تحقیقات اتحادیه اروپا برای کنترل اطلاعات نادرست در پلتفرم‌های متا

به گزارش نیویورک تایمز، شرکت متا، توسط قانون‌گذاران اتحادیه اروپا به دلیل انتشار اطلاعات نادرست در پلتفرم‌های فیس‌بوک و اینستاگرام، نظارت ضعیف بر مطالب نادرست و ناتوانی در حفاظت از یکپارچگی انتخابات زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

اتحادیه اروپا طبق قانون خدمات دیجیتال، می‌تواند شرکت‌ها را تا ۶ درصد از درآمد جهانی جریمه کند. رگولاتورهای اروپایی همچنین می‌توانند بدون اطلاع قبلی به دفاتر یک شرکت ورود کنند، با مقامات شرکت دیدار و مدارک مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنند. بنابراین رسانه‌های اجتماعی برای همگام بودن با انتظارات اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را انجام می‌دهند.

قانون خدمات دیجیتال - Digital Services Act

روز سه‌شنبه، مقامات اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کردند که به نظر نمی‌رسد متا برای مبارزه با تبلیغات گمراه‌کننده، دیپ‌فیک‌ها و سایر اطلاعات فریبنده‌ای که برای اهداف سیاسی و تأثیرگذاری بر انتخابات منتشر می‌شوند، تدابیر کافی را به کار گرفته باشد.

این بیانیه قصد دارد متا را تحت فشار قرار دهد تا قبل از انتخابات برای انتخاب اعضای جدید پارلمان اروپا اقدامات بیشتری را انجام دهد.

این موضوع نشان می‌دهد که چگونه تنظیم‌کننده‌های اروپایی، رویکرد تهاجمی‌تری را برای تنظیم محتوای آنلاین اتخاذ می‌کنند؛ چیزی که آزادی بیان و سایر حمایت‌های قانونی را در نظارت بر گفتمان آنلاین محدود می‌کند.

از طرفی قانون جدید اتحادیه اروپا، به نام قانون خدمات دیجیتال، سال گذشته اجرایی شد و به قانون‌گذاران اختیارات گسترده‌ای می‌دهد تا متا و دیگر پلتفرم‌های آنلاین بزرگ را بر محتوای به اشتراک گذاشته شده از طریق سرویس‌هایشان مهار کنند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، شاخه اجرایی اتحادیه اروپا، در این باره می‌گوید: «پلتفرم‌های بزرگ دیجیتال باید به تعهدات خود برای اختصاص منابع کافی برای این امر عمل کنند و تصمیم امروز نشان می‌دهد که ما در مورد پایبندی به این موضوع جدی هستیم.»

اورسولا فون‌درلاین - رییس اتحادیه اروپا
اورسولا فون‌درلاین

مقامات اروپایی گفتند متا باید ضعف‌های سیستم تعدیل محتوای خود را برطرف کند تا عوامل مخرب را بهتر شناسایی کند و محتوای مربوط را حذف کند.

مقامات اروپایی گفتند که به نظر می‌رسد متا در حال کاهش تعدیل محتوای سیاسی موثر بر انتخابات است. آن‌ها گفتند که این شرکت باید شفافیت بیشتری در مورد نحوه انتشار چنین محتوایی ارائه دهد.

مقامات اروپایی خاطرنشان کردند که متا دسترسی به CrowdTangle را کاهش داده است، سرویسی که متعلق به متا است که توسط دولت‌ها، گروه‌های جامعه مدنی و روزنامه‌نگاران برای نظارت بر اطلاعات نادرست در پلتفرم‌های خود استفاده می‌شود.

متا: فرایند شناسایی اطلاعات نادرست ما به خوبی عمل می‌کند

متا در پاسخ به این موضوع از سیاست‌های خود دفاع کرد و گفت که برای شناسایی و جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست به شدت عمل می‌کند.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «ما یک فرآیند خوب برای شناسایی و کاهش خطرات در پلتفرم‌های خود داریم. ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری خود با کمیسیون اروپا و ارائه جزئیات بیشتر این کار هستیم.»

افزایش فشار رگولاتورها بر پلتفرم‌های اجتماعی

هشدار به متا آخرین موردی است که تنظیم کننده های اتحادیه اروپا بر اساس قانون خدمات دیجیتال اعلام کرده اند. بررسی شیوه‌های تعدیل محتوای تیک تاک و ایکس (توییتر) نیز توسط این اتحادیه در حال بررسی است.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی امسال تحت فشار شدیدی قرار دارند، زیرا میلیاردها نفر در سراسر جهان در انتخابات شرکت می‌کنند. همچنین تکنیک‌های مورد استفاده برای انتشار اطلاعات نادرست و توطئه‌ها پیچیده‌تر شده‌اند (از جمله ابزارهای هوش مصنوعی جدید برای تولید متن، ویدئو و صدا) و از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌ها در سال‌های اخیر، تعداد کارکنان تیم‌های انتخاباتی و نظارت محتوا را کاهش داده‌اند.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.