فهرست بستن

تلفیق علم و تکنولوژی: تولید پوست الکترونیکی با قابلیت تشخیص درد

مفهوم ایجاد پوست مصنوعی مفهوم جدیدی‎ نیست و چندین سال است که محققان به آن دست پیدا کرده‎اند. ایجاد حس لامسه نیز طی سال‎های اخیر به این پوست مصنوعی اضافه شده، اما اکنون محققان RMIT  (دانشگاه ملبورن استرالیا) با پوست الکترونیکی با قابلیت تشخیص درد ، این تحقیقات را یک قدم جلوتر بردند.

به گفته پروفسور Madhu Bhaskaran، محقق ارشد این گروه تحقیقاتی دانشگاه ملبورن استرالیا، “تاکنون هیچ فناوری الکترونیکی قادر به تقلید واقعی از این احساس انسانی نبوده است. هنگامی که فشار، گرما یا سرما به آستانه دردناک بودن می‎رسد، پوست مصنوعی ما بلافاصله واکنش نشان می‎دهد. این یک گام حیاتی رو به جلو در توسعه سیستم‎های بازخورد پیچیده است که ما برای ارائه پروتزهای هوشمندانه و رباتیک هوشمند به آنها نیاز داریم.”

پوست با استفاده از فناوری “الکترونیک نازک” ایجاد شده است که با سنسورهای فشار، پوشش‎های واکنش دهنده به دما و سلول حافظه مغز همراه است. به نظر می‎رسد که پیشرفت اولیه در این مرحله منجر به ایجاد پوستی شده که به اندازه کافی حساس باشد تا بتواند تفاوت دردی را که با فشار دادن یک سنجاق در مقابل یک ضربه دردناک احساس می‎کنید، تشخیص دهد.

اصلا چرا به “احساس” درد در پوست نیاز است؟ درد یک روش مفید برای دور نگه داشتن افراد از خطر است. اگر پا روی خار بگذارید و احساس درد کنید، می‎‏دانید که دیگر نباید این کار را تکرار کنید یا راه بهتری برای ادامه مسیر پیدا کنید. این ممکن است برای مواردی که یک فرد دیابتی احساس درد در پاهای خود را از دست داده باشد مفید باشد، بنابراین با استفاده از پوست مصنوعی که می‎تواند درد را احساس کند، میتواند به آنها بفهماند که روی چیزی قدم گذاشته‎اند  یا عفونت‎هایی که منجر به قطع عضو شخص می‎شود را خیلی زودتر از موقعی که کار از کار گذشته باشد تشخیص دهند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *