ثبت ۱۲ فراورده دارویی و ۵۰ تجهیز پزشکی شرکت‌های ایرانی در کنیا

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور شرکت در آیین افتتاحیه نمایشگاه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی (MEDEXPO AFRICA 2024) و نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی (AFRILAB 2024) به نایروبی پایتخت کنیا سفر کرد.

article?img id=1754391&t=1713351805771به گزارش سیناپرس از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، بیست‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی (MEDEXPO AFRICA 2024) و سومین دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی (AFRILAB 2024) از صبح امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین در نایروبی، پایتخت کنیا آغاز به کار کرد.
در آیین افتتاح این نمایشگاه علاوه بر دکتر محمدصادق خیاطیان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، علی غلامپور سفیر کشورمان در کنیا نیز به ایراد سخن پرداختند و بر ضرورت توسعه همکاری‌های دو جانبه میان دو کشور تاکید کردند.
در بیست‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی (MEDEXPO AFRICA 2024) و سومین دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی (AFRILAB 2024) که بزرگترین رویداد نمایشگاهی حوزه سلامت شرق آفریقا به شمار می‌آید و تا روز ۳۱ فروردین ماه جاری در نایروبی ادامه دارد، شرکت‌های دانش بنیان ایرانی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و در قالب یک پاویون اختصاصی به عرضه محصولات و نمایش توانمندی‌های فناورانه خود می‌پرداختند.
دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی طی سخنانی در آیین افتتاحیه این رویداد با بیان اینکه این نمایشگاه رویدادی بین‌المللی است که سال‌ها است پذیرای فعالان حوزه سلامت از کشورهای مختلف است و هدف آن، توسعه همکاری‌های فناورانه و نوآورانه بین شرکت‌ها و کشورها است، گفت: امروز ما شاهد گذار کشورها از اقتصاد منبع‌محور به اقتصاد دانش‌بنیان هستیم. اکنون فناوری پیشرفته به یکی از موتورهای اصلی رشد اقتصادی کشورها تبدیل شده است؛ اما توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن، مستلزم وجود یک اکوسیستم متنوع و پویا و همکاری بین آن‌ها است. این اکوسیستم از دانشگاه‌ها، مراکز رشد و شتابدهنده‌ها تا مراکز نوآوری، پارک‌های فناوری‌، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC)، نهادهای دولتی، نهادهای مدنی، و استارت‌آپ‌ها را شامل می‌شود.

شکل‌گیری اکوسیستم بالنده‌ای در حوزه نوآوری و فناوری در ایران
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در ایران با سال‌ها تلاش مداوم و به رغم وجود تحریم‌های اقتصادی ظالمانه غرب، توانسته‌ایم اکوسیستم بالنده‌ای پدید بیاوریم که حاصل آن، بیش از ۱۰ هزار استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان است. این شرکت‌‌ها در حوزه‌های مختلف از سلامت و کشاورزی و صنایع غذایی گرفته تا معدن و مواد شیمیایی، مخابرات و … فعالیت دارند و برخی از آن‌ها با موفقیت به بازارهای بین‌المللی راه یافته‌اند. این وضعیت حاصل فعالیت چندین و چند ساله صدها دانشگاه، بیش از ۱۰ هزار عضو هیات علمی، بیش از ۳ میلیون دانشجو به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، حدود ۵۰ پارک فناوری، ۳۰۰ مرکز رشد، بیش از ۲۰۰ شتابدهنده و ۲۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه است.
وی خبر داد: استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، سال گذشته حدود ۲ میلیارد دلار صادرات داشتند و این روند رو به افزایش است.

اعلام آمادگی صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری مشترک با شرکای کنیایی
خیاطیان خاطرنشان کرد: یکی از نهادهای موثر در اکوسیستم فناوری و نوآوری ایران، «صندوق ملی نوآوری ایران» (INIF) است که ماموریت آن، تامین مالی حوزه فناوری و نوآوری است. ما با انواع ابزارهای مالی، از تسهیلات گرفته تا ضمانت‌نامه و سرمایه‌گذاری جسورانه و کمک‌های بلاعوض، به رشد استارت‌آپ‌های خود و بین‌المللی‌شدن آن‌ها کمک می‌کنیم، لذا با سال‌ها تجربه در زمینه حمایت از فناوری و نوآوری، آماده همکاری با دوستان کنیایی خود هستیم.

اراده سیاسی ایران و کنیا برای توسعه همکاری‌های دو جانبه
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: کنیا و ایران، هر دو در زمره کشورهای در حال توسعه هستند. خوشبختانه امروز اراده مقامات دو طرف معطوف به ارتقای روابط اقتصادی و تجاری است و افزایش ۱۰ برابری حجم تبادلات تجاری در گام اول توسعه مناسبات را هدف گرفته‌اند. سال گذشته، رییس‌جمهور ایران به کنیا سفر کردند و با حضور روسای جمهور دو کشور، ۵ سند همکاری امضا شد. امیدواریم به زودی با توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل و فعال‌شدن خطوط کشتیرانی و هوایی، اصلاح تعرفه‌ها و برقراری تعرفه‌های ترجیحی و تسهیل ارتباطات پولی، مالی و بانکی، شاهد همکاری‌های اقتصادی و تجاری بیشتر بین دو طرف باشیم.
خیاطیان گفت: همکاری در حوزه‌های فناوری پیشرفته چند سالی است که بین ایران و کنیا آغاز شده و امروز در حال گسترش است. خانه فناوری و نوآوری ایران (IHIT) که ۳ سال از فعالیت آن در نایروبی می‌گذرد، نهادی است که به توسعه روابط شرکت‌های ایرانی با همتایان کنیایی خود به ویژه در حوزه سلامت کمک کرده است.
فعالیت ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در حوزه سلامت و زمینه مناسب برای گسترش همکاری‌های مشترک
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: حوزه سلامت یکی از حوزه‌های مهم ماموریتی دولت‌ها است و همه آن‌ها تلاش می‌کنند زیرساخت‌ها، تجهیزات و خدمات مرتبط با بهداشت و درمان شهروندان خود را با کیفیت و قیمت مناسب تامین کنند. حدود ۱۰۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان ایرانی هم در این حوزه توانمندی‌های قابل اعتنایی دارند و برای همکاری‌های سازنده آماده‌اند. بسیاری از محصولات حوزه سلامت که ما آن‌‌ها را پیشتر از خارج کشور وارد می‌کردیم، امروز به مدد تلاش این شرکت‌ها در کشورمان تولید می‌شود. برای مثال ما در هنگام شیوع کرونا از واردکننده ونتیلاتور به تولیدکننده و سپس صادرکننده آن تبدیل شدیم. شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در حوزه تولید انواع مواد اولیه و فراورده‌های دارویی، واکسن‌های انسانی و دامی، تجهیزات پزشکی مانند مانیتور علایم حیاتی، تخت بیمارستانی و دستگاه همودیالیز توانسته‌اند به بازارهای آسیا و اروپا راه پیدا کنند.

رجیستر شدن بیش از ۵۰ تجهیز پزشکی ایرانی در کنیا
وی تصریح کرد: این سومین حضور شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه با حمایت صندوق نوآوری است. نتایج این حضور، به تدریج در حال بروز است. برای مثال، با هدایت و همکاری سازمان غذاوداروی کنیا، امروز ۱۲ فراورده دارویی و بیش از ۵۰ تجهیز پزشکی شرکت‌های ایرانی در کنیا رجیستر (ثبت) شده است و این روند رو به افزایش است.
خیاطیان خاطرنشان کرد: ۱۲ شرکت تولیدکننده مواد اولیه دارویی (API) ایرانی با حمایت صندوق نوآوری (INIF) موفق به اخذ گواهی GMP از سازمان غذاوداروی کنیا شده‌اند و از این میان، ۲ کارخانه ما موفق به صادرات محصولات خود به کنیا شده‌اند و به زودی شاهد صادرات ۱۰ شرکت دیگر نیز خواهیم بود. این مواد اولیه در کارخانه‌های کنیایی به فراورده نهایی تبدیل خواهند شد. این یک همکاری برنده ـ برنده است که می‌تواند موجب ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده اقتصادی و اجتماعی در هر دو کشور شود. ما آمادگی داریم این تجربه‌ها را گسترش دهیم و به تامین دارو و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کنیا نیز کمک کنیم.

نوشته ثبت ۱۲ فراورده دارویی و ۵۰ تجهیز پزشکی شرکت‌های ایرانی در کنیا اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.