دانش‌بنیان‌ها می‌توانند جهش تولید را در کشور رقم بزنند

رییس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه تولید محصولات مبتی بر فناوری نیاز امروز کشور است ، گفت: مراکز دانش‌بنیان‌ می‌توانند جهش تولید را در کشور رقم بزنند. .

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی پارک علم و فناوری استان کرمانشاه، دکتر سیامک آزادی اظهار کرد: امسال شعار جهش تولید با مشارکت مردم توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب شده که این شعار کاملا منطبق با رسالت‌های پارک های علم و فناوری است و تحقق این رسالت می‌تواند در جهش تولیدات مورد نیاز کشور تأثیرگذار باشد.

رییس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه گفت: پارک‌های علم و فناوری برای شکل‌گیری کسب و کارهای نوآورانه و کمک به تولید محصولات دانش بنیان شکل گرفته‌اند و حمایت از آنها توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش را به همراه خواهد داشت.

دکتر آزادی بیان کرد: برنامه‌ها و قوانین خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که شاید در بعضی از حوزه‌ها نیازمند بروزرسانی است و قطعا اجرای کامل آنها می تواند جهش تولید را رقم بزند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت گروه ویژه‌ای از نخبگان و صاحبان ایده تشکیل می‌شود که فعال شدن این شرکت‌ها می‌تواند تولید، اشتغال و رفع نیازهای کشور را به همراه داشته باشد، البته این شرکت‌ها در مسیر توسعه‌ای خود نیازمند اتخاذ رویکردهای حمایتی ویژه در مراحل معرفی و رشد کسب و کار هستند.

رییس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان متمرکز  بر تولید گروهی از محصولات هستند که مبتنی بر سطح بالایی از فناوری تولید می شود که این ویژگی رقابت پذیری و ایجاد ارزش افزوده بالا را به دنبال خواهد داشت.

دکتر آزادی بیان کرد: کشور نیازمند تولیدات شرکت های دانش‌بنیان است که می‌تواند از خروج ارز و واردات جلوگیری کند و علاوه‌ بر آن می‌تواند اشتغال دانش آموختگان را به همراه داشته باشد و از سوی دیگر توسعه این شرکت ها جلوگیری از مهاجرت نخبگان را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: نخبگان سرمایه‌های ارزشمند کشور هستند و در این میان زمانی که از هسته ها و شرکت های دانش‌بنیان‌ به صورت ویژه حمایت شود آثار و ثمرات آن را در توسعه کشور خواهیم دید. بنابراین  یکی از محورهای مهم در برنامه های تحقق شعار امسال  حمایت از شرکت های دانش‌بنیان‌ است.

رییس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه تصریح کرد: در استان کرمانشاه بیش از ۵۰۰ واحد فناور داریم که ۳۴۰ واحد در پارک علم ‌و فناوری مستقر هستند و از این تعداد ۹۲ شرکت آن دانش‌بنیان می باشیم.

دکتر آزادی با بیان اینکه ۲۰ محصول دانش بنیان منحصر به فرد مبتنی بر نیاز کشور در استان کرمانشاه تولید می‌شود، عنوان کرد: برای حمایت از شرکت های دانش‌بنیان‌ نیازمند عزم جدی تمامی دستگاه‌های اجرایی جهت سیاست‌گذاری بر اساس زیست‌بوم منطقه‌ای و اجرای صحیح آن در دو بخش ترویجی و توسعه ای هستیم.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان استان نیاز به سطح بیشتری از رشدیافتگی دارند که یکی از الزامات آن  اختصاص تسهیلات لازم و نقدینگی مورد نیاز است. الزام بعدی نیز انجام خریدهای دولتی از شرکت های دانش بنیان با رویکردی حمایتی است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه گفت:  این پارک در سال پیش روی و بمنظور تحقق شعار سال برنامه هایی همچون افزایش حداقل ۳۰ درصدی شرکت های دانش بنیان، تمرکز بر حمایت از صاحبان ایده خصوصا در شهرستانها و نقاط کمتر برخوردار استان، جلب مشارکت سرمایه گذران و صنایع پیشرو در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری، حمایت از مشارکت مردم و ترویج رویکردهای نوین سرمایه گذاری همچون جمع سپاری و همچنین توسعه تعاملات با دستگاه های اجرایی و پیگیری جدی رفع موانع توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.

نوشته دانش‌بنیان‌ها می‌توانند جهش تولید را در کشور رقم بزنند اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.