جلسه پرحاشیه مجلس در مورد تلگرام ؛ وزیر جوان کارت زرد گرفت

امروز در جلسه‌ای که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مورد «تشریح و شفاف سازی درخصوص مفاد قرارداد با تلگرام و روش محاسبه ترافیک برای کاربران این شبکه اجتماعی پیش از فیلتر شدن آن» سوال شد. وی وجود چنین قراردادی را تکذیب کرد و از تصمیمات گرفته شده در مورد پیام‌رسان تلگرام پیش از فیلتر شدن آن توضیحاتی ارائه کرد. اما در پایان، گفته‌های وی موجب قانع شدن نمایندگان مجلس نشد و آذری جهرمی از مجلس کارت زرد گرفت.

چند ساعت پیش نماینده‌ی اصفهان، آقای عباس مقتدایی، وزیر ارتباطات را مورد خطاب قرار داد و از وی در مورد «دلیل عدم تشریح و شفاف‌سازی در خصوص مفاد قرارداد با تلگرام» و همچنین «علت محاسبه‌ی ترافیک بین‌الملل برای کاربران این پیام‌رسان قبل از فیلتر شدن آن، علیرغم استقرار CDNهای تلگرام در کشور» سوال کرد.

288345.jpg

آذری جهرمی در پاسخ به سوال نماینده اصفهان بیان داشت:

کل سرورهای تلگرام در ایران  ۷۰ سرور بوده است و خودشان هم این سرورها را تامین کردند و وزرات ارتباطات هم رقمی را پرداخت نکرد.
مجموع دارایی تلگرام برای ارائه خدمت در ایران ۱۴۰ هزار دلار بود (با قیمت هر سرور ۲ هزار دلار) که با قیمت دلار آن سال، ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود. مجموع پهنای باند متصل تلگرام، ۳۲۰ گیگابیت برثانیه بوده که در پیک، ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه آن مصرف شده است.

وی با اشاره به صرفه‌جویی‌های انجام شده در تامین پهنای باند مورد نیاز در اثر این تفاهم، مدعی شد:

تفاهم صورت گرفته با تلگرام باعث صرفه‌جویی ارزی در خرید پهنای باند ۱۸۰ گیگابیت بر ثانیه اینترنت شد که قیمت آن در سال ۹۶ حداکثر ماهانه ۳۰۰ هزار یورو بود. در ۹ ماه استقرار CDNهای تلگرام در ایران ۲.۷ میلیون یورو صرفه‌جویی در پرداخت ارز برای خرید اینترنت انجام شد که با قیمت یورو در آن روز ۱۵ میلیارد تومان محاسبه می‌شود که تمام این‌ها در صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت وجود دارد.

4583818.jpg

در ادامه نیز وزیر ارتباطات، آقای مقتدایی را مخاطب قرار داد و گفت:

در کمیسیون، آقای مقتدایی به من گفتند که شما هزاران میلیارد تومان پول به جیب زده‌اید. به ایشان توضیح دادم که عددی که می‌گویند درست نیست و پول حاصل از این کار برای دولت است و به جیب کسی نمی‌رود. من توضیح دادم که مجموع فروش اینترنت در ماه کمتر از ۸۰ میلیارد تومان است، اما ایشان مصاحبه کردند و گفتند وزیر ارتباطات قبول کرده که ۸۰ میلیارد تومان منفعت مالی داشته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در بخش پایانی گفته‌های خود با ذکر اینکه قراردادی با این پیام‌رسان امضا نشده و حضور CDNهای تلگرام فقط یک تفاهم بود، یادآور شد:

مذاکره با تلگرام، دستوری بود که حاکمیت در مقطعی برای ما صادر کرد و انجام دادیم. آن زمان بیش از ۷۰ درخواستی که جمع‌بندی شده و برای تلگرام ارسال شده بود، در پنج مصداق مسدود شد، اما در ادامه، چون تلگرام مسائل امنیتی ما را نپذیرفت، دستگاه امنیتی شکایت کردند و در یک روالی این پیام‌رسان خارجی مسدود شد.
بارها به قراردادی با تلگرام اشاره کردند، ما با این پیام‌رسان قراردادی نداشتیم و صرفا یک تفاهم بود. تلگرام یک روزی در کشور فعالیت کرده و یک روزی بنابر تشخیص دستگاه امنیتی عمل نکرده و مسدود شده است.

azari.jpg

در این رابطه بخوانید:

– نماینده مجلس: می‌توان با طرح جدید صیانت از کاربران اینترنت تلگرام و توییتر را رفع فیلتر کرد
– دلیل قطعی اینترنت همراه پس از قطعی برق چیست؟
– رئیس سازمان صدا و سیما: مانند روسیه و چین در حال توسعه‌ی اینترنت ملی هستیم
– وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام واکنش نشان داد، موضع: نامشخص!

نماینده اصفهان پس از شنیدن توضیحات و دفاعیه‌ی آقای آذری جهرمی، قانع نشد و سوال را به رای گذاشت. سپس نمایندگان مجلس هم با 63 رای موافق، 135 رای مخالف و 10 رای ممتنع، توضیحات وزیر را قانع کننده ندانستند و در نتیجه آذری جهرمی کارت زرد گرفت.

moghtadayi.jpg

نظر شما در مورد سوال نماینده اصفهان و پاسخ وزیر جوان به این سوال چیست، آیا گفته‌های وی را به حق می‌دانید یا شما هم با نمایندگان مجلس موافقید؟

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *