فهرست بستن

خودنمایی RTX 3060 انویدیا در استیم – هنوز خبری از سری Radeon RX 6000 نیست

با کمیاب شدن و در برخی موارد نایاب شدن کارت گرافیک‌های نسل جدید در بازار و در دسترس نبودن این محصولات برای گیمرها، هنوز کارت گرافیک‌های قدیمی‌تر در پلتفرم‌هایی مانند استیم بالاترین محبوبیت را دارند. با کمبود جهانی تراشه، کاهش تولید و البته خرید انبوه کارت گرافیک‌ها توسط ماینرها، دست اغلب گیمرها از کارت گرافیک‌های نسل جدید انویدیا و AMD کوتاه مانده است. هر چند ماه گذشته نشانه‌های امیدوار کننده‌ای برای انویدیا در این زمینه رویت شده در حالی که هنوز خبر خوبی برای AMD و گرافیک‌های نسل جدید این کمپانی وجود ندارد. در ماه آوریل شاهد قرارگیری RTX 3060 انویدیا در استیم و برآورد ماهانه این پلتفرم هستیم. اما با وجود گذشت شش ماه از عرضه کارت گرافیک‌های نسل جدید AMD، هنوز سری Radeon RX 6000 در نظرسنجی استیم غایب هستند.

RTX 3060 انویدیا در استیم قرار گرفت

جدیدترین نظرسنجی سخت افزاری استیم که مشارکت در آن برای همه کاربران این پلتفرم اختیاری است نشان از عدم تغییر در بخش پنج کارت گرافیک محبوب کاربران این پلتفرم دارد. مانند ماه‌های گذشته، همچنان GTX 1060، میان رده نسل پاسکال انویدیا رتبه نخست محبوب ترین کارت گرافیک را در استیم در اختیار دارد. این کارت گرافیک سه سال و نیم است که جایگزین GTX 750 در این جدول رده‌بندی شده است. در رتبه‌های بعدی نیز GTX 1050 Ti، GTX 1650، RTX 2060 و GTX 1050 دیده می‌شوند و در پنج رتبه نخست هیچ خبری از کارت گرافیک‌های AMD نیست.

نکته مورد توجهی که در نظرسنجی آوریل استیم وجود دارد، ورود RTX 3060 انویدیاست. اگر چه تنها 0.17 درصد از کاربران استیم از این کارت گرافیک استفاده می‌کنند اما با توجه به وضعیت اسفناک بازار گرافیک، اتفاق امیدوار کننده‌ای است. بیشترین رشدی که شامل یک کارت گرافیک در نظرسنجی استیم نسبت به گذشته شده، مربوط به GTX 1650 است. سهم این کارت گرافیک با افزایش 0.22 درصدی به 5.56 درصد رسیده و خود را تا رتبه سوم بالا کشیده است. از آنجایی که انویدیا برای مبارزه با کمبود موجودی تصمیم به افزایش عرضه سری Turing گرفت، این اتفاق چندان غافل‌گیر کننده و نیست و امکان دارد در ماه‌های آینده این کارت گرافیک را در رتبه‌های بالاتر ببینیم.

غیبت تیم قرمز در بخش GPU – ادامه موفقیت در بخش CPU

رشد ناچیز اما ناپایداری را در نظرسنجی استیم برای کارت‌های Ampere انویدیا شاهد هستیم. جایی که RTX 3070 جایگاه هفدهم محبوب‌ترین کارت گرافیک از نگاه کاربران استیم را دارد و سهم این مدل نسبت به ماه قبل 0.09 درصد بیشتر شده است. RTX 3060 Ti و RTX 3090 نیز به ترتیب 0.01 و 0.04 درصد رشد داشته‌اند در حالی که وضعیت RTX 3080 ثابت بوده است. با اینکه AMD از 18 نوامبر Radeon RX 6800 و Radeon RX 6800 XT را وارد بازار کرده اما هیچ یک از کارت گرافیک‌های نسل جدید تیم قرمز در نظرسنجی استیم حضور ندارند. این در حالیست که AMD در بخش CPU عملکرد بهتری داشته و 29.48 درصد از کاربران استیم از پردازنده این کمپانی در سیستم خود استفاده می‌کنند.

دیگر نکته‌ای که در نظرسنجی استیم دیده می شود، Oculus Quest 2 با سهم 27.79 درصدی است که به عنوان محبوب‌ترین هدست واقعیت مجازی شناخته شده است و Oculus Rift S را با سهم 20.25 درصدی و Valve Index HDM را با سهم 16.39 درصد به دنبال خود می‌بیند. سهم ویندوز 10 نیز حالا به 92.83 درصد رسیده و تقریبا نیمی از کاربران استیم دارای 16 گیگابایت حافظه رم در سیستم‌های خود هستند.

آمار استیم گواهی می‌دهد – Nvidia RTX 3070 به دست گیمرها رسید

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *