حمایت قوه قضائیه از شرکت‌های فناور در هرمزگان

در نشستی با حضور دکتر علیرضا نصیری، رئیس  در محل برج فناوری هرمز برگزار شد، مشکلات و موانع پیش روی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناوری هرمزگان؛ دکتر نصیری در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پارک علم و فناوری، به تشریح مهم‌ترین چالش‌هایی که شرکت‌های فناور با آن روبرو هستند پرداخت.

وی در جلسه با دکتر صاحبکار خراسانی و در حاشیه بازدید از ظرفیت های پارک علم و فناوری اظهار داشت: رصد موانع تولید دانش بنیان توسط نهادهای نظارتی می تواند محرک استفاده بیشتر از این ظرفیت ها در استان و کشور باشد.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در ادامه به عدم اجرای کامل قانون جهش تولید دانش‌بنیان اشاره و انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه این قانون می‌توانست گامی بزرگ در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و رونق تولید در کشور باشد، گفت: متاسفانه شاهد هستیم که برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وظایف خود در قبال این قانون عمل نکرده و این موضوع باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای این شرکت‌ها شده است.

دکتر نصیری همچنین خواستار نظارت دستگاه‌های ذی‌صلاح بر حسن اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان شد و تاکید کرد: برای تحقق اهداف این قانون و رونق بخش تولید در کشور، لازم است که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وظایف خود عمل کرده و از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات مربوط به اراضی واگذارشده به پارک علم و فناوری هرمزگان اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز سند مالکیت این اراضی صادر نشده و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای فعالیت و توسعه پارک شده است.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در ادامه با اشاره به پتانسیل بالای شرکت‌های مستقر در این پارک، گفت: خوشبختانه شرکت‌های مستقر در پارک هرمزگان از نظر کیفی در جایگاه بالایی قرار دارند و امیدواریم بتوانیم با فراهم کردن زمینه‌های لازم، بخش بیشتری از بازار نوآوری و فناوری را برای آنها مهیا کنیم.

دکتر نصیری در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت از نخبگان و جلوگیری از خروج آنها از کشور، گفت: برای جلوگیری از فرار مغزها و حفظ سرمایه‌های انسانی کشور، لازم است که ارکان حاکمیتی توجه بیشتری به جزئیات داشته باشند و با رفع موانع و مشکلات، مسیر را برای فعالیت و شکوفایی نخبگان هموار کنند.

وی در خصوص تولید خودرو هوشمند در استان هرمزگان نیز گفت: خوشبختانه شرکت‌هایی در این استان وجود دارند که از نظر فنی و علمی توانایی تولید خودرو هوشمند را دارا هستند. اما متاسفانه به دلیل نبود امکانات و حمایت‌های لازم، این شرکت‌ها غیرفعال هستند و تاکنون نتوانسته‌اند محصول خود را به مرحله تولید برسانند.

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در پایان به برخی از سوءتفاهم‌ها و مشکلات موجود در زمینه صادرات محصولات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان اشاره کرد و خواستار رفع این موانع شد. وی گفت: متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که کالای تولیدی این شرکت‌ها به اشتباه به عنوان کالای قاچاق تلقی شده و از صدور مجوز خروج آن از استان خودداری می‌شود. این موضوع باعث ضرر و زیان زیادی به این شرکت‌ها شده و لازم است که برای رفع آن اقدامات لازم صورت گیرد.

دکتر صاحبکار خراسانی: قوه قضائیه از هیچ تلاشی برای حمایت از شرکت‌های فناور در هرمزگان دریغ نخواهد کرد

معاون برنامه ریزی و  نظارت راهبردی قوه قضائیه در ادامه دیدار با رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان، ضمن تاکید بر اجرای دقیق قوانین و اعمال نظارت‌های سخت‌گیرانه برای بهبود وضعیت اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه زیست‌بوم فناوری در استان هرمزگان، اظهار داشت: قوه قضائیه در راستای ماموریت ذاتی خود، از هیچ تلاشی برای حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در این استان فروگذار نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری به عنوان مهم‌ترین بخش اقتصاد دانش‌محور مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هستند، گفت: ضروری است که دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشند و با حمایت همه‌جانبه از این پارک‌ها، زمینه را برای شکوفایی و نوآوری در کشور فراهم کنند.

دکتر صاحبکار  خراسانی در ادامه با اشاره به مشکلات و موانعی که در این زمینه وجود دارد، گفت: برای رفع این موانع، پیشنهاد می‌شود که کارگروه‌های مشترکی میان سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط تشکیل شود تا با استفاده از هم‌افزایی و تبادل نظر، نسبت به حل مشکلات و چالش‌های موجود اقدام شود.

وی همچنین تاکید کرد که اجرای دقیق قانون جهش تولید دانش‌بنیان باید مبنای گفتگوها و اقدامات این کارگروه‌ها باشد و دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط موظف هستند که در چارچوب این قانون، به وظایف و تکالیف خود عمل کنند.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود، از آمادگی کامل قوه قضائیه برای حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در استان هرمزگان خبر داد و گفت: دستگاه قضایی با جدیت تمام با هرگونه اخلال در مسیر فعالیت این شرکت‌ها برخورد خواهد کرد و از حقوق آنها در برابر قانون دفاع خواهد نمود.

گفتنی است در پایان این جلسه معاون برنامه ریزی و  نظارت راهبردی قوه قضائیه ضمن بازدید از شرکت ها و ظرفیت های موجود در استان با نماینده شرکت ها و واحدهای فناور پارک علم و فناوری نیز دیدار و گفتگو کرد.

نوشته حمایت قوه قضائیه از شرکت‌های فناور در هرمزگان اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.