فهرست بستن

دروغگویی در کودکان ؛ چگونه انسانی صادق و راستگو پرورش دهیم؟

 • اعتماد بنفس را در کودکتان تقویت کنید:

بسیاری از مراتب دروغگویی در کودکان ، بر اثر کمبود اعتماد بنفس و عزت نفس شکل می گیرد. کودکانی که اعتماد بنفس پایینی دارند، خود را باور ندارند و با دروغگویی قصد دارند خود را بیشتر مطرح کنند.

 • از کودک تان توقع بیجا نداشته باشید:

اگر از کودکان توقع بیجا نداشته باشیم، آن ها برای جبران توقع ما، دروغ نمی گویند.

 • نیاز های کودک را رفع کنید:

کودکان نیاز هایی دارند و چنانچه معقول باشد باید از سوی والدین پاسخ داده شود. اگر نیازهای کودک به طور دقیق و مناسب پاسخ نداده شود، او برای جلب توجه دست به اقدامات ناشایست از جمله دروغگویی خواهد زد.

 • کودک را بابت صداقت و راستگویی تشویق کنید:

زمانی که کودکتان با راستگویی با شما سخن می گوید، او را تشویق کنید تا پاداش رفتار درست خود را دریافت کند. پاداش، الزاما مادی نیست بلکه یک تایید یا یک لبخند محبت آمیز می تواند پاداشی ارزشمند برای کودک محسوب شود.

 • بیان آزاد احساسات از سوی کودک:

اگر می خواهید کودکی راستگو داشته باشید، باید به کودکتان اجازه دهید که احساسات مثبت و منفی خود را آزادانه بیان کند. کودکانی که از بیان احساسات خود هراس دارند، به ناچار دست به دروغگویی می زنند. اجازه دهید کودک تان هر آنچه در درون خود دارد برای شما آشکار سازد.

 • در مقابل اشتباهات کودکان خونسردی خود را حفظ کنید:

بسیاری از اشتباهاتی که از سوی کودک رخ می دهد، سهوی ست. به هر اشتباهی که از سوی کودکتان رخ می دهد، واکنش های تند نشان ندهید بلکه با حفظ خونسردی نحوه ی رفتار صحیح را آموزش دهید.

 • حل مساله را به کودک آموزش دهید:

شما به عنوان والدین وظیفه دارید نحوه ی برخورد صحیح با مسائل و مشکلات را به کودک تان آموزش دهید. ممکن است کودک در مواجه با مشکلاتی که برایش رخ می دهد، عاجز بماند و ترجیح دهد صورت مساله را پاک کند و این به معنای شروع دروغگویی در کودکان است.

دروغگویی در کودکان

روش های مقابله با دروغگویی در کودکان :

اگر در برابر دروغگویی کودک، از خودتان واکنشی نشان ندهید، ممکن است فرزند شما اصلا متوجه زشت بودن رفتار خود نباشد و دروغگویی به عنوان یک عادت رفتاری در او تثبیت شود. در مقابل، والدین بسیاری نیز هستند که در مقابل دروغگویی کودکان ، حساسیت بسیاری به خرج می دهند و سعی می کنند با تنبیه کردن یا نشان دادن واکنش های تند، از تکرار این رفتار در کودک جلوگیری کنند. اما چیزی که اهمیت دارد انجام واکنش صحیح است:

 • پیدا کردن علت دروغگویی:

قبل از هر اقدامی، باید کشف کنید که کودک شما چرا دروغ می گوید. کشف علت دروغگویی، به شما کمک خواهد کرد، برای حذف آن اقدام کنید. توجه به شناخت علت دروغگویی، مهم ترین اقدامی ست که شما باید در وهله ی اول انجام دهید.

 • تقویت راستگویی:

ارزش راستگویی و صداقت باید برای کودک تعریف شود و انجام این رفتار از سوی کودک تقویت شد. برای کودک به طور غیر مستیقم، ارزش راستگویی و معایب اخلاقی دروغگویی را بازگو کنید تا او به درستی این موضوع را درک کند.

 • عدم تنبیه کودک:

اگر کودک شما به هر علتی دروغ می گوید او را تنبیه نکنید. تنبیه کردن کودک، خود عاملی ست که او را دچار اضطراب و تشدید رفتار دروغگویی می کند. بنابراین با او در باب رفتار صحیح صحبت کنید.

 • درک کردن احساس کودک و همدردی با او:

کودکان نیاز دارند از سوی شما درک شوند. کودک تان را درک کنید و در مقابل مشکلاتی که برای او پیش می آید، با مهربانی با او همدردی کنید. صراحتا به او بگویید اگر مشکلی برایش رخ داد، نیاز نیست دروغ بگوید و می تواند به راحتی منظور و نیاز خود را ابراز کند.

 • عواقب دروغگویی را به کودک بازگو کنید:

به صورت واضح از عواقب دروغگویی برای کودکتان صحبت کنید. داستان ها و قصه های آموزنده بازگو کنید. به شکل قصه و بازی برایش بازگو کنید دروغگویی چه عواقبی برای انسان بهمراه دارد.

 • به کودک حس  صداقت و راستگو بودن بدهید:

اگر کودک حس کند که در چشم شما انسانی راستگوست و اینکه صداقت داشتن هنجاری ست که او را برای شما دوست داشتنی تر می کند ،تمام سعی خود را خواهد کرد که همیشه این احساس را در شما حفظ کند و به تصور شما از خودش خدشه وارد نکند. از این شیوه برای تقویت هر ارزش اخلاقی و رفتاری در کودک و گاه حتی دربزرگترها  می شود استفاده کرد.پس هرگز از جمله هایی مثل ((تو دروغگو هستی ))و یا(( آیا راست می گی ؟))استفاده نکنید و بجای آن به کودک بگوید :تو راستگویی و یا ((مطمئنم بمن راستش را می گویی)).این جمله هاو احساسی که در درون آنهاست  راستگویی را در ضمیر کودک نهادینه می کند .

 • کمک گرفتن از مشاور:

گاهی اصلاح رفتار کودکان، بیش از تصور ما دشوار است و نیاز است از مشاوران کودک یاری بگیریم. اگر رفتار دورغگویی در کودک تان، به کرات دیده شد، توصیه می کنیم حتما با مشاور مشورت کنید.

دروغگویی در کودکان

سخن پایانی:

ارزش صداقت و راستگویی بر هیچکس پوشیده نیست. با وجود اینکه هیچ انسانی دوست ندارد دروغ بشنود، اما انسان ها این مساله را برای خود رعایت نمی کنند و به راحتی دروغ می گویند. دروغگویی در کودکان مانند بسیاری از رفتار های دیگر، از دروان کودکی شکل گرفته و تقویت می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. وظیفه ی همه ی ما ست برای تقویت صداقت و راستگویی در جامعه تلاش کنیم و فرزندانی تربیت کنیم که در موقعیت های مختلف، دروغ نمی گویند.

سیما گودرزی هستم و از شما بابت همراهی با این مقاله در وب سایت پروماگ سپاسگزارم. امیدوارم این محتوا در تقویت راستگویی و کاهش دروغگویی در کودکان ، مفید و سودمند واقع شده باشد.

پیشنهاد می دهیم سایر مقالات بخش آموزش را بخوانید:

Let’s block ads! (Why?)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالاي صفحه