فهرست بستن

خبر بد برای گیمرها: کمبود کارت‌های گرافیک تا زمانی که فکرش را نمی‌کنید ادامه دارد

هجوم به کارت‌های گرافیک انویدیا را به خاطر دارید؟ پس از آن شاهد کمبود کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 بودیم؛ به طوری که انویدیا به ناچار توضیحاتی را برای این منظور ارائه کرد. از سوی دیگر، کمبود کنسول‌های PS5 و Xbox Series X/S را شاهد هستیم؛ خبرهای بد برای گیمرها ادامه دارد؛ AMD و NVIDIA قادر به تأمین موجودی، به این زودی‌ها نیستند!

شیوع ویروس کرونا از کشور چین آغاز شده و به سرعت در اکثر نقاط جهان ساکن شد. دنیای دیجیتال و سخت افزار نیز به مانند تمام صنایع، آسیب‌هایی جدی را از این وضعیت دریافت کرده‌اند. زمان چندانی از معرفی کارت‌های گرافیک Ampere توسط انویدیا نمی‌گذرد؛ با این وجود این شرکت و شرکای تجاری آن، پس از چند ماه تلاش بی وقفه، همچنان قادر به تأمین تقاضای بازار نیستند.

انویدیا به تازگی آخرین گزارش مالی خود را ارائه کرده است؛ گزارش مربوط به سه ماهه سوم سال 2020 که نشان دهنده رشد 37 درصدی سالانه برای این شرکت بود. این ارقام برای بزرگ‌ترین سازنده کارت‌های گرافیک بسیار مناسب بوده اما این احتمال وجود دارد که گزارش مالی بعدی این کمپانی که شامل آخرین سه ماهه سال 2020 می‌شود، در این حد درخشان نباشد.

RTX30-01.jpg

خانم Colette Kress، مدیر مالی کمپانی انویدیا، در حین ارائه گزارش مالی سه ماهه سوم سال 2020، به سراغ موجودی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 رفت؛ وی ضمن معرفی ویروس کرونا به عنوان عامل بازدارنده اصلی در بخش تولید و توزیع، گفت: کمبود کارت‌های گرافیک به پایان سال 2020 محدود نشده و بدون شک این مسئله تا سال 2021 ادامه خواهد داشت. وی در ادامه گفت: ما تمام تلاش خود را برای تأمین تقاضا در سراسر جهان خواهیم کرد.

RADEON2.jpg

پیش از این آقای جنسن هوانگ، مدیر عامل کمپانی انویدیا تأیید کرده بود که علی رغم افزایش شدت تولید، این شرکت قادر به تأمین تقاضای سال 2020 نخواهد بود. حال با گسترده‌تر شدن داستان، مطمئن هستیم که کمبود موجودی کارت‌های گرافیک به سال 2021 هم خواهد رسید. با توجه به وضعیت همه گیری کرونا، متخصصان اعلام کرده‌اند که دور جدید یا سوم شیوع این ویروس از اوایل سال 2021 آغاز خواهد شد. بنابراین، به نظر می‌رسد که کمبود موجودی کارت‌های گرافیک و البته دیگر محصولات، تا سه ماهه دوم سال 2021 ادامه خواهد یافت.

آیا NVIDIA در این مسیر تنهاست؟ بدون شک خیر. گزارش‌ها حاکی از کمبود موجودی کارت‌های گرافیک AMD RX 6800/XT است؛ موجودی مدل‌های مرجع در اکثر فروشگاه‌ها تنها در عرض چند دقیقه به پایان رسیده و خبری از تأمین موجودی مجدد نیست. شرکت AMD نیز درست همان وضعیتی قرار گرفته است که تیم سبز حضور در آن را از چند ماه پیش تجربه کرده است. حال دیگر می دانیم که کمبود موجودی و عدم تأمین مناسب، کنسول‌های نسل نهم و کارت‌های گرافیک را از دسترس بسیاری دور می‌کند؛ ماجرایی که تا سه ماهه دوم سال 2021 نیز ادامه خواهد داشت.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *