فهرست بستن

تصاویر مدار چاپی و برخی مشخصات RTX 3090 به عنوان پرچمدار انویدیا تنها چند ساعت پیش از مراسم لو رفت

با وجود آنکه تنها چند ساعت تا مراسم رسمی NVIDIA و معرفی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 باقی مانده است، همچنان شاهد انتشار اطلاعات این سخت افزارهای جذاب هستیم. ساعتی پیش، شاهد انتشار گسترده تصاویر مدار چاپی (PCB) کارت گرافیک GeForce RTX 3090 بودیم. درون پرچمدار انویدیا چه می‌گذرد؟

تصاویر منتشر شده مربوط به بخشی از مدار چاپی (PCB) کارت گرافیک GeForce RTX 3090 Founders Edition یا همان نسخه مرجع RTX 3090 است که به عنوان پرچمدار اصلی آمپر، تا ساعاتی دیگر رونمایی خواهد شد. این طراحی تنها مربوط به مدل مرجع بوده و موارد جالب توجهی را به همراه دارد. این مدار چاپی، تأیید می‌کند که طبق اطلاعات پیشین، RTX 3090 از 24 گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR6X بهره خواهد برد. جای 12 تراشه حافظه 1 گیگابایتی مشخص است.

PCB-1.jpg

12 تراشه حافظه در یک سو و 12 تراشه دیگر در پشت برد تعبیه می‌شوند. این کارت گرافیک که به سیلیکون GA102 مجهز شده است، دارای دو بخش متفاوت است که یکی از آنها در روبروی فن جلویی قرار گرفته و بخش دیگر به فن پشت متصل می‌گردد. یکی از نکات جالب توجه در PCB کارت گرافیک GeForce RTX 3090، ابعاد جمع و جور آن است که یک طراحی الکترونیکی کامپکت را نشان می‌دهد.

در بخش مدار تغذیه شاهد استفاده از 20 چوک هستیم که نشان دهنده یک مدار تغذیه قدرتمند است؛ برای مقایسه بد نیست بدانید که این مقدار در مدل‌های سفارشی (Custom) سری RTX 20 به 18 چوک می‌رسد. دو فاز برای تغذیه بخش حافظه (VRAM) در نظر گرفته شده است. این کارت گرافیک که از اسلات PCI-E 4.0 بهره می‌برد، دارای ارتباط NVLink SLI جدید است که این مسئله نیز در بالای مدار PCB قابل مشاهده است.

PCB-2.jpg

کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 سری Founders Edition از رابط تغذیه 12 پین Micro-Fit 3.0 بهره می‌برند اما در مدل‌های سفارشی که تا کنون مشاهده کرده‌ایم، اتصال‌های مرسوم 2 و یا 3 عددی 8 پین مورد استفاده قرار گرفته است. این کارت گرافیک دارای خروجی‌های HDMI 2.1 و DisplayPort 1.4a است. تنها چند ساعت تا معرفی رسمی این خانواده باقی مانده و «شهر سخت افزار» این مراسم را به صورت آنی پوشش خواهد داد. تا آن زمان با ما همراه باشید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *