فهرست بستن

تولید خودروی خودران ایرانی تا 10 سال دیگر با همکاری سایپا

رئیس پژوهشگاه ارتباطات صبح امروز در کنفرانس خبری خود از تولید خودروی خودران ایرانی تا 10 سال دیگر توسط این سازمان با همکاری سایپا خبر داد.

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسب پنجاهمین سالگرد تأسیس خود، صبح امروز در یک نشست خبری به ارائه توضیحات پیرامون جدیدترین دستاوردها و برنامه‌های آینده پرداخت. وحید یزدانیان، رئیس این پژوهشگاه از راه‌اندازی سه مرکز جدید در حوزه‌های هوش مصنوعی، آموزش اقتصاد دیجیتال و مطالعات راهبردی در این پژوهشگاه خبر داد. او از تغییر ساختار در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت تدوین سیاست‌های تنظیمی بازارهای دیجیتال به عنوان یکی از تلاش‎های اخیر این پژوهشگاه نام برد. اما شاید جذاب‌ترین بخش سخنان یزدانیان پیرامون موضوع تولید خودروی خودران ملی بود.

تولید خودروی خودران ایرانی

رئیس پژوهشگاه ارتباطات با اشاره به اینکه یکی از بسترهای استفاده از خودروهای خودران استفاده از اینترنت اشیاء است، افزود که در این زمینه مطالعات و فعالیت‌های زیادی انجام شده است. او در ادامه عنوان کرد به با شرکت سایپا در زمینه تولید خودرو هوشمند به توافق‌هایی دست پیدا کرده‎اند. با این حال، در ادامه توضیح داد که خودرو هوشمند متفاوت از خودرو خودران است.

یزدانیان با اشاره به اینکه تولید خودرو خودران مراحل خاص خود را دارد، در خصوص فرایند راه‌اندازی آن اینگونه توضیح داد:

“قدم اول استفاده از ماژولهای هوشمند در خودروهای فعلی است. یعنی خودرو ما از یک خودرو مکانیکی تبدیل به خودرو الکترونیکی میشود. در قدم بعد اندک اندک به آن ماژولهای الکترونیکی دیگر اضافه میشود تا خودرو تمام الکترونیکی داشته باشیم. البته این خودرو تمام الکترونیکی همچنان از هوش راننده استفاده خواهد کرد. پس از این مراحل هست که باز هم ماژولهایی که با هوش راننده کار میکند حذف میشود و در نهایت یک ماشین هوشمند کامل خواهیم داشت.”

طبق اظهارات یزدانیان رسیدن به فناوری کامل خودروی خودران ممکن است بین 5 تا 10 سال زمان ببرد. او مهم‌ترین زیرساخت ارتباطی خودرو خودران را توسعه 5G عنوان کرد و افزود که مقدمات آن آغاز شده و طرح پایلوت خودروی هوشمند با همکاری ستاد حمل و نقل هوشمند معاونت علمی قرار است از جزیره کیش آغاز شود.

او همچنین اعلام کرد که مقدمات فاز مطالعاتی و آزمایشی نسل ششم شبکه موبایل (6G) از فروردین 1400 آغاز خواهد شد. یزدانیان در واکنش به نگرانی‌های پیرامون خطرات سلامت 5G گفت:

“براساس پروژه‌های مفصل در زمینه امواج الکترومغناطیسی به این نتیجه رسیده‌ایم که تابش مستمر هر نوع موج الکترومغناطیسی در فاصله یک متری به مدت طولانی ممکن است برای سلامتی مضر باشد، اما تابش معمولی امواج و فاصله‌ای که افراد از تجهیزات شبکه دارند، به هیچ عنوان خطرناک نیست.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *