تصاویر نمونه آزمایشی پیکسل فولد لو رفت؛ دستگاهی که هرگز تولید نشد

نخستین گوشی تاشو گوگل، پیکسل فولد، با تأخیری نسبتاً زیاد درمقایسه‌با رقبا و در اواسط ۲۰۲۳ عرضه شد. با‌این‌حال، به گزارش Android Authority، گوگل یک سال پیش از آن نمونه‌ای اولیه‌ و متفاوت از گوشی تاشو خود را آماده کرده بود؛ اما درنهایت تصمیم گرفت آن را کنار بگذارد.

تصاویر نمونه‌ی اولیه‌ی دستگاه مرموز گوگل که اخیراً در یکی از تاپیک‌های انجمن XDA ظاهر شده بود، گمانه‌زنی‌هایی درباره‌ی منشأ آن ایجاد کرد. به‌لطف منبعی ناشناس درون گوگل،‌ Android Authority تأیید کرد که تصاویر لورفته تصاویر نمونه‌ی آزمایشی گوشی گوگل پیکسل فولد با اسم رمز pipit هستند؛ دستگاهی که هرگز تولید نشد.

پنل پشتی گوشی تاشو pipit از گوگل در حالت بسته

جالب اینجا است که برای نمونه‌‌ی اولیه‌ی گوشی تاشوِ گوگل، دو اسم رمز Pipit و Passport ذکر کرده‌اند؛ با‌این‌حال، با اینکه در بازه‌ای زمانی Pipit و Passport پروژه‌هایی جدا از هم بودند، در‌نهایت با نام Pipit به هم ملحق شدند.

نسخه‌ی آزمایشی گوگل پیکسل فولد شباهت‌های چشمگیری با نسخه‌ای نهایی دارد که به بازار آمد. اصلی‌ترین تفاوت دو مدل، نوار شیشه‌ای یکدستی در عرض Pipit است که ظاهر پیکسل ۶ گوگل را یادآوری می‌کند.

صفحه‌نمایش بیرونی گوشی تاشو pipit از گوگل در حالت بسته
نمونه‌ی آزمایشی گوشی تاشو گوگل
گوشی تاشو pipit از گوگل - در حالت نیمه باز از طرف پشت گوشی
نمونه‌ی آزمایشی گوشی تاشو گوگل

برآمدگی دوربین نسخه‌ی نهایی پیکسل فولد پیش از هرچیز به طراحی پیکسل ۷ پرو شبیه شد. با‌ وجود این تغییر، ابعاد غیرمعمول و فرم کلی گوشی تاشوِ گوگل بین Pipit و نسخه‌ی عرضه‌شده به بازار چندان تغییر نکرد.

ازنظر مشخصات، Pipit یک نسل از پیکسل فولد نهایی عقب‌تر بود. این دستگاه از نخستین نسل تراشه‌ی تنسور گوگل با همراهی مودم اگزینوس ۵۱۲۳ استفاده می‌کرد که به‌دلیل مشکلات متعددش شناخته شده بود.

پیکسل فولد گوگل / Pixel Fold روی زمین
نسخه‌ی نهایی گوگل پیکسل فولد

سیستم دوربین‌های pipit نیز قدیمی بود و از سنسور سونی IMX363 (۱۲ مگاپیکسل، ۱/۲.۵۵ اینچ) برای دوربین اصلی استفاده می‌کرد؛ همان سنسوری که از زمان Pixel 3 استفاده می‌شد. دوربین فوق‌عریض از سنسور سونی IMX386 (۱۲ مگاپیکسل، ۱/۲.۹ اینچ) استفاده می‌کرد؛ در‌حالی‌که هر دو دوربین سلفی (بیرونی و داخلی) از سنسور سونی IMX355 (۸ مگاپیکسل، ۱/۲.۸ اینچ) بهره می‌بردند. Pipit فاقد لنز تله‌فوتو بود که بعداً به پیکسل فولد نهایی اضافه شد.

پنل پشتی گوشی تاشو pipit از گوگل در حالت بسته
نمونه‌ی آزمایشی گوشی تاشو گوگل
پنل پشتی نسخه‌ی نهایی گوگل پیکسل فولد
نسخه‌ی نهایی گوگل پیکسل فولد

در‌مقابل، نسخه‌ی نهایی پیکسل فولد (با اسم رمز Felix) برای دوربین اصلی خود به سنسور سونی IMX787 (۴۸ مگاپیکسل، ۱/۲ اینچ) روی آورد. سنسور IMX386 در نقش دوربین فوق‌عریض ظاهر و از سنسور سامسونگ ۳J1 (11 مگاپیکسل، ۱/۳ اینچ) برای هر دو دوربین تله‌فوتو و سلفی بیرونی استفاده شد. دوربین سلفی داخلی همچنان از سنسور IMX355 استفاده می‌کرد.

نمایشگر بیرونی Pipit و نسخه‌ی نهایی گوشی تاشوِ گوگل کمی تفاوت داشتند. نمایشگر بیرونی Pipit ابعادی برابر ۶۶ در ۱۲۸ میلی‌متر و نمایشگر پیکسل فولد ابعادی برابر با ۶۷ در ۱۳۰ میلی‌متر دارد. وضوح تصویر نیز برای Pipit برابر با ۱٬۰۹۰ در ۲٬۱۰۰ پیکسل و برای پیکسل فولد ۱٬۰۸۰ در ۲٬۰۹۲ پیکسل بود.

صفحه‌نمایش بیرونی گوشی تاشو pipit از گوگل در حالت بسته
نمونه‌ی آزمایشی گوشی تاشو گوگل
گوشی تاشو pipit از گوگل - در حالت نیمه باز از طرف صفحه‌نمایش داخلی
نمونه‌ی آزمایشی گوشی تاشو گوگل

نمایشگر داخلی بین نسخه‌های لغو‌شده‌ و عرضه‌شده‌ی پیکسل فولد بدون تغییر باقی ماند. برخی از نمونه‌های اولیه حتی از ورودی قلم (استایلوس) پشتیبانی می‌کردند؛ اگرچه این ویژگی در‌نهایت کنار گذاشته شد.

زمان عرضه‌ای که برای عرضه‌ی Pipit در نظر گرفته بودند، درخور توجه است. قرار بود Pipit درکنار نسل اول و لغوشده‌ی تبلت پیکسل با تراشه‌ی تنسور و پیکسل ۶a در رویداد Google I/O 2022 رونمایی شود. اندروید ۱۲L با بهینه‌سازی‌هایی برای نمایشگر‌های بزرگ‌تر نیز همان زمان عرضه شد.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.