تولید آزمایشی نود N4 کمپانی TSMC زودتر از موعد مقرر، تولید انبوه N3 در نیمه دوم 2022

هر ساله TSMC، تراشه ساز بزرگ تایوانی رویدادی را برگزار می‌کند و در آن دستاوردهای خود طی یک سال گذشته را به نمایش می‌گذارد. امسال هم همین اتفاق خواهد افتاد و TSMC اطلاعات نودهای در حال توسعه‌ای که در حال کار بر روی آنهاست را به اشتراک خواهد گذاشت. این موارد شامل نودهای N6RF، N5A، N4 و N3 می شود. طبق اطلاعات تازه به دست آمده، تولید آزمایشی نود N4 کمپانی TSMC سه ماه زودتر از زمانی که انتظار می رفت آغاز خواهد شد و نسل بعدی نود TSMC در سال آینده به تولید انبوه می‌رسد.

تولید آزمایشی نود N4 کمپانی TSMC در سه ماهه آینده

تراشه‌های 4 نانومتری TSMC بر پایه طراحی نود N5 تولید خواهند شد در حالی که عملکرد این تراشه ها بیشتر، راندمان بالاتر و تراکم ترانزیستورها بیشتر از نسل گذشته خواهد بود. به گفته TSMC، تولید آزمایشی این نسل از تراشه‌ها در سه ماهه سوم 2021 آغاز می‌شود. این در حالیست که انتظار می‌رفت این اتفاق در سه ماهه پایانی سال جاری رخ دهد. اما تغییر زمان تولید آزمایشی N4 تاثیری بر روند نودهای N3 نخواهد داشت. TSMC اعلام کرده این نود بر پایه معماری ترانزیستور FinFET خواهد بود که تا 15 درصد سرعت تراشه را افزایش می‌دهد و تا 30 درصد انرژی کمتری نسبت به N5 مصرف می‌کند. همچنین تا هفتاد درصد تراکم بیشتری خواهد داشت.

همچنین TSMC در جریان کنفرانس سالیانه خود اعلام کرد که تراشه‌های مبتنی بر N5A در صنعت خودرو مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از لحاظ کارایی و راندمان، این نود همانند N5 خواهد بود و نیازمند استاندارد AEC-Q100 Grade 2 است. تراشه ساز تایوانی در رابطه با N6RF نیز صحبت کرد. یک نود بر پایه فرآیند تولید 6 نانومتری که به طور تخصصی برای 5G RF و WiFi 6/6E طراحی شده است. نسل قبلی RF بر پایه نود 16 نانومتری طراحی شده بود. بنابراین در نسل جدید شاهد پیشرفت چشمگیر نود RF خواهیم بود. در مورد فناوری‌های 3D نیز TSMC ابزار جدیدی را در ادامه سال جاری ارائه خواهد داد که برنامه‌های پردازشی می‌توانند از InFO-oS و CoWoS بهره‌مند شوند. برای برنامه‌های موبایل نیز TSMC راهکار InFO-B را معرفی کرده است.

با در نظر گرفتن تمامی مواردی که TSMC در حال کار بر روی آنهاست و برنامه‌های توسعه این کمپانی، به نظر می‌رسد سازنده تایوانی قصد ندارد به این زودی‌ها به رشد خیره کننده خود خاتمه دهد.

افزایش تولید تراشه خودرو TSMC پس از جلسه دولت آمریکا

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *