فهرست بستن

حریم خصوصی چیست و با چه روش هایی می توان از آن محافظت نمود؟

حریم خصوصی که با نام حریم شخصی هم شناخته می شود، به معنای این است که بتوانیم با انجام تمهیداتی، خودمان و اطلاعات پیرامون مان را در حیطه ی اختیار بگیریم و آن را با انتخاب خودمان نزد دیگران بازگو کنیم. به معنای عامیانه تر، حفظ حریم شخصی, یعنی اجازه ندهیم دیگران پایشان را فراتر از حدودی که ما تعیین کرده ایم بگذارند. همان طور که از تعریف فوق بر می آید، حریم شخصی برای هر کسی معیار متفاوتی دارد و تحت تاثیر فرهنگ و باورهای ذهنی هر فردی تغییر می یابد. 

حریم خصوصی در حیطه ی اختیار ما ست:

مساله ی مهمی که در حفظ حریم شخصی حائز اهمیت است، این است که خود ما باید حریم و حدود ارتباط جسمانی و روانی مان با دیگران را تعیین کنیم و رعایت این مساله از سوی خودمان شروع می شود. به بیان دیگر این ما هستیم که باید خطوط قرمز و مرزهای ارتباطی با دیگران را تعیین کنیم و آن را به دیگران بشناسانیم و در وهله ی اول خودمان به آن احترام بگذاریم.

اگر حریم شخصی ما شکسته شود و از سوی دیگران نادیده گرفته شود،چه کسی مسئول است؟ پر واضح است که حریم شخصی هم مانند وسایل خصوصی ما، در اختیار ماست و ما مسئول محافظت از آن هستیم و در صورتی که این مساله از سوی دیگران نادیده گرفته شود، باید تمهیداتی برای آن بیندیشیم.

حریم شخصی انواع مختلفی دارد:

خوب است بدانیم حریم شخصی انواع مختلف دارد که می تواند شامل حریم شخصی جسمانی و اطلاعاتی است. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری و حضور دستگاه های دیجیتال، حریم شخصی افراد کمرنگ تر از گذشته شده و افراد به راحتی می توانند اطلاعات مهمی را درباره ی زندگی خصوصی ما کشف کنند. با این وجود باز هم این خود ما هستیم که نباید اجازه دهیم دیگران به خلوتی که ما حدود آن را تعیین می کنیم وارد شوند.

حریم خصوصی

در ادامه چند راهکار به شما پیشنهاد می دهیم که به حفظ حریم شخصی شما نزد دیگران کمک می کند:

  • حد و حدود حریم شخصی تان را تعیین کنید:

حریم شخصی برای هر کسی، معنای خاصی دارد و معیار های آن متفاوت است. در اولین گام برای حفظ حریم شخصی، لازم است حریم خود را مشخص کنید و برای ارتباطات تان با دوستان، همکاران و کسانی که با آن ها در تعامل هستید، حدود مشخص کنید و آن پایبند بمانید.

  • به حریم شخصی دیگران تجاوز نکنید:

اگر حریم شخصی دیگران را محترم ندانید، دیگران هم به خودشان این اجازه را می دهند که در امورات شما مداخله نمایند. سعی کنید از دیگران سوال های خصوصی نپرسید و راجع به مسائل شان کنجکاوی نکنید تا آن ها متقابلا به خودشان چنین اجازه ای ندهند.

  • فضای مجازی را محدود به افراد خاصی کنید:

امروزه فضای مجازی بستری ست که حریم شخصی همه ی ما را تحت شعاع قرار داده است. در سال های اخیر، چیزهایی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود که در گذشته غالبا جزو مسائل خصوصی افراد محسوب می شده است. شرایط در شبکه های اجتماعی به گونه ای ست که به راحتی می توان از زندگی خصوصی افراد اطلاعات کسب کرد و راجع به سبک زندگی، افراد خانواده و حتی دغدغه های فکری  آن ها، سر درآورد. حتما تمهیداتی بیندیشید تا کمتر در معرض از دست دادن اطلاعات خصوصی تان قرار بگیرید. به عنوان مثال، تنظیمات حساب کاربری تان را به گونه ای تنظیم کنید که آنلاین بودن شما مشخص نباشد.

از اد کردن و پذیرفتن دوستی همکاران تان در شبکه های اجتماعی، اجتناب کنید. همکاران شما، فقط همکاران شما هستند و نباید در عکس ها و مطالب خانوادگی و خصوصی شما شریک باشند. آنچه شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید و دنبال می کنید، نشان دهنده خطوط فکری شما ست و همکاران یا افراد غریبه، به راحتی می توانند از اطلاعاتی که شما منتشر می کنید، سوءاستفاده نمایند.

حریم خصوصی

  • از صدا کردن همکاران خود به نام کوچک خودداری کنید:

صدا کردن همکاران با نام کوچک شان و یا حتی استفاده از ضمیر “تو” به جای شما، این اجازه را به آن ها می دهد که آن ها هم شما را به همین شکل خطاب کنند و همین مساله سرآغازی است برای اینکه حریم خصوصی شما شکسته شود.

Let’s block ads! (Why?)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالاي صفحه