ثبت اولین ازدواج همجنسگرایان در لتونی بر اساس قانون جدید

تاریخ انتشار ۰۲/۰۷/۲۰۲۴ – ۱۴:۲۹ ‎+۲ گرینویچبه روز شده در
۱۴:۲۹

پارلمان لتونی نوامبر گذشته و پس از یک چالش قانونی از سوی ۴۶ زوج همجنسگرا که خواستار به رسمیت شناخته شدن رابطه‌شان به عنوان اعضای یک خانواده بودند، سرانجام این قانون را بطور رسمی تصویب کرد.

هفت ماه پس از تصویب این قانون، یعنی دوشنبه اول ژوئیه، تنها دقایقی پس از نیمه‌شب یعنی در اولین لحظاتی که اجرای این قانون آغاز می‌شد نیز ماکسیمز رینگو و یانیس لوکاس با ثبت ازدواج‌شان، در این کشور تاریخ‌ساز شدند.

یانیس لوکاس می‌گوید: «ما برای مدتی طولانی منتظر چنین لحظه‌ای بودیم؛ از همان زمانی که این قانون در کشورمان تصویب شد. اگرچه کمی استرس داریم اما باعث خوشحالی است که اکنون همه در کشورمان ما را می‌بینند.»

این زوج در ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی با یکدیگر آشنا شدند و در پایان همان سال نیز زندگی مشترک خود را آغاز کردند.

بر اساس قانون جدید، می‌توان بین دو فرد بزرگسالی که در یک دفتر اسناد رسمی حاضر می‌شوند و رابطه شخصی نزدیک، خانواده مشترک و تعهد متقابل به حمایت و مراقبت از یکدیگر را تأیید می‌کنند، مشارکت ایجاد کرد.

یک نبرد حقوقی طولانی برای به رسمیت شناخته شدن

ایگارس کوپه، مسئول دفتر اسناد رسمی که این ازدواج را به ثبت رساند نیز از قانون جدید استقبال می‌کند و می‌گوید: «بسیار مهم است که جامعه لتونی این موضوع را به رسمیت بشناسد که مردم با هم متفاوت هستند، رابطه‌ها متفاوت هستند و همه ارزشمند هستند و از همه باید محافظت کرد.»

در حال حاضر تنها در پنج کشور اتحادیه اروپا زوج‌های همجنسگرا نمی‌توانند رابطه خود را به ثبت برسانند. این کشورها عبارتند از بلغارستان، لیتوانی، لهستان، رومانی و اسلواکی.

وزیر دادگستری لتونی نیز ضمن اعلام اینکه تصویب این قانون کار آسانی نبود، از همه کسانی که راه را برای پیشرفت هموار کردند قدردانی کرد.

کاسپارس زالیتیس، رهبر جنبش «شرکای زندگی» نیز گفت که مبارزه برای به رسمیت شناخته شدن این نوع از ازدواج‌ها ۲۵ سال طول کشیده است و افزود: «باید این لحظه را جشن گرفت. در چنین لحظاتی است که تاریخ شکل می‌گیرد؛ این دو نفر چیزی را در تاریخ کشورمان ثبت کردند که پیش از این نبوده؛ یعنی عشق.»

بر اساس قانون جدید، این نوع از مشارکت میان دو طرف در صورتی ثبت خواهد شد که افراد متاهل نباشند، خویشاوندان مستقیم نباشند، خواهر و برادر (یا خواهر و برادر ناتنی) نباشند و رابطه دیگری از این نوع را ثبت نکرده باشند.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.