فهرست بستن

تولید A15 Bionic با فناوری N5P کمپانی TSMC برای سری iPhone 13

سیستم روی چیپ فعلی اپل یعنی A14 Bionic همچنان در حال قدرت نماییست و بهبودهای فراوانی را در مقایسه با A13 Bionic ارائه می‌دهد که این باعث می‌شود در مورد چیپست بعدی هیجان زده باشیم. حالا با توجه به گزارش جدیدی ظاهرا تولید A15 Bionic با فناوری N5P کمپانی TSMC انجام خواهد شد تا شاهد حضور آن در سری آیفون 13 باشیم.

طبق گزارش DigiTimes این چیپ از ماه مِی با نود N5P شرکت TSMC به تولید انبوه می‌رسد. با توجه به این که تصور می‌شود اپل قصد دارد سری آیفون 13 را در اواخر سپتامبر معرفی کند، به نظر این شرکت نمی‌خواهد شاهد هیچ گونه تاخیری در زنجیره تامین خود شامل TSMC باشد که وظیفه تولید انبوه A15 Bionic را دارد. با توجه به گزارشات قبلی فناوری N5P می‌تواند نود 5 نانومتری بهبود یافته باشد که در نتیجه عملکرد و بهره وری را افزایش خواهد داد.

تولید سیستم روی چیپ A15 Bionic با فناوری TSMC N5P

شرکت TSMC

قبلا هم اشاره شده بود که احتمالا اپل از لیتوگرافی N5P استفاده خواهد کرد. متأسفانه اما هیچ اطلاعاتی در زمینه برتری A15 Bionic نسبت به A14 Bionic حداقل تنها از نظر تفاوت فناوری ساخت منتشر نشده و به نظر می‌رسد تنها باید منتظر معرفی سری iPhone 13 باشیم که در فصل چهارم 2021 عرضه خواهند شد. با این حال تصور می‌کنیم تمرکز اصلی اپل روی مصرف انرژی خواهد بود تا این که قدرت بیشتری را ارائه کند.

دلیل این ماجرا این است که در حال حاضر هیچ چیپست موبایلی قادر به رقابت با A14 Bionic نیست و منطقی خواهد بود A15 Bionic تنها با بهبود عملکرد نسبی عرضه شود. سیستم روی چیپ بهینه‌تر به تمام مدل‌های آیفون 13 اجازه می‌دهد طول عمر بهتری را در اختیار داشته باشند، بخصوص در زمان فعال بودن فناوری 5G و نمایشگرهای 120 هرتزی.

اگر چه انتظار می‌رود صفحه نمایش‌های LTPO OLED با نرخ نوسازی 120 هرتز برای iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max استفاده شوند اما رفرش ریت بالا و 5G مشخصا به شدت عمر باتری را کاهش خواهند داد. در هر صورت باید منتظر باشیم و ببینیم A15 Bionic چه مزایایی برای خانواده آیفون 13 به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: مدیاتک بزرگترین تامین کننده چیپست موبایل 2020 – بالاتر از کوالکام

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *