فهرست بستن

جدیدترین شایعات گرافیک Navi 31 با معماری RDNA 3 – تا سه برابر سریع‌تر

به نظر می‌رسد گرافیک‌های نسل بعدی RDNA 3 Navi 3X قرار است افزایش کارایی نسل به نسل بسیار بزرگی را ارائه دهند. جدیدترین شایعات گرافیک Navi 31 با معماری RDNA 3 که توسط KittyYuko منتشر شده نشان می‌دهد این نمونه پرچمدار می‌تواند به شکل دیوانه واری قدرتمند باشد.

درست به مانند چیپ گرافیکی Navi 33 که دیروز گزارشی از آن منتشر کردیم، پردازنده گرافیکی Navi 31 نیز از از معماری RDNA 3 یا GFX11 استفاده می‌کند. Navi 31 جایگزین پرچمدار فعلی یعنی Navi 21 خواهد بود و تقریبا دو برابر بزرگ‌تر می‌باشد زیرا از طراحی دو چیپلت استفاده می‌کند. ما همه تصور می‌کردیم چیپ Big Navi فعلی یا همان Navi 21 فوق العاده قدرتمند است اما براساس شایعات جدید ظاهرا Big Navi نسل بعدی می‌تواند تمام تفکرات ما را تغییر دهد.

جدیدترین شایعات گرافیک Navi 31 با معماری RDNA 3 – هیولای آینده AMD

در پاسخی به Paul Eccleston از RedGamingTech، افشاگر KittyYuko ادعا کرده که 2.5 برابر افزایش کارایی برای گرافیک Navi 31 با معماری RDNA 3 انتظار کمی است. این یعنی پرچمدار نسل بعدی تیم سرخ می‌تواند تا 3 برابر سریع‌تر از Navi 21 باشد. برای مقایسه Navi 21 از 80 واحد محاسباتی یا 5120 پردازنده جریانی بهره می‌برد، این چیپ همچنین به Infinity Cach مجهز شده و ابعاد 520 میلی متر مربعی را با فناوری ساخت 7 نانومتری در اختیار دارد.

گرافیک AMD Radeon

شایعه اخیر برای چیپ Navi 33 نشان می‌دهد که این مدل جایگزینی برای Navi 21 در دو سری Radeon RX 6900 و Radeon RX 6800 با تعداد هسته مشابه خواهد بود. بنابراین Navi 31 پرچمدار با دو واحد محاسباتی 80 تایی و 10240 هسته سطح جدیدی را ارائه می‌دهد. گرافیک‌های Radeon با معماری RDNA 3 احتمالا از لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC استفاده می‌کنند. در مقایسه با نود 7 نانومتری، فناوری N5P (همان 5 نانومتر) 15 درصد بهبود کارایی یا 30 درصد مصرف انرژی کمتر را فراهم می‌کند.

AMD از قبل حق اختراع یک پُل فعال برای طراحی چیپلت را به ثبت رسانده که از حافظه کش و اینترکانکت‌های مجتمع بهره می‌برد تا چند چیپ (die) را به یکدیگر متصل نماید. همچنین جزئیات دیگری از RedGamingTech نشان می‌دهد که Navi 31 از عملکرد رهگیری پرتو مشابه با معماری Ampere انویدیا بهره می‌برد در حالی ک قابلیت‌های یادگیری ماشین برای فناوری‌هایی مانند FiedilityFX Super Resolution توسط عملیات‌های با دقت پایین بجای سخت افزار اختصاصی مانند هسته‌های Tensor انویدیا انجام خواهد شد.

نقشه راه معماری AMD RDNA

لاین آپ گرافیک‌های AMD RDNA 3 Navi 3X با گرافیک‌های نسل بعدی انویدیا رقابت خواهند کرد که در حال حاضر تصور می‌شود با اسم رمز Ada Lovelace عرضه شوند اما مشخص نیست که طراحی آنها نیز MCM خواهد بود یا خیر. در هر صورت اما ما باید تا اواخر 2022 یا حتی اوایل 2023 برای چنین گرافیک‌هایی (در صورت صحیح بودن شایعات) صبر کنیم.

بیشتر بخوانید: جزئیاتی از گرافیک Navi 33 با معماری RDNA 3 – تا 5120 هسته برای مدل پایین رده

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *