فهرست بستن

جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh – گرافیک‌های نسل بعدی تیم سرخ

جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh توسط افشاگر معروف منتشر شده. به نظر می‌رسد که AMD مشغول آماده سازی چندین کارت گرافیک Radeon RX بر پایه معماری نسل بعدی Navi 2X یا RDNA 2 و همچنین Navi 10 Refresh یا RDNA 1 می‌باشد. Rogame جزئیاتی از چندین مدل Navi به اشتراک گذاشته که نیرو بخش سری کارت گرافیک‌های Radeon RX تا Radeon Pro می‌باشند.

جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh

همانطور که خود AMD قبلا اشاراتی کرده بود، کارت گرافیک‌های آینده Radeon RX به دو دسته با معماری‌های متفاوت تقسیم خواهند شد. ما شاهد لاین آپ Navi کاملا جدیدی بر پایه RDNA 2 و همچنین لاین آپ به روز شده سری کارت‌های Radeon RX 5000 (شاید با نام جدید) بر اساس RDNA 1 خواهیم بود.

یک بار دیگر تمرکز اصلی Navi 2X روی چیپ Navi 21 می‌باشد که ما آن را با نام گرافیک Big Navi می‌شناسیم. این گرافیک انتظار می‌رود که نیرو بخش مدل‌های حرفه‌ای و پرچمدار AMD باشد و در عین حال با پرچمداران فعلی انویدیا یعنی GeForce RTX 2080 Ti و GeForce RTX 2080 SUPER در کنار لاین آپ نسل بعدی Ampere رقابت کند.

پرچمدار نسل بعد Navi 21

با توجه به افشاگری جدید از جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh ظاهراً AMD برنامه دارد تا حداقل چهار مدل از چیپ Navi 21 را در کارت گرافیک‌های حرفه‌ای خود استفاده کند. اطلاعات از PCI ID این گرافیک‌ها نشأت گرفته و چهار مدل زیر توسط Rogame معرفی شده‌اند.

 • Navi 21 XTX 0x731F:D0
 • Navi 21 XT 0x731F:D1
 • Navi 21 XL 0x731F:D3
 • Navi 21 XLE 0x731F:DF

هر کدام از این مدل‌ها جایگزین سری فعلی Radeon RX 5000 خواهد شد اما در سطح عملکرد کاملا متفاوت. برای مقایسه Navi 10 فعلی نیز چهار مدل چیپ گرافیکی برای مصرف کنندگان ارائه می‌کند. چیپ Navi 10 XTX که بالاترین مدل و البته با کیفیت‌ترین چیپ برای حضور در مدل خاص Radeon RX 5700 XT 10th Anniversary Edition طراحی شده بود، مدل Navi 10 XT برای حضور در Radeon RX 5700 XT، سپس Navi 10 XL که Radeon RX 5700 را شکل می‌داد و سپس Navi 10 XLE برای حضور در گرافیک Radeon RX 5600 XT.

گرافیک‌های Radeon Pro با چیپ Navi 21

در کنار کارت گرافیک‌های گیمینگ، دو نمونه Radeon Pro نیز بر پایه چیپ گرافیکی Navi 21 وجود دارد که در زیر می‌توانید نام آنها را مشاهده کنید.

 • Navi 21 Pro-XT 0x731F:10
 • Navi 21 Pro-XL 0x731F:12

مشابه کارت‌های گیمینگ Radeon RX لاین آپ Radeon Pro نیز جایگزین Radeon Pro W5700X با چیپ گرافیکی Navi 10 XT خواهند شد در همین حال Navi 21 Pro XLE جایگزین مدل فعلی Radeon W5700 Pro می‌شود. البته مدل‌های Navi 21 به همین جا ختم نشده و ظاهرا AMD حداقل چهار نمونه را نیز برای محصولات نسل بعدی اپل شامل مدل‌های زیر تولید می‌کند.

 • Navi 21 XTA 0x731F:50
 • Navi 21 XLA 0x731F:51
 • Navi 21 Pro-XTA 0x731F:11
 • Navi 21 Pro-XLA 0x731F:13

به علاوه گرافیک Navi 21 البته که چندین PCI ID برای گرافیک‌های AMD Navi 22 و Navi 23 نیز مشاهده شده که اگر چه از چیپ Navi 21 کوچک‌تر هستند اما از نظر ابعاد die به اندازه گرافیک Navi 10 بزرگ خواهند بود.

جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh

کارت گرافیک‌های Radeon RX بر پایه Navi 10

سرانجام ما باید به لاین آپ Navi 10 Refresh اشاره کنیم که همچنان بر معماری RDNA 1 تکیه خواهد کرد اما بهبودهای کلیدی را به همراه فناوری ساخت بهبود یافته برای افزایش عملکرد کارت گرافیک فعلی سری Radeon RX 5000 فراهم می‌کند. در این بین حداقل سه نمونه تحت توسعه هستند.

با توجه به اطلاعات، گرافیک Navi 10 XT+ جایگزین Navi 10 XT حاضر در RX 5700 XT خواهد شد، مدل Navi 10 XM+ نیز جایگزینی برای Navi 10 XM استفاده شده در RX 5600M و سرانجام Navi 10 XTE+ جایگزین Navi 10 XLE که نیرو بخش RX 5600 XT بود، می‌شود. دلیل عرضه چنین لاین آپی وجود گزینه‌هایی برای بخش میان رده بازار است در حالی که گرافیک‌های Big Navi طیف بالا رده را هدف گرفته‌اند.

از آنجایی که گزارش‌ها اشاره می‌کنند گرافیک Navi 21 اولین چیپ RDNA 2 برای بازار گیمینگ خواهد بود، به نظر می‌رسد Navi 10 Refresh اوضاع را در بازار میان رده کنترل می‌کند تا زمانی که AMD لاین آپ میان رده RDNA 2 با گرافیک‌های Navi 22 و Navi 23 را عرضه نماید. ما می‌توانیم انتظار قیمت گذاری پایین‌تر نسبت به سری کارت‌های Radeon RX 5000 فعلی را داشته باشیم و در عین حال افزایش کارایی نیز وجود خواهد داشت. ابعاد چیپ (die) سه گرافیک نسل بعدی بدین شکل خواهد بود.

 • AMD Navi 21 505mm2
 • AMD Navi 22 340mm2
 • AMD Navi 23 240mm2
جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh
جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh
جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh
جزئیات بیشتر از Navi 21 و Navi 10 Refresh

اطلاعاتی که از گرافیک‌های RDNA 2 در اختیار داریم

AMD اعلام کرده که گرافیک‌های RDNA 2 افزایش عملکردی نسبت به RDNA خواهند داشت که Zen 2 نسبت به Zen 1 ارائه داده بود. اولین گرافیک‌های RDNA توانسته بودند کارایی بر وات عظیم 50 درصدی را نسبت به معماری GCN ارائه دهند و انتظار می‌رود گرافیک‌های RDNA 2 نیز همین مقدار را نسبت به RDNA فراهم کنند، یعنی 50 درصد کارایی بر مصرف بیشتر. این افزایش کارایی نه تنها مختص به محصولات دسکتاپ نیست و حتی دسته نوت بوک را نیز شامل خواهد شد زیرا چیپ‌های موبایل بر پایه معماری نسل دوم RDNA در نوت بوک‌های گیمینگ در اوایل سال 2021 عرضه می‌شوند.

بهبودهای RDNA 2 در زمینه کارایی بر مصرف

با توجه به نقشه راه اشتراک گذاشته شده توسط AMD، گرافیک‌های RDNA 2 از سه قابلیت کلیدی که جزئی از معماری جدید است بهره می‌برند. اولین و مهم‌ترین افزایش کارایی بر مصرف است که به چند علت پدید آمده. AMD از فناوری 7 نانومتری TSMC به فناوری پیشرفته‌تر 7 نانومتری (شاید 7nm+) کوچ خواهد کرد. این نود پردازشی جدید به خودی خود باعث افزایش بهره وری انرژی در ترانزیستورها روی گرافیک‌های جدید خواهد شد در حالی که ابعاد کلی آنها را نیز کاهش می‌دهد تا AMD بتواند کارایی بالاتر را در ابعاد بسیار کوچک‌تر ارائه دهد.

بهبودهای RDNA 2 مشابه Zen 2

افزایش کارایی 50 درصدی

تغییرات کلیدی که به 50 درصد افزایش کارایی بر وات انجامیده شامل باز طراحی ریز معماری با بهبود عملکرد بر کلاک (IPC)، پیشرفت منطقی که به کاهش پیچیدگی طراحی و سوییچ‌های تغذیه کمک می‌کند و همچنین بهینه سازی‌های فیزیکی مانند افزایش سرعت کلاک می‌باشد.

AMD همچنین اعلام کرد که معماری RNDA 2 از قابلیت نرخ سایه زنی متغیر (VRS) و شتاب دهنده سخت افزاری Ray Tracing بهره می‌رد. تیم سرخ در اینجا راه انویدیا را ادامه می‌دهد که در حال حاضر تکنولوژی‌های مذکور را در گرافیک‌های سری GeForce RTX از نسل Turing تعبیه کرده است. با منتشر شده کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی، AMD نیز این قابلیت‌ها را با فریم ورک خود بهینه سازی می‌کند تا توسعه دهندگان بتوانند آنها را برای عناوین گیمینگ آینده پیاده سازی کنند.

Ray Tracing در سطح سخت افزار برای RDNA 2

مدل‌های رفرش RDNA

مدیر عامل کمپانی خانم دکتر لیزا سو قبلا گفته بودند که ما می‌توانیم انتظار یک خانواده گرافیک RDNA 2 سطح بالای جدید و یک خانواده رفرش 7 نانومتری RDNA را برای امسال داشته باشیم. همین موضوع در طی ارائه (روز تحلیل مالی شرکت) نیز مطرح شد، جایی که ادعا شده لاین آپ Navi 2x از بالاترین تا پایین‌ترین دسته را شامل شده و همانطور که نام آن نشان می‌دهد ما شاهد دو برابر شدن کارایی بر مصرف نسبت به نسل اول این کارت گرافیک‌ها خواهیم بود.

لیزا، شما می‌توانید بگویید که در سال 2020 چه گرافیک‌های جدیدی عرضه می‌کنید، برای رایانه‌های شخصی و همینطور دیتاسنتر؟

در سال 2019 ما معماری جدید خود برای گرافیک‌ها را معرفی کردیم، معماری RDNA که با محصولات Navi در بازار عرضه شدند. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در سال 2020 این محصولات به روز شوند و ما نسل بعدی معماری RDNA را به عنوان بخشی از لاین آپ 2020 خود معرفی خواهیم کرد. ما خیلی درباره آن هیجان زده هستیم و در روز تحیلی مالی بیشتر صحبت خواهیم کرد. در بخش گرافیک‌های دیتاسنتر شما باید انتظار داشته باشید که چند محصول جدید در نیمه دوم سال عرضه شوند.

صحبت‌های قبلی لیزا سو مدیر عامل AMD

ما قبلا شاهد یک شایعه دیگر نیز بودیم که ادعا می‌کرد گرافیک بالا رده Radeon RX Navi تا دو برابر سریع‌تر از Navi 10 بوده، از چیپی با ابعاد عظیم و حافظه‌های GDDR6 بهره خواهد برد. برخی از قابلیت‌های مورد انتظار از نسل دوم RDNA:

 • فناوری بهبود یافته 7nm+
 • کارت گرافیک‌های رده حرفه‌ای
 • پشتیبانی از Ray Tracing در سطح سخت افزار
 • کارت گرافیک‌هایی با حافظه‌های GDDR6 و HBM2
 • بهره وری انرژی بیشتر نسبت به نسل اول گرافیک‌های Navi
گرافیک RDNA 2

بهم ریختن بازار گیمینگ 4K با RDNA 2

یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی گرافیک Big Navi Radeon RX بهم ریختن بازار گیمینگ 4K است، مشابه کای که Ryzen در تمام بازار پردازنده به انجام رساند. این ادعای بزرگی از سوی AMD است اما اگر شایعات درست باشند پس این ادعاها چندان غلط نخواهند بود.

با سری Radeon 5000 ما مشخصا بالغ بر 90 درصد بازار گیمرهای PC امروزی را پوشش دادیم و به همین دلیل است که در حال حاضر هیچ مدلی برای 4K عرضه نکرده‌ایم زیرا بخش اعظمی از گیمرها در وضوح 1440p و 1080p حضور دارند. این بدان معنا نیست که یک گرافیک 4K عرضه نمی‌شود، بلکه ما در حال کار روی آن هستیم اما فعلا قصد داریم روی بخش اعظم گیمرها تمرکز کنیم. مشابه رایزن، همه ما به یک اکوسیستم پُر رونق Radeon نیاز داریم. بنابراین ما به دنبال 4K هستیم و آیا مشابه رایزن شاهد مختلق شدن بازار خواهیم بود؟ بدون شک شما می‌توانید روی آن حساب کنید. فعلا چیز بیشتری نمی‌توانم اضافه کنم.

RDNA 2 برای کلاس حرفه‌ای

AMD در اسلایدهای خود گرافیک‌های بالا رده Radeon RX Navi 2X را به عنوان مدل‌های RDNA 2 خطاب کرده که البته می‌تواند تا زمان عرضه تغییر کند. رقیب نیز در این میان کنار نکشیده تا تیم سرخ به راحتی گرافیک‌های بالا رده خود را عرضه کند. نسل بعدی گرافیک‌های GeForce تیم سبز براساس مشخصات اولیه‌ای که از آنها مشاهده کرده‌ایم در نوع خود بسیار قدرتمند هستند. باید منتظر باشیم تا ببینیم استراتژی Ray Tracing در انحصار مدل‌های بالارده RDNA 2 تا چه اندازه روی فروش این محصولات تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: پردازنده‌های Zen 3 و گرافیک‌های RDNA 2 در ماه اکُتبر عرضه می‌شوند

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.