فهرست بستن

به این دلیل ممکن است حشرات اطراف شما جاسوس باشند

هم‌اکنون در عصر فناوری و اطلاعات به سر می‌بریم و امنیت و حریم شخصی در حال حاضر یکی از بزرگترین معضلات جامعه‌ است. از همین رو آگاه شدن از نوع خطراتی که حریم شخصی انسان‌ها را نقض می‌کند، بسیار حائز اهمیت است. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن آمریکا که ایرانی هم در میان آنها به چشم می خورد، یک سیستم دوربین رباتیک فوق ظریف ساختند. این سیستم به قدری کوچک و سبک است که می‌توان از حشرات برای حمل آن استفاده کرد.

پاول آلن، یکی از استادیاران دپارتمان مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتون، می گوید بسیار مهم است عموم مردم آگاه باشند که چنین تکنولوژی‌هایی در دسترس است تا بتوانند راه حل‌هایی برای مقابله به این گونه مشکلات امنیتی پیدا کنند.

دوربین استفاده شده در این دستگاه می‌تواند از محیط در حالت مونوکروم (سیاه و سفید) فیلم گرفته و به‌صورت زنده به یک اسمارت‌فون ارسال کند. ارتباط دوربین و اسمارت‌فون توسط بلوتوث برقرار می‌شود و این دوربین می‌تواند تا 5 فریم بر ثانیه در رزولوشن 160×120 ضبط و ارسال کند.

ممکن است اعداد و ارقام ذکر شده در عصری که دوربین‌ گوشی شما می‌تواند با وضوح 4K فیلم‌برداری کند زیاد چشمگیر نباشد، اما اگر اندازه و وزن 248 میلی‌گرمی این دوربین را در نظر بگیرید، معادله کاملاً تغییر می‌کند. همچنین در نظر داشته باشید این یک نمونه‌ی آزمایشی اولیه است و به‌راحتی می‌توان عملکرد آن را افزایش داد.

beetle-camera.jpg

نکته‌ی تحسین برانگیز دیگر در مورد این ربات، قابلیت چرخش آن است؛ این ربات کوچک یک اهرم مکانیکی دارد و با آن می‌تواند تا 60 درجه تغییر میدان دید داشته باشد و این امر به دوربین اجازه می‌دهد از محیط به‌صورت پانوراما تصویربرداری کند. اگر هنوز هم جذب این ربات نشده‌اید، با فهمیدن اینکه دوربین آن در محیط‌های کم نور هم عملکرد خوبی دارد، شاید نظرتان تغییر کند.

این ربات همچنین از یک شتاب‌سنج برای عکاسی استفاده می‌کند و با باتری 10 میلی‌آمپرساعتی خود تا 6 ساعت قابل استفاده است. ویدیوی زیر شما را بیشتر با سازوکار این ربات آشنا می‌کند.

محققین اعلام کردند این سیستم با نمای اول شخصی که از حشره حامل خود می‌دهد، می‌تواند برای تحقیق روی حشرات در محیط زندگی آنها بسیار کارآمد باشد.

علی نجفی، یکی از دانشجویان دکترای مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه واشنگتن و محققان این پروژه، مدعی شد در این پژوهش اطمینان حاصل کردیم که حشرات در زمان حمل دستگاه به‌راحتی می‌توانند حرکت کنند و حتی از درختان هم بالا بروند.

البته به‌عنوان یکی از نقص‌های مهم این دستگاه می‌توان به استفاده از بلوتوث اشاره کرد. همانطور که می دانید بلوتوث بسته به نسل آن، فقط در محدوده 10 تا نهایتاً 400 متر قابل استفاده بوده و سرعت ارسال اطلاعات آن نیز بسیار محدود است،  بنابراین این تکنولوژی هنوز از حالت بهینه‌ی خود بسیار دور است.

نظر شما در مورد این تکنولوژی جدید چیست، آیا تحقیق و بررسی روی حشرات تنها استفاده‌ی آن خواهد بود؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *