فهرست بستن

جهرمی احتمال فیلترینگ اینستاگرام را تلاشی برای انحراف افکار عمومی می‌داند

بامداد امروز خبرگزاری فارس به نقل از معاون اول دادستان کل کشور گزارش داد که فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته است. این در حالیست که وزیر ارتباطات صبح امروز این کار را تلاش برخی رسانه‌ها برای انحراف افکار عمومی از موضوع سوءاستفاده کنندگان ارزی اخیر دانسته است.

او نه تنها به همیشگی بوده تلاش برای فیلتر شدن سرویس‌های مختلف اشاره کرده، بلکه عنوان نموده که توییتر هم در صف انتظار برای رفع فیلتر قرار دارد. آخرین اظهار نظر جهرمی در رابطه با رفع فیلتر توییتر به نهم خرداد ماه برمی‌گردد؛ زمانی که در جمع خبرنگاران گفت: «تصور می‌کنم نظر ۶ وزیر دولت و ۲ نماینده منتخب مجلس که برخاسته از آرای مردم هستند، محترم شمرده خواهد شد.»

در ابتدای خرداد ماه، شش وزیر و دو نفر از نمایندگان مجلس که عضو «کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» هستند با ارسال نامه‌ای برای دادستان کل کشور خواستار طرح موضوع رفع فیلتر توییتر در این کار گروه شدند؛ درخواستی که از سوی دادستان کل کشور رد شد.

«حجت الاسلام محمدجعفر منتظری» به سرعت در این باره اظهار نظر کرد و خبر داد که طرح این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه وجهه قانونی ندارد: «توییتر به موجب دستور قضایی فیلتر شده و مادامی که شرایط توئیتر مثل گذشته باشد، دستور قضایی به استحکام خود باقی است.»

حالا باید دید از اینجا به بعد شرایط چگونه پیش خواهد رفت و آیا آخرین شبکه اجتماعی مسدود نشده در ایران مسدود خواهد شد یا خیر. همه این موارد در حالیست که وب‌سایت «Statista» تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام را ۲۴ میلیون برآورد کرده است؛ رقمی بیشتر از کاربران ژاپنی و انگلیسی در این پلتفرم.

از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که فیلترشدن احتمالی اینستاگرام می‌تواند یک بار دیگر استفاده از فیلترشکن‌های بی‌هویت را در میان مردمی که سال‌هاست به این شبکه‌های اجتماعی عادت کرده‌اند، تقویت کند.

Let’s block ads! (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *