فهرست بستن

دختری که زمانی عکسش با عنوان «دختر فاجعه‌ساز» میم اینترنتی شده بود، این عکس را به مبلغ ۴۷۳ هزار دلار فروخت، شاید به یک ایرانی!

حتی مشهورترین سلبریتی‌ها هم نمی‌توانند عکس‌های قدیمی خود را به صورت معمول با مبلغ چندصدهزار دلار به فروش برسانند. اما الان مدتی است که فروش آثار به صورت NFT یا رمز غیر قابل معاوضه مد شده و با آن هر چیزی را که تصورش را بکنید، می‌شود با مبلغ هنگفتی فروخت. دست‌کم تا زمانی که آتش این هوس آنی، فروکش نکرده است.

اگر یادتان مانده باشد، در سال‌های ابتدایی کار ما با اینترنت، یک عکس کمابیش مشهور شده بود که در آن یک دختر ۴ ساله دیده می‌شد که ظاهرا شیطنت کرده و خانه خود را به آتش کشیده. این عکس مظهر شرارت در عین خونسردی شد و کاربرها وقتی از چیزی عاصی می‌شدند به این عکس اشاره می‌کردند. این عکس در سال ۲۰۰۵ توسط پدر این دختر گرفته شده بود.

دختری که در این عکس دیده می‌شد «زو راث» نام دارد و الان ۲۱ ساله شده. او وقتی عکسش تبدیل به میم اینترنتی شد بسیار شگفت‌زده بود و حالا توانسته طور دیگری دنیا را شگفت‌زده کند:

با فروختن نسخه اوریجینال عکس با رمز غیر قابل معاوصه با مبلیغی بسیار کلان: ۱۸۰ اتروم، معادل ۴۷۳ هزار دلار. یک کلکسیونر با نام کاربری @۳FMusic حاضر شده، ایم مبلغ را پرداخت کند.

جالب است بدانید که گمان می‌رود این خریدار فرزین فردین فرد باشد که مؤسس یک شرکت تولید موسیقی در دوبی است.

تازه‌های سایت گلونی:

حقیقت این است که NFT فرصتی برای فروش و خرید آثاری فراهم آورده که پیش از این ممکن نبود. پیش از این شما باید یک اثر هنری فیزیکی منحصر به فرد خلق می‌کردید و آن را به کسی می‌فروختید. اما الان نوشته‌های دیجیتالی مانند یک توییت یا همین عکس دیجیتالی شاده را هم می‌شود فروخت و خرید.

در این میان برخی برای مشهور شدن یا کلسکیونی کردن چیزهایی که قبلا ممکن نبود، حاضر هستند که مبالغ خیلی بالایی پرداخت کنند.

اما چیزهایی بیشتر در مورد این عکس: این عکس در شهر میبین Mebane در کارولینیای شمالی گرفته است. ظاهرا مزرعه مجاور خانه به صورت عمدی و کنترل شده آتش زده بود. در این میان پدر خانواده عکسی از دخترش گرفت، اما نوع عکس و حالت چهره دختر طوری بود که هر کسی عکس را می‌دید، دختر را دختر آتش‌افروز تلقی می‌کرد!

این عکس در سال ۲۰۰۸ برنده جایزه مجله JPG در بخش عکاسی از احساسات هم شد. بعدها هم از او دعوت شد که در یک سریال مستند نشنال جئوگرافیک در مورد تاریخ اینترنت شرکت کند.

راث الان دانشجوی سال بلای دانشگاه کارولینیای شمالی است و می‌خواهد از این پول برای پرداخت وام دانشجویی‌اش استفاده کند و بقیه‌اش را به خیریه بدهد. در ضمن او هنوز کپی رایت عکس را دارد و اگر در آینده عکس دوباره فروخت شود، ۱۰ درصد از سودهای معامله‌های آتی را خواهد داشت.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *