فهرست بستن

دارپا با استفاده از مغز حشرات ربات هوشیار می‌سازد

دارپا با استفاده از مغز حشرات ربات هوشیار می‌سازد

واحد تحقیقات فناوری‌های رو‌به‌رشد پنتاگون هفته‌ی پیش، درخواستی مبنی بر پیشنهاد استفاده از مغز حشرات برای کنترل ربات‌ها منتشر کرد. دلیل این درخواست قابلیت مغز حشرات در توسعه‌ی مدل‌های جدیدی از هوش مصنوعی است. به‌علاوه، می‌توان از مغز آن‌ها برای کشف مفاهیم جدید در زمینه‌ی هوشیاری استفاده کرد.

در سند منتشرشده‌ی پنتاگون درباره‌ی پیشنهاد طرح مذکور آمده است:

طبیعت نیرویش را در این حشرات کوچک با ابعاد مینیاتوری و بازدهی انرژی درخورتوجه نشان داده است. برخی از آن‌ها فقط چند صد نورون دارند؛ اما عملکردهای بنیادینی از خود نشان می‌دهند. به‌علاوه، این موجودات احتمالا نمونه‌های خوبی برای بررسی ذهنیت تجربه هستند. درواقع، حتی حشرات بسیار کوچک نیز نمونه‌هایی از ذهنیت تجربه را از خود نشان می‌دهند که پیش‌زمینه‌ای برای هوشیاری است.

Darpa

مقاله‌های مرتبط:

سازمان تحقیقات پیشرفته‌ی دفاعی آمریکا (دارپا) شهرت زیادی، به‌ویژه برای مدیریت پروژه‌ای دارد که به اینترنت امروز ختم شد. البته، این سازمان یکی از بازوهای ارتش آمریکا نیز محسوب می‌شود که به‌خوبی از آن سرمایه دریافت می‌کند. طبق برخی گزارش‌های منتشرشده، یکی از زمینه‌های دلخواه دارپا ساخت قابلیت‌های کامپیوتری است که توانایی برنامه‌ریزی مغز سربازان را داشته باشد. درواقع، آژانس مذکور به فناوری‌هایی علاقه دارد که فاصله‌ی بین کامپیوترها و مغز انسان‌ها و حشرات را ازبین ببرد.

جاستین سانچز مدیر تحقیقاتی است که با هدف ترمیم و درمان هرچه‌بهتر مغز و بدن سربازان در دارپا پیگیری می‌شود. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد در جریان تحقیقات، موفق شده‌اند خاطرات را به مغز موش‌ها تزریق کنند. سانچز در ادامه گفت:

می‌توان خاطره را با استفاده از کدهای عصبی شبیه به کدهای برخی مهارت‌های خاص افراد به مغز دیگر موجودات تزریق کرد. اگر کد عصبی را به‌صورت تکی بشناسیم، می‌توانیم آن را به فرد دیگر تزریق کنیم؟ فکر می‌کنم بتوانیم.

شرکتی که بتواند طرح مدنظر را به دارپا پیشنهاد دهد،‌ جایزه‌ای یک میلیون دلاری دریافت خواهد کرد. پیشنهاددهند‌گان باید آزمون‌های امکان‌سنجی را روی طرحشان برای اجرای نقشه‌ی مغز حشرات انجام دهند. به‌علاوه، پلتفرمی برای اثبات مفهوم باید طراحی کنند که از مغز حشرات برای ساخت سخت‌افزار هوش مصنوعی توانمند استفاده کند.

طرح مدنظر دارپا و برنامه‌ی آن‌ها برای تأیید طرح‌های شرکت‌های طرف قرارداد، اکنون بلندپروازانه به‌نظر می‌رسد؛ اما همین طرح بلندپروازانه نشان‌دهنده‌ی آن است که دارپا علاقه‌ی فراوانی به رمزورازهای شناخت و هوشیاری مغز دارد.

Let’s block ads! (Why?)

بازدیدها: 1

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.