فهرست بستن

توان حرارتی Nvidia RTX 3090 – تیم سبز با تمام قوا به دنبال تصاحب بازار با Ampere

توان حرارتی Nvidia RTX 3090 پرچمدار نسل بعدی انویدیا به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت. البته منظور از توان حرارتی کل یعنی TGP می‌باشد که تا 350 وات در نظر گرفته شده است. این اطلاعات از سوی Igor منتشر شده که در گذشته منبع قابل اطمینانی برای اخبار مختلف بوده. به بیان دیگر TGP و طرح لو رفته در پایین یک شایعه نیست اما به شکل 100 درصد مطمئن نیستیم که مربوط به کارت گرافیکی با نام RTX 3090 باشد.

معمولا انویدیا در زمینه مصرف انرژی کارت گرافیک‌های خود حساسیت خاصی به خرج می‌دهد اما گیمرها به همان اندازه به این موضوع اهمیت نمی‌دهند. تقریبا اکثر گیمرها کارت‌هایی با بهره وری انرژی بالا را نسبت به یک مدل قدرتمند در همان بازه قیمتی ترجیح نمی‌دهند.

قبل از آن که جلوتر برویم اجازه دهید کمی اطلاعات ارائه شده را مرور کنیم. RTX 2080 Ti حداکثر TGP تا 260 وات در برخی نمونه‌های سفارشی را فراهم می‌کند. RTX 3090 یا هر چه که انویدیا نامگذاری کند اما TGP تا 350 وات و TDP (تنها برای چیپ گرافیکی) تا 230 وات خواهد داشت. این افزایش عظیم مصرف انرژی در نهایت می‌تواند به بهبود فوق العاده‌ای در قدرت ختم شود.

توان حرارتی Nvidia RTX 3090

مصرف انرژی احتمالی
نهایت مصرف انرژی TPG 350 وات
24 گیگابایت GDDR6x
(هر ماژول 2.5 وات)
60 وات
MOSFET (ولتاژ پردازنده گرافیکی) 26 وات
MOSFET (ولتاژ فریم بافر) 6 وات
MOSFET (ولتاز PCI Express) 2 وات
ولتاژهای دیگر (بخش ورودی) 4 وات
فن‌ها 7 وات
اتلاف انرژی PCB 15 وات
مصرف انرژی پردازنده گرافیکی 230 وات

این موضوع همچنین هیت سینکی که ما در افشاگری‌های قبلی مشاهده کردیم را نیز توضیح می‌دهد زیرا شما برای چنین قطعه‌ای نیازمند خنک کننده‌ای فوق العاده قدرتمند هستید. به نظر می‌رسد انویدیا تصمیم گرفته چیپی را طراحی کند که فوق العاده سریع بوده و البته حرارت زیادی از خود ساطع می‌کند.

چیپ گرافیکی RTX 3090 به خودی خود تقریبا 230 وات انرژی مصرف می‌کند در حالی که این مقدار برای ماژول‌های حافظه 60 وات می‌باشد. MOSFETها تقریبا 30 وات و فن(ها) نیز 7 وات مصرف خواهند داشت. انتظار می‌رود اتلاف انرژی PCB تقریبا 15 وات باشد و بخش ورودی نیز 4 وات انرژی مصرف کند. جمع نهایی و مصرف کل بُرد به 350 وات برای RTX 3090 می‌رسد و در نظر داشته باشید که این تنها مربوط به نسخه Founder’s Edition است. این یعنی بُردهای سفارشی احتمالا مصرف بیشتری نیز خواهند داشت.

اما دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ خب شما می‌توانید مشاهده کنید که انویدیا در حال به کار گیری تمام قدرت خود در یک محصول است. استفاده از نود 7 نانومتری در واقع کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت اما به وضوح تیم سبز قصد دارد بحث بهره وری انرژی را در نود 7 نانومتری کنار گذارد و بجای آن یک هیولای گرافیکی تحویلمان دهد. ما از قبل شایعاتی درباره بهبود مشخصات RTX 3080 (و احتمالا تمام لاین آپ) شنیده‌ایم، بنابراین کاربران شاهد افزایش کارایی 40 تا 50 درصدی نسبت به سری RTX 2000 خواهند بود.

بیشتر بخوانید: تصویر هیت سینک RTX 3080 افشا شد – طراحی تمام آلومینیومی با چهار هیت پایپ

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *