت این سازه با الهام از موج آب بوده است و معماری زیبایی دارد؛ به‌خصوص در طول شب که با نورپردازی‌ها، جلوه‌ای دیدنی پیدا می‌کند. همچنین، محور دوچرخه سواری به طول حدود ۸ کیلومتر در اطراف دریاچه قرار دارد.

بام لند چیتگر

تابلوی سرزمین بام در بالای پیاده روی محل عبور مردم

بام لند مجموعه‌ای تجاری – تفریحی در نزدیکی دریاچه چیتگر است که علاوه بر مراکز خرید فوق‌العاده و کافه‌ها و رستوران‌های عالی، امکانات تفریحی جذابی همچون آمفی‌تئاتر روباز، مسیر پیاده‌روی، ماهیگیری، مجموعه تفریحی کودکان، قایق سواری، مجموعه وی‌آر لند و… را در خود جای داده است. در ادامه به گوشه‌ای از تفریحات بام لند اشاره خواهیم کرد.

شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن بام لند

شهربازی سرپوشیده کیدز گاردن از استانداردترین و مدرن‌ترین شهربازی‌های ایران محسوب می‌شود و از همین رو محلی ایدئال برای تفریح و سرگرمی کودکان است.

ترامپولین، فوتبال دستی کودکان، ایرهاکی، پل معلق، اتاق موانع، سرسره و… از جمله امکانات شهربازی بام لند چیتگر هستند؛ ضمن اینکه با پرداخت هزینه مجزا امکان نقاشی روی صورت و عکاسی از کودکان نیز وجود دارد. این شهربازی را می‌توانید در ضلع شرقی دریاچه چیتگر پیدا کنید. استفاده از وسایل بازی شهربازی فقط برای مدت یک ساعت امکان‌پذیر است.

 • ساعات کار شهربازی بام لند چیتگر: از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۳:۳۰
 • شماره تلفن شهربازی بام لند چیتگر: ۴۰۴۴۳۱۵۲،۴۰۴۴۳۱۵۴، ۰۹۱۹۰۶۴۷۴۲۹
 • آدرس شهربازی بام لند چیتگر: انتهای اتوبان همت غرب، ضلع شرقی دریاچه چیتگر، مجتمع تجاری بام لند، ورودی A

تشک پرش آزاد

پرش از سکویی بلند روی تشک بادی

مجموعه ورزشی سقوط آزاد روی تشک بادی در بام‌لند دریاچه چیتگر قرار دارد و کسانی که به‌دنبال هیجان و تخلیه انرژی هستند، نباید آن را از دست بدهند.

 • هزینه تشک پرش آزاد: ۲۵ هزار تومان برای دو پرش

اسکای فلایر بام لند

اسکای فلایر یا تاب زنجیری

اسکای فلایر، تاپ زنجیری بلندی است که یکی دیگر از مهیج‌ترین وسایل تفریحی بام لند به شمار می‌رود و اگر می‌خواهید آدرنالین خونتان را بالا ببرید، جای خوبی را انتخاب کرده‌اید. اینجا بزرگ‌ترین تاب زنجیری تهران است و شامل کابین‌های دو نفره می‌شود که جمعا ۲۴ نفر را تا ارتفاع ۲۵ متری بالا می‌برد و می‌چرخاند؛ ضمن اینکه چشم‌انداز زیبای دریاچه نیز از آن بالا واقعا دیدنی است.

 • هزینه اسکای فلایر: ۲۰ هزار تومان

فوتبال دستی انسانی بام لند

فوتبال دستی انسانی بام لند

فوتبال دستی انسانی از ورزش‌های همگانی پرطرفدار است که شباهت زیادی به ورزش فوتبال دستی دارد؛ اما در اینجا آدمک‌های آن، انسان‌های واقعی هستند. این بازی که برای افراد هشت سال به بالا مناسب است، در نزدیکی فروشگاه کیدز گاردن قرار دارد.

 • هزینه فوتبال دستی انسانی بام لند: ۵۰ هزار تومان برای ۳۰ دقیقه

بخش تفریحی وی ‌آر لند

خانومی که عینک واقعیت مجازی زده

واقعیت مجازی بام لند یا «وی‌آر لند» (VR Land) درست در شرق دریاچه قرار گرفته است و با عینک‌های دیجیتالی شما را به تماشای تصاویر باکیفیت و ۳۶۰ درجه می‌برد. در این مجموعه می‌توانید به قله‌های برفی صعود و اسکی کرده یا قایق سواری را امتحان کنید. علاوه بر عینک‌های دیجیتال، امکان استفاده از «ماژول ماز» (Mudule Maze) نیز وجود دارد.

 • هزینه سینما وی‌ آر: ۲۰ هزار تومان
 • هزینه بازی‌های وی ‌آر: بین ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان

واقعیت مجازی زاویه

واقعیت مجازی زاویه، امکان انجام بازی‌های واقعیت مجازی نظیر تیراندازی وسترن، تیراندازی کمی ترسناک، زامبی فانتزی، تجربه زیر اقیانوس، ترن هوایی، ورزش اسکی و… را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند. هر بازی قیمت خودش را دارد؛ به‌طوری که شبیه‌ساز ترن هوایی ۲۵ هزار تومان، بازی‌های ۳۰ دقیقه‌ای ۱۰۰ هزار تومان و شبیه‌ساز رانندگی ۳۰ هزار تومان است.

شهر بادی

سه بازی جذاب فوتبال حبابی، دارت بادی و فوتبال صابونی را می‌توانید در شهر بادی تجربه کنید. فوتبال حبابی، یک بازی گروهی و مفرح است که برای انجام آن باید لباس مخصوصی به‌شکل حباب تن کنید و مشغول فوتبال شوید. این بازی به‌صورت ۶ نفره انجام می‌شود و امکان استفاده بانوان و آقایان هم‌زمان در یک بازی وجود ندارد. برای فوتبال حبابی، حداقل قد باید ۱۱۵ سانتی‌متر باشد.

زمین فوتبال بادی در کنار برج های مسکونی

فوتبال صابونی شامل رقابت فوتبالی بین دو تیم ۶ تا هشت نفره در مدت‌زمان ۱۵ دقیقه است که در زمینی آغشته به کف و آب انجام می‌شود. لغزندگی زمین فوتبال صابونی هیجان زیادی ایجاد می‌کند و از آنجا که تشک‌های این بازی انعطاف خاصی دارند، هنگام زمین‌خوردن، هیچ مشکلی برای بازیکنان به وجود نمی‌آورند.

دارت بادی (فوت دارت) ورزشی متشکل از فوتبال و دارت است که تمام سنین از کودکان تا بزرگسالان می‌توانند آن را انجام دهند. در این بازی بازیکن باید با توپ، صفحه دارت را هدف قرار دهد و توپ را به مرکز صفحه شوت کند.

 • تلفن مجموعه شهر بادی: ۰۹۱۹۷۰۶۷۳۱۱، ۰۲۱۴۴۷۱۳۴۵۶

برج هیجان چیتگر

برج هیجان در حاشیه زیبای دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) قرار دارد و از ویژگی‌های منحصر بفرد سرسره‌های سقوط آزاد و موج خروشان، می‌توان به ارتفاع ۲۴ متری و طول ۸۰ متری آن که بزرگترین، سریع‌ترین و مهیج‌ترین مجموعه در خاورمیانه است، اشاره کرد . برخورداری از بدنه تمام استیل باعث شده است که نیاز به وجود آب، در تکنولوژی این مجموعه نباشد، برای نخستین بار این سرسره‌ها خارج از محیط پارک آبی احداث شده و این موجب شده است تا تمامی اعضای خانواده (خانم‌ها و آقایان) بطور همزمان و با هم، از مجموعه استفاده کنند.

عکس های دریاچه چیتگر

منبع عکس: سایت tehranpicture.ir (عکاس: امیر گلی پور، شایان محرابی)، سایت تاریخ ما

معایب دریاچه چیتگر

اگرچه دریاچه چیتگر از نظر تفریحی به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری پایتخت تبدیل شده است، ولی از ابتدای کار معایب این دریاچه محل بحث بوده است. نخستین مورد مربوط به موقعیت درایچه چیتگر و قرارگیری آن میان برج‌های مسکونی و تجاری است. نکته بعدی مربوط به آبگیری دریاچه و مکانیزم حفظ آب در کف دریاچه است. همچنین، چون امکان تصفیه و چرخش آب در دریاچه چیتگر وجود ندارد، دریاچه حالت ماندابی پیدا خواهد کرد. البته در نخستین روزهای آبگیری دریاچه به مدت چندین ما آب دریاچه به صورت ساکن باقی ماند و همین موضوع موجب بو گرفتن آب و تجمع پشه در روی سطح دریاچه شد.

علاوه بر مشکل کمبود اب، عده‌ای بر این باورند که خاک بستر دریاچه می‌تواند باعث انتقال رطوبت شده و به‌تدریج اعماق زمین‌های حاشیه دریاچه مرطوب خواهد شد. البته درباره ساختمان‌های اطراف دریاچه نیز این پرسش مطرح می‌شود که آیا این ساختمان‌ها در گذر زمان با تاثیرگرفتن از رطوبت هوای اطراف دریاچه و حتی نم ناشی از آن، نفوذپذیر خواهند شد؟

پرسش‌های متداول

دریاچه چیتگر کجاست؟

دریاچه چیتگر، دریاچه‌ای مصنوعی در شمال غرب تهران است که در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار دارد. این دریاچه از جنوب به بزرگراه همدانی (حکیم)، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌شود.

چگونه با مترو به دریاچه چیتگر برویم؟

اگر قصد عزیمت به دریاچه چیتگر با مترو را دارید، کافی است تا سوار یکی از قطارهای خط صادقیه – گلشهر شده و در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شوید و با اتوبوس شهرک شهید باقری، راهی دریاچه شوید.

ساعت کار دریاچه چیتگر چگونه است؟

ساعات کار دریاچه چیتگر: از ۶ صبح تا ۲۴ بوده و بازدید برای عموم آزاد است.

آیا امکانات تفریحی دریاچه چیتگر رایگان است؟

امکانات تفریحی دریاچه چیتگر رایگان نیست و باید برای استفاده از هر کدام هزینه پرداخت کنید؛ ولی در صورتی که از امکانات تفریحی و غیررایگان مجموعه استفاده نکنید، گشت‌وگذار در محوطه اطراف دریاچه هیچ هزینه‌ای در بر ندارد و همین موضوع، خود یکی از مزیت‌های این دریاچه به حساب می‌آید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *