فهرست بستن

جزئیاتی از گرافیک Navi 33 با معماری RDNA 3 – تا 5120 هسته برای مدل پایین رده

شایعات جدیدی حول محور گرافیک‌های AMD RDNA 3 Navi 3X توسط افشاگر قابل اعتماد KittyYuko منتشر شده، کسی که قبلا اطلاعات صحیحی از گرافیک‌های Ampere ماه‌ها قبل از عرضه به اشتراک گذاشته بود. او حالا جزئیاتی از گرافیک Navi 33 با معماری RDNA 3 که نیرو بخش کارت گرافیک‌های پایین رده آینده Radeon خواهد بود را منتشر کرده است.

با توجه به اطلاعات KittyYuko، گرافیک AMD Navi 33 قرار است مشخصات یکسانی با Navi 21 (پرچمدار فعلی) داشته باشد اما با معماری نسل بعدی RDNA 3 و بهبودهای آن. این یعنی ما می‌توانیم شاهد عملکرد مشابه Big Navi در آینده برای مدل‌های پایین رده و میان رده باشیم. البته که چنین چیزی بسیار جذاب‌تر از آن است که بتوانیم آن را واقعی تصور کنیم اما AMD قول داده تا بهبود کارایی عظیمی را با لاین آپ RDNA 3 خود ارائه دهد.

گرافیک AMD

در مورد مشخصات، اگر Navi 33 مشابه Navi 21 باشد پس ما شاهد حداکثر 80 واحد محاسباتی با 5120 پردازنده جریانی خواهیم بود، البته اگر تیم سرخ 64 پردازنده جریانی را به ازای هر واحد محاسباتی حفظ نماید. نکته جالب اینجاست که شایعات قبلی در مورد گرافیک Navi 31 به وجود همین 80 واحد محاسباتی با معماری RDNA 3 اشاره داشتند. البته این تمام مشخصات را شامل نمی‌شود.

جزئیاتی از گرافیک Navi 33 با معماری RDNA 3

در واقع چیپ(های) Navi 31 قرار است از طراحی MCM بهره گیرند که یعنی دو عدد چیپلت با 80 واحد محاسباتی را در خود جای خواهند داد. این یعنی ما شاهد 160 واحد محاسباتی و 10240 پردازنده جریانی خواهیم بود. اگر چنین چیزی را صحیح فرض کنیم پس بدون شک 80 واحد محاسباتی برای Navi 33 چندان دور از ذهن نیست. نمونه Navi 32 نیز در نهایت می‌تواند 120 الی 140 واحد محاسباتی را با طراحی “ماژول چند چیپ” در خود جای دهد.

در این صورت ما شاهد طراحی چیپ‌های گرافیکی فوق العاده‌ای خواهیم بود که انتظار می‌رود از لیتوگرافی جدیدتری مانند 5 نانومتری (TSMC) استفاده کنند. AMD از قبل حق اختراع یک پُل فعال برای طراحی چیپلت را به ثبت رسانده که از حافظه کش و اینترکانکت‌های مجتمع بهره می‌برد تا چند چیپ (die) را به یکدیگر متصل نماید.

نقشه راه معماری AMD RDNA

لاین آپ گرافیک‌های AMD RDNA 3 Navi 3X با گرافیک‌های نسل بعدی انویدیا رقابت خواهند کرد که در حال حاضر تصور می‌شود با اسم رمز Ada Lovelace عرضه شوند اما مشخص نیست که طراحی آنها نیز MCM خواهد بود یا خیر. در هر صورت اما ما باید تا اواخر 2022 یا حتی اوایل 2023 برای چنین گرافیک‌هایی (در صورت صحیح بودن شایعات) صبر کنیم.

بیشتر بخوانید: تاریخ عرضه احتمالی پردازنده های Raphael Zen 4 – دیرتر از انتظارات

بیشتر بخوانید: پتنت جدید AMD برای معماری RDNA 3 – حول محور چیپلت‌ها

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *