فهرست بستن

جنگ اپل و اپیک به نفع توسعه‌دهندگان کم‌درآمد – کاهش کارمزد اپ استور به 15 درصد!

در ماه‌های اخیر اپل به دلیل کارمزدهای اپ استور مورد انتقادات فراوانی قرار گرفته است. با وجود آنکه به نظر می‌رسید اپل تصمیم به تغییر رویه خود ندارد، این شرکت از برنامه جدیدی رونمایی کرده که شامل کاهش کارمزد اپ استور به 15 درصد برای اکثر توسعه دهندگان می‌شود.

کاهش کارمزد اپ استور به 15 درصد – برنامه اپل برای کسب و کارهای کوچک

App Store Small Business Program نام برنامه جدید اپل است که در طی آن نرخ کارمزد اپ استور برای تمامی توسعه دهندگانی که درآمد آنها کمتر از 1 میلیون دلار باشد، به 15 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. نرخ کمیسیون جدید از تاریخ 1 ژانویه 2021 اجرایی خواهد شد و در آن تمامی پرداخت‌های درون‌ برنامه‌ای، برنامه‌های پولی و هزینه‌های اشتراک اعمال خواهد شد. اپل تا امروز تنها از برنامه‌های دارای هزینه اشتراک پس از سال دوم 15 درصد کارمزد دریافت می‌کرد.

توسعه‌دهندگانی که در سال 2020 زیر 1 میلیون دلار درآمد داشته باشند در سال 2021 برای برنامه Small Business واجد شرایط خواهند بود. علاوه‌براین توسعه‌دهندگان جدیدی که برنامه‌های خود را برای اولین بار در سال آینده در اپ استور قرار خواهند داد نیز مشمول این طرح می‌شوند. البته بد نیست به این نکته اشاره کنیم که اپل میزان کارمزد را پس از پس از دریافت آن محاسبه می‌کند و نه قبل از آن.

اگر توسعه‌دهنده‌ای تا پیش از پایان سال درآمد بالای 1 میلیون دلار داشته باشد، از آن به بعد مجبور به پرداخت کارمزد 30 درصدی خواهد بود. به عبارت دیگر اپل تضمینی نخواهد کرد که نرخ کمیسیون برای تمام سال 15 درصد باقی بماند. البته اگر هم در سال آینده درآمد توسعه‌دهنده‌ای به زیر 1 میلیون دلار برسد، سال بعدتر می‌تواند جزئی از برنامه Small Business باشد.

واکنش اسپاتیفای و اپیک به تصمیم اپل

دو کمپانی بزرگ و پردرآمد اسپاتیفای و اپیک همواره از مخالفان سرسخت کارمزد 30 درصدی اپ استور بودند و حالا طرح کاهش کارمزد که تأثیری در حال آنها نخواهد داشت، بیشتر از همه این دو شرکت را عصبانی کرده است. اسپاتیفای در بیانیه‌ای رفتار اپل را خودسرانه و بی‌ثبات توصیف کرده است:

“رفتار ضدرقابتی اپل تمامی توسعه‌دهندگان iOS را تهدید می‌کند و حرکت اخیر نشان دهنده اینست که که سیاست‌های اپ استور بیش از پیش خودسرانه و بی‌ثبات است. درحالیکه ما هزینه‌های آنها را زیاد و تبعیض آمیز می‌دانیم، اپل با اتصال سیستم پرداخت خود به اپ استور و ایجاد محدودیت‌های ارتباطی برای مجازات توسعه‌دهندگانی که آن را انتخاب نمی‌کنند، برنامه‌هایی مانند اسپاتیفای را برای رقابت با سرویس‌های مشابه خود در معرض خطر قرار می‎دهد. تضمین رقابتی بودن بازار برای همه یک امر ضروری است. ما امیدواریم که نهادهای نظارتی این ظاهرسازی اپل (کاهش کارمزد اپ استور به 15 درصد برای بخشی از توسعه دهندگان) را نادیده گرفته و برای محافظت از انتخاب مصرف‌کننده، اطمینان از رقابت منصفانه و ایجاد شرایط برابر سریعاً وارد عمل شود.”

تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز نیز در واکنش به این حرکت اپل گفته است:

“اگر اقدام حساب شده اپل توسعه‌دهندگان را به چند دسته تقسیم نمی‌کرد و انحصار در فروشگاه‌ها و سیستم پرداخت آن حفظ نمی‌شد، می‌توانست خوشحال کننده باشد. آنها مجدداً قول خود برای رفتار یکسان با همه توسعه‌دهندگان را شکستند. با تخصیص شرایط ویژه 15 درصدی برای آمازون و حالا کسب و کارهای کوچک، اپل امیدوار است که بتواند منتقدان خود را آنقدر کم کند تا بتواند همچنان به رفتار انحصارگرایانه خود با رقبا و مالیات‌های 30 درصدی ادامه دهد. اما مصرف کننده نهایی در نهایت باید هزینه قیمت‌های حباب‌دار به دلیل مالیات اپل را پرداخت کند.”

اسپاتیفای و اپیک بارها شکایت‌هایی علیه اپل به دلیل رفتار ضدرقابتی، انحصارگرایانه و کارمزد بالا تنظیم کرده‎اند. با این حال، هنوز موفق نشده‌اند که حرف خود را در دادگاه به کرسی بنشانند.

بیشتر بخوانید: حذف اکانت توسعه دهندگان اپیک گیمز از اپ استور: وضعیت قرمز
بیشتر بخوانید: اپل جلوی ورود به سیستم خود با حساب های اپیک گیمز را گرفت

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *