فهرست بستن

تصمیم TSMC بر افزایش ۲۵ درصدی قیمت محصولاتش می تواند گران شدن قیمت جهانی موبایل ها را سبب شود

اخیرا شایعه شده بود که شرکت تولید نیمه هادی تایوان یا TSMC، قیمت محصولات خود را به دلیل کمبود تراشه تا ۱۵ درصد افزایش دهد. این شرکت پیشروترین تولید کننده چیپست قراردادی جهان است. این تصمیم افزایش قیمت با توجه به افزایش قیمت قبلی نتیجه افزایش قیمت محصولات تا ۲۵ درصد را خواهد داشت. خب باید گفت که تصمیم TSMC بر افزایش ۲۵ درصدی قیمت محصولاتش می تواند گران شدن قیمت جهانی موبایل ها را سبب شود.

تصمیم افزایش قیمت محصولات TSMC

با این حال، سه ماهه اول سال میلادی در حال پایان است و این شرکت هنوز قیمت های جدید را اعمال نکرده است. گزارش جدیدی اما که از یونایتد نیوز رسیده ادعا می کند که TSMC می تواند قیمت ویفرهای ۱۲ اینچی خود را ۴۰۰ دلار افزایش دهد.

این می تواند منجر به افزایش ۲۵ درصدی قیمت شود که رکوردی در کل تاریخ خواهد بود. نکته قابل توجه این است که این شرکت به فرآیند ۵ نانومتری تراشه ها رسیده و آنها را قدرتمندتر و با مصرف انرژی بیشتر ساخته است.

تراشه ۳ نانومتری TSMC

تراشه های TSMC

انتظار می رود طی نیمه دوم سال آینده، این شرکت مستقر در تایوان، تولید تراشه های ۳ نانومتری را آغاز کند. پیش بینی می شود فرآیند نسل بعدی بین 25٪ تا 30٪ بهبود مصرف انرژی و 10٪ تا 15٪ بهبود عملکرد را ارایه کند.

شرکت تایوانی TSMC ساخت تراشه های ۳ نانومتری را از سال ۲۰۲۱ آغاز می کند

به دلیل تقاضای زیاد برای چیپست و عرضه کم، TSMC تخفیف هایی را که به مشتریان خود ارائه داده بود، عقب انداخت. همچنین شرکت با شرایط دیگری روبرو است که خارج از کنترل آن است و به هزینه های شرکت می افزاید.

کمبود باران کمبود آب جدی ایجاد کرده و شهری که TSMC در آن مستقر است در سال ۲۰۲۰ فقط نیمی از باران را نسبت به سال قبل داشته است. همین امر این شرکت را مجبور کرده است که برای تأسیس تانکرهای آب در تأسیسات خود ترتیب دهد.

اگر TSMC تصمیم بگیرد قیمت ویفر را ۲۵ درصد افزایش دهد و معاملات قبلی را که با این شرکت انجام شده است لغو کند، سازندگان گوشی های هوشمند می توانند در نهایت پول بیشتری را از مشتریان بگیرند که این یعنی گران شدن جهانی قیمت موبایل به اندازه ۲۵ درصد. مثلا یک موبایل ۱۰۰۰ دلاری شاید بشود ۱۲۵۰ دلار که اصلا عدد دلچسبی نیست.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید که TSMC تصمیم صحیحی می گیرد؟ آیا سامسونگ یا دیگر رقبا در این شرایط با ارایه خدمات به قیمت قبلی، می توانند بازار را از دست این شرکت تایوانی در بیاورند؟

Let’s block ads! (Why?)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *