فهرست بستن

دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات آمریکا تکذیب شد؟

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با CNN، ادعای دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات آمریکا را که توسط مایکروسافت مطرح شده بود،‌ رد کرد.

مایکروسافت مدتی پیش در گزارشی مدعی شده بود که برخی افراد و نهادهای مرتبط با کمپین انتخاباتی جو بایدن و دونالد ترامپ توسط گروهی از هکرهای چینی، روسی و ایرانی مورد حمله قرار گرفته اند.

بحث اصلی گزارش مذکور بر این مبنا بود که این گروه با هدفی دقیق در تلاشند تا در روند انتخابات آمریکا موثر باشند. البته مایکروسافت میگوید بیشتر حملاتی که صورت گرفته ناموفق بوده است. مایکروسافت میکوشد در همکاری با افراد و نهادهایی باشد که مورد حمله قرار گرفته اند. البته هنوز نام این افراد یا نهادها فاش نشده است.

مایکروسافت ادعا می‌کند یک گروه هکر معروف روسی که با نام‌های مختلف نظیر Fancy Bear و Strontium و APT28 شناخته می‌شود و پیش‌تر توانسته‌ در سال ۲۰۱۶ با موفقیت کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون را هدف قرار دهد، بار دیگر به میدان بازگشته‌ است و به‌دنبال اهداف جدید در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا می‌گردد. در این میان نام گروه هکری ایرانی را APT28 کرده است.

دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات آمریکا

بررسی ادعای دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات آمریکا

دونالد ترامپ در دوران برگزاری کمپین‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ (یعنی همان زمانی‌که به‌شدت با کلینتون مشغول رقابت بر سر ریاست جمهوری بود) ارتباط دولت روسیه به هکرهایی که سراغ کمپین کلینتون رفته بودند را «کم» دانست. رسانه‌ی ورج می‌نویسد گزارش‌های جدید نشان می‌دهند دونالد ترامپ به‌شکلی فعالانه گزارش‌های سیستم اطلاعاتی ایالات متحده با محوریت امکان خطرسازبودن هکرهای روسی برای انتخابات آمریکا را سرکوب کرده است.

کمپین انتخاباتی جو بایدن در گفت‌و‌گو با رویترز رسما تأیید کرد که می‌داند گروهی خارجی در تلاش بوده است تا ایمیل‌های غیرکمپینی متعلق‌به افرادی را که در کمپین انتخاباتی فعالیت می‌کنند، به‌دست بیاوردند اما در این زمینه ناموفق بوده‌ است. رویترز می‌گوید مایکروسافت، کمپین جو بایدن را از این حمله‌ی سایبری آگاه کرده است.

تکذیب ادعای دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات امریکا
تکذیب ادعای دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات امریکا

درکنار حملات سایبری سازمان‌دهی شده در روسیه، مایکروسافت گفت هکرهای متعلق‌به چین تلاش کرده‌اند افرادی که پست‌های مهم دراختیار داشته و با با انتخابات پیش‌رو ارتباطاتی دارند را نیز موردهدف قرار دهند. از جمله این افراد می‌توانیم به افراد حاضر در کمپین‌های انتخاباتی جو بایدن و دونالد ترامپ اشاره کنیم. مایکروسافت در ادامه‌ی گزارش خود حمله‌ی هکرهای ایرانی را به کمپین‌های انتخاباتی مطرح می‌کند و می‌گوید هکرهای ایرانی در تلاش بوده‌اند حساب‌های کاربری شخصیِ افرادی را که برای کمپین انتخاباتی، با دونالد ترامپ ارتباط دارند هدف قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

مایکروسافت ادعا می‌کند گروه هکر ایرانی APT35 ظاهرا نسبت‌به گروه چینی به‌موفقیت کمتری دست پیدا کرده. مایکروسافت با تشریح جزئیات ماجرا می‌گوید گروه ایرانی موردبحث تلاش کرده‌ وارد حساب کاربری مقامات رسمی و دونالد ترامپ شود و در این امر ناموفق بوده‌ است. مایکروسافت در گزارش خود نوشت اطلاعاتی که برملا می‌کند نشان می‌دهد گروه‌های هکری خارجی تلاش‌های خودشان را برای دخالت در انتخابات آمریکا بیشتر کرده‌اند.

در پی مطرح‌شدن این ادعاها توسط مایکروسافت، وزارت امور خارجه‌ی ایران اعلام کرد این گفته‌ها حقیقت ندارند. سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد برای تهران مهم نیست که چه شخصی در کاخ سفید به‌عنوان رئیس جمهور مشغول‌به کار باشد، بلکه «پای‌بندی واشنگتن به حقوق، قواعد و نرم‌های بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت‌ در کشورهای دیگر و عمل به تعهدات خود» بیشترین اهمیت را دارد.

سعید خطیب‌زاده در مصاحبه‌ای که با رسانه‌ی CNN انجام داد به دخالت‌های ایالات متحده در انتخابات کشورهای دیگر ازجمله ایران اشاره کرد و گفت آمریکا «در مقامی نیست که چنین ادعای مضحکی بکند». همچنین بنابه‌نوشته‌ی ایسنا، مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده اعلام کردند که هیچ مدرکی درباره‌ی نفوذ پیدا نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ادعای دخالت هکرهای ایرانی در انتخابات آمریکا چیست! نظرات خود را با تکراتو در بخش کامنت ها در میان بگذارید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *