فهرست بستن

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی که وحشت‌زده‌تان می‌کنند

۰۴ اردیبهشت ۰۰ ساعت ۱۷:۱۳

اگر به عناوین ترسناک و Virtual reality علاقه‌مند هستید، در ادامه می‌توانید با ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی آشنایی پیدا کنید.

در این مطلب به معرفی ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی پرداخته‌ایم؛ آثاری که می‌توانند شما را بترسانند و لحظات تعلیق آمیزی را تجربه کنید.

بازی‌های ترسناک معمولا در مقایسه با ژانرهای دیگر، مخاطب را بیشتر درگیر می‌کنند. خصوصا وقتی به هدست‌های واقعیت مجازی می‌رسیم، پتانسیل‌های این سبک حتی بیشتر هم شکوفا می‌شود زیرا به اتفاقات نزدیک‌تر هستید و در مرکز اتفاقات قرار می‌گیرید.

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

هنگامی که تکنولوژی واقعیت مجازی وارد دنیای بازی‌ها شد، همه فکر می کردند که آینده این صنعت است. این اتفاق هنوز رخ نداده و VR نتوانسته جایگزین بازی کردن به شکل سنتی شود اما در مقایسه با چند سال قبل، فراگیرتر شده و مخاطبان بیشتری پیدا کرده است. اگر شما هم صاحب یک هدست واقعیت مجازی هستید و می‌خواهید به سراغ آثار ترسناک بروید، در ادامه می‌توانید با تعدادی از آن‌ها آشنا شوید.

– بازی Red Matter

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«ماده قرمز» یک بازی ماجراجویی داستان محور است که فضاهای هراسناکی دارد. این بازی اگر چه یک اثر ترسناک خالص محسوب نمی‌شود اما گاهی مخاطبان را غافل گیر می‌کند. شما در نقش یک مامور بازی می‌کنید که باید یک ایستگاه متروکه در سیاره زحل را بررسی کند و درگیر اتفاقات عجیبی می‌شود.

گیم پلی بازی حول محور گشت و گذار و حل کردن پازل‌ها جریان دارد و با یک اثر ترسناک ملایم همانند بایوشاک رو به رو هستید. این بازی برای رایانه‌های شخصی و پلی استیشن ۴ منتشر شده است.

– بازی Kobold

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«کوبولد» یک تجربه ترسناک سینمایی ارائه می‌دهد و شما را به قلب جنگل‌ می‌برد. بازیکنان در نقش یک بازرس خصوصی قرار می‌گیرند که برای پیدا کردن یک کودک گمشده، به اعماق جنگل‌های آلمان می‌رود و وارد یک کلبه متروکه می‌شود. نکته جالب در رابطه با بازی این است که سازندگان واقعا به چنین کلبه‌ای در آلمان رفته‌اند و آن محیط را به شکل دقیق بازسازی کرده‌اند.

بازی Kobold از نظر فضاسازی، کم نظیر است و مخاطب را با خود همراه می‌کند اما متاسفانه در حال حاضر تنها قسمت اول آن در دسترس قرار دارد که نسبتا کوتاه است و در کمتر از یک ساعت تمام می‌شود. این بازی را با قیمت ۶ دلار می‌توانید از استیم خریداری کنید.

– بازی Edge of Nowhere

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

یکی از آثار استودیوی اینسومنیاک (Insomniac Games) که چندان دیده نشد اما عنوان قابل توجهی است. این استودیو را احتمالا با سری رچت و کلنک، سانست اوردرایو و مرد عنکبوتی می‌شناسید. «اج آو نُووِر» یک بازی انحصاری هدست‌های آکیولوس (Oculus) به حساب می‌آید و در نقش مردی به نام ویکتور بازی می‌کنید که در قطب جنوب به دنبال همسر گمشده‌اش است و در این مسیر با هیولاهای ترسناکی رو به رو می‌شود.

این بازی با الهام از رمان «در کوه‌های دیوانگی» (At the Mountains of Madness)، نوشته اچ پی لاوکرفت ساخته شده و تنها برای رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد.

– بازی Dreadhalls

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«دِرِد هالز» یک بازی پازلی است که شما را به سیاه چال‌های تاریک با صدها اتاق می‌برد. وظیفه بازیکنان این است که راهی برای فرار پیدا کنند اما کار آسانی در پیش ندارید، زیرا هیولاهای شیطانی در اطرافتان قدم می‌زنند. شما قادر به مبارزه با این هیولاها هم نیستید و اگر توسط آن‌ها رویت شوید، راهی جز فرار و پنهان شدن ندارید.

این بازی بر روی سرنخ‌های صوتی متمرکز است و برای موفقیت، باید به صداها توجه داشته باشید. اوضاع وقتی سخت‌تر می‌شود که بدانید تنها یک فانوس کوچک به عنوان منبع نور در اختیار دارید و آن هم نیاز به نفت دارد! اگر نتوانید این فانوس را روشن نگاه دارید، در تاریکی مطلق گرفتار می‌شوید. بازی Dreadhalls دارای نقشه‌های تصادفی است، بنابر این نمی‌توانید چیزی را حفظ کنید، زیرا هر بار تغییر می‌کنند. این اثر از نظر گرافیکی حرفی برای گفتن ندارد اما از نظر ارائه ترس، قابل دفاع است.

– بازی Wilson’s Heart

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«قلب ویلسون» هم یک بازی انحصاری هدست‌های آکیولوس است و در نقش مردی به نام رابرت ویلسون بازی می‌کنید که در یک بیمارستان زندانی شده است. او از یک عمل جراحی بیدار می‌شود و می‌بیند که قلب‌اش دزدیده شده و به جای آن، یک دستگاه مرموز قرار گرفته است! حالا باید قلب رابرت و مسبب این اتفاق را پیدا کنید.

بازی Wilson’s Heart کاملا سیاه و سفید است و لحظات شوک برانگیز زیادی دارد. برای به پایان رساندن اثر، باید با شخصیت‌های مختلفی ملاقات کرده و معماهای پیچیده‌ای را حل کنید.

– بازی Phasmophobia

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«فاسموفوبیا» یک بازی آنلاین ترسناک روانشناختی است که همچنان در حالت دسترسی اولیه (Early access) قرار دارد. شما در نقش محققان مسائل فراطبیعی بازی می‌کنید، کسانی که باید با ورود به خانه‌های مختلف، به شکار ارواح یا هیولاهای شیطانی بپردازند. این بازی را به صورت معمولی هم می‌توان انجام داد اما به طور کامل از واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کند.

اگر از هدست استفاده می‌کنید، لزومی ندارد که دوستانتان هم به صورت واقعیت مجازی بازی کنند. بازی Phasmophobia تنها برای رایانه‌های شخصی منتشر شده است.

– بازی Until Dawn Rush of Blood

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

استودیوی سوپرمسیو (Supermassive) با بازی «آنتیل داون» به موفقیت بالایی رسید. این بازی از زوایای مختلف، یک اثر منحصربه‌فرد در ژانر ترسناک محسوب می‌شد که بیشتر به عناوین سینمایی نزدیک بود و حق انتخاب بالایی به بازیکنان می‌داد.

این استودیو در ادامه، یک نسخه واقعیت مجازی به نام «راش آو بلاد» هم عرضه کرد که ماجراهای آن در همان دنیای آنتیل داون اتفاق می‌افتد. این بازی در سبک ریل شوتر (Rail shooter) ساخته شده، بنابر این اجازه حرکت کردن آزادانه ندارید و گیم پلی اثر تنها به نشانه گیری و شلیک کردن ختم می‌شود. این مسئله شاید کمی ناامید کننده باشد اما در سال ۲۰۱۶، واقعیت مجازی نسبتا محدودتر بود و البته این بازی از نظر فضاسازی، می‌تواند شما را راضی کند. بازی Until Dawn Rush of Blood تنها برای هدست پلی استیشن وی آر (PSVR) در دسترس قرار دارد.

– بازی The Inpatient

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

یک نسخه فرعی دیگر از مجموعه آنتیل داون که خوشبتانه ریل شوتر نیست. «این‌پِی‌شِنت» یک پیش در آمد به حساب می‌آید که داستان آن، ۶۰ سال قبل از اتفاقات آنتیل داون رخ می‌دهد. این بازی ترسناک سبک بقا، شما را در نقش بیماری قرار می‌دهد که از فراموشی رنج می‌برد. او به آسایشگاه بلک وود (Blackwood) رفته تا درمان شود اما با اتفاقات شومی رو به رو می‌شود و باید راهی برای نجات پیدا کند.

بازی The Inpatient مشکلات زیادی دارد و ریتم آرام آن، شاید مخاطب را آزار دهد اما از لحظات هیجان انگیزی هم بهره می‌برد. این اثر نیز تنها برای هدست پلی استیشن وی آر (PSVR) منتشر شده است.

– بازی Narcosis

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«نارکوسیس» در مقایسه با دیگر عناوین این فهرست، متفاوت است. این بازی که بیشتر به آثار «شبیه ساز قدم زدن» شباهت دارد، شما را به اعماق اقیانوس می‌برد. بازیکنان در یک لباس غواصی پیشرفته گرفتار شده‌اند و باید هر چه سریع‌تر، راهی برای بازگشت به سطح آب پیدا کنند. از آنجایی که میزان اکسیژن لباس شما محدود است، باید در این مسیر، به فکر پیدا کردن کپسول‌های اکسیژن نیز باشید.

علاوه بر این‌ها، باید با مشکلات روانی شخصیت اصلی نیز دست و پنجه نرم کنید. البته بازی Narcosis چندان چالش برانگیز نیست و در کمتر از ۳ ساعت به پایان می‌رسد. این بازی برای ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی منتشر شده و می‌توانید آن را به صورت معمولی هم تجربه کنید.

– بازی The Forest

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«جنگل» را هم می‌توان به صورت معمولی انجام داد اما تجربه‌اش به صورت واقعیت مجازی، حس و حال متفاوتی دارد. داستان از جایی آغاز می‌شود که هواپیمای قهرمان داستان در جنگلی دورافتاده سقوط می‌کند و پسرش توسط آدم خواران جهش یافته دزدیده می‌شود. حالا اریک (Eric) باید خود را  زنده نگاه دارد و بتواند شرایط را برای نجات فرزندش فراهم کند.

نکته مثبت بازی، هوش مصنوعی حیرت انگیز دشمنان است. آدم خوارها گاهی شما را از دور تحت نظر می‌گیرند و به مطالعه رفتارهایتان می‌پردازند یا با نیروهای کمک می‌آیند تا بتوانند راحت‌تر نابودتان کنند. این بازی را به صورت تک نفره، چهار نفره یا هشت نفره هم می‌توانید انجام دهید. بازی The Forest برای رایانه‌های شخصی و پلی استیشن ۴ در دسترس قرار دارد.

– بازی AFFECTED: The Manor

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

در این بازی، وارد یک خانه متروکه می‌شوید و باید با گشت و گذار در آن، از رازهای مهمی پرده بردارید. این خانه دارای اتاق‌های زیادی است و باید پازل‌های مختلفی را حل کنید. «افکتد» اگرچه خطی است اما باید هوشیار باشید تا گم نشوید. واقعیت مجازی کمک کرده تا اثر فضاسازی بهتری داشته باشد و لحظات فراموش نشدنی متعددی برای شما رقم خواهد خورد.

بازی AFFECTED دارای مُدهای مختلفی است و حتی در یک مُد مخصوص، شمع کوچکی در دست دارید که کمی اطرافتان را روشن می‌کند. این بازی برای پلی استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی انتشار یافته است.

– بازی The Walking Dead Saints & Sinners

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«سِینتز اند سینرز» نه تنها بهترین نسخه واقعیت مجازی مجموعه واکینگ دد در نظر گرفته می‌شود، بلکه یکی از بهترین بازی‌های واقعیت مجازی زامبی‌ محور بازار هم به حساب می‌آید. مطابق معمول، باید با زامبی‌های متعددی مبارزه نمایید، لوت جمع آوری کنید و اسلحه‌های تازه‌ای بسازید.

بازی Saints And Sinners اگر چه مشکلاتی در بخش‌ مخفی کاری دارد و گیم پلی آن می‌توانست بهتر باشد اما در مجموع رضایت بخش است. شما آزادی نسبتا خوبی هم دارید و می‌توانید بعضی از شرایط را به انتخاب خود پیش ببرید، برای مثال به یک نفر کمک کنید یا اجازه دهید کشته شود. این بازی علاوه بر رایانه‌های شخصی، بر روی پلی استیشن ۴ نیز در دسترس است.

– بازی Alien Isolation

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«آیزولیشن» یکی از محبو‌ب‌ترین بازی‌های ترسناک چند سال اخیر است و نسخه واقعیت مجازی آن نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. شما در نقش آماندا، دختر ریپلی (نقش اصلی فیلم بیگانه، محصول سال ۱۹۷۹) بازی می‌کنید که در یک ایستگاه فضایی، در جستجوی مادرش است اما در مقابل یک هیولای بی‌رحم قرار می‌گیرد.

این بازی به شکلی طراحی شده بود که از واقعیت مجازی پشتیبانی کند اما سازندگان در نهایت به این نتیجه رسیدند که نیازی به آن نیست و تصمیم به حذف‌اش گرفتند. با این حال، طرفداران توانستند با استفاده از کدهای بازی، آن را یک بار دیگر بازگردانند. برای تجربه بازی Alien Isolation به صورت واقعیت مجازی، باید آن را جداگانه به بازی اضافه کنید اما در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

– بازی Arizona Sunshine

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

«آریزونا سانشاین» در سال ۲۰۱۶ عرضه شد و در آن دوره، اگر کسی می‌خواست یک بازی زامبی محور سبک بقا را تجربه کند، چیزی بهتر از این اثر پیدا نمی‌کرد. داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که یک بازمانده، برای شخصیت اصلی پیام‌های رادیویی می‌فرستد و او تصمیم می‌گیرد که سفری را برای یافتن آن بازمانده آغاز کند. مطابق معمول، باید به جمع آوری منابع و تجهیزات بپردازید و با موج‌های عظیمی از زامبی‌ها رو به رو شوید.

نقشه بازی بسیار بزرگ است و می‌توانید به صورت آزادانه، به هر جا که دوست دارید بروید. بازی Arizona Sunshine دارای بخش آنلاین چند نفره هم هست و می‌توانید بخش داستانی آن را به صورت چهار نفره انجام دهید. این بازی برای رایانه‌های شخصی و پلی استیشن ۴ منتشر شده است.

– بازی Resident Evil 7

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی

بازی دوستان مجموعه «رزیدنت اویل» را به خوبی می‌شناسند و اکثریت حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌اند. چند سال قبل بود که شرکت کپکام (Capcom)، این سری بازی را به مسیر تازه‌ای برد و آن را وارد حیطه اکشن کرد، تغییری که با انتقادات فراوان رو به رو شد و طرفداران از آن استقبال نکردند. اما قسمت هفتم، بازگشت شکوهمند رزیدنت اویل به ژانر ترسناک را رقم زد و اگر چه برای اولین بار، از زاویه دوربین اول شخص بهره می‌برد اما یادآور نسخه‌های قدیمی بود. در این نسخه، با قهرمان تازه‌ای به نام ایتان وینترز آشنا می‌شویم که در جستجوی همسر گمشده‌اش است و در مقابل یک خانواده عجیب و دیوانه قرار می‌گیرد.

حتی اگر این بازی را تجربه کرده باشید، باید به سراغ نسخه واقعیت مجازی آن هم بروید که جذابیت‌های زیادی دارد. البته این بازی تنها برای هدست‌های پلی استیشن وی آر در دسترس قرار دارد.

کدام یک از عناوین فهرست ترسناک ترین بازی های واقعیت مجازی را تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *