بهترین ابزار برای مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات سازمان ها

سازمان ها باید همه دارایی های سخت افزاری و نرم افزاری خود را به صورت متمرکز مدیریت کنند تا تمام آیتم ها و دارایی های با ارزش به درستی کنترل شوند و مورد استفاده تیم ها قرار بگیرند.

مدیریت دارایی فناوری اطلاعات یا ITAM فرآیندی است که سازمان برای اطمینان از کنترل دقیق دارایی ها برای ارائه سرویس های مختلف از آن بهره می گیرد. همچنین سازمان قادر است به اطلاعات مربوط به این دارایی ها در هر زمانی که بخواهد دسترس پیدا کند.

دانا پرو با داشتن ماژول مدیریت دارایی های IT به کسب و کارها کمک می کند تا هر دارایی ای را چه سخت افزار و چه نرم افزاری به صورت بهینه مدیریت و کنترل کنند.

نرم افزار دانا پرو علاوه بر این که به شما دسترسی دائم به سرورها و اطلاعات مرتبط با دارایی ها را می دهد، می توانید کنترل بهتری روی آن ها هم داشته باشید و با نظارت بهتر روی چرخه حیات، در هزینه ها صرفه جویی کنید.

مدیریت دارایی فناوری اطلاعات (ITAM) چیست؟

دارایی فناوری اطلاعات یا دارایی IT سخت افزارها، نرم افزارها و اطلاعات سازمان هستند و یکی از فرآیندهای اصلی در چارچوب ITIL است. در بسیاری در دپارتمان ها مهم ترین دارایی ها کامپیوترها، سرورها و لایسنس های نرم افزار هستند که به ساخت، فروش و حمایت از نرم افزارها و سرورهایی که هاست می کنند، کمک می کند.

مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات روشی است که کسب و کار برای شناسایی ارزش دارایی ها، گرفتن تصمیمات استراتژیک برای خرید تکنولوژی های جدید یا ارتقای دارایی ها و فناوری های فعلی سازمان از آن استفاده می کند. در نتیجه سازمان می تواند در هزینه ها و زمان خود و تیم ها صرفه جویی کند. در واقع هدف ITAM بهبود سطح استفاده و مدیریت دارایی ها و کاهش هزینه ها است.

بهترین ابزار مدیریت دارایی IT برای ایرانی ها

نرم افزار دانا پرو  بهترین نرم افزار ITSM ایرانی است که با داشتن ماژول مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات به سازمان های زیادی کمک می کند تا خدمات IT سازمان را به بهترین نحو ارتقا بدهند.

ماژول مدیریت دارایی فناوری اطلاعات دانا پرو یکی از  فرآیندهای اصلی در چارچوب ITIL است و هدف آن کنترل و مدیریت متمرکز دارایی ها و دسترسی  به موقع به اطلاعات دقیق و قابل اطمینان در مورد دارایی ها است.

مزایای استفاده از دانا پرو برای مدیریت دارایی فناوری اطلاعات

برای مدیریت و کنترل بهینه دارایی های IT نرم افزار دانا پرو امکانات بروز و کارآمدی را در اختیار سازمان ها قرار داده است.

مزایای استفاده از دانا پرو برای مدیریت دارایی فناوری اطلاعات

– پویش شبکه و شناسایی کامپیوتر ها و تجهیزات شبکه

نرم افزار دانا پرو به سازمان ها کمک می کند تا شبکه خود را پویش کنند و این کار را می توانند به صورت زمان بندی شده یا حتی دستی انجام دهند. البته پویشگر این نرم افزار می تواند مشخصات مربوط به سیستم ها را ابتدا از طریق پروتکل های WMI و SNMP شناسایی و سپس استخراج کند و آن ها ثبت کند. پس از آپدیت دارایی ها شما از بروزرسانی آن ها هم با خبر می شوید. که این کار به صورت دستی برای سازمان ها می توان گفت غیر ممکن است.

بعد از ثبت دارایی ها هم با کلیک روی آن ها تمام اطلاعات مانند پیکربندی سخت افزاری، سیستم عامل و نرم افزارهای نصب شده روی هر کدام را می توانید ببینید.

– همیشه بروز باشید

برای آن که بتوانید به سیستم های بروز شده دسترسی پیدا کنید از نرم افزار دانا کلاینت می توانید استفاده کنید. این ابزار سبک و کم حجم است و وقتی آن را روی ویندوز نصب کنید، به صورت خودکار مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری را شناسایی و به سرور دانا پرو ارسال می کند. در نهایت شما از بروزرسانی ها آگاه می شوید.

– مدیریت چرخه حیات دارایی ها

مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین فرآیندهای ITIL است. سازمان ها با کمک نرم افزار دانا پرو و ماژول ITAM می توانند محل ذخیره و تحویل گیرنده را مشخص کنند و تمام اطلاعات مربوط به دارایی را همراه آن ثبت کنند.

می توانید روی نام اعضا کلیک کنید و ببینید کدام دارایی ها به او تحویل داده شده و هر یک در چه مرحله ای هستند. به طور خلاصه دانا پرو به سازمان این امکان را می دهد تا هر اطلاعاتی در مورد دارایی را ردیابی، پیگیری و مشاهده کنند.

– مشخص کردن ارتباط دارایی ها

به کمک ماژول CMDB دانا پرو، سازمان می تواند بهتر مشکلات و تغییرات را مدیریت کند و ارتباط دارایی ها و افراد را مشاهده و کنترل کند.

– افزایش طول عمر دارایی ها

به کمک سرویس و نگهداری پیشگیرانه دانا می توانید:

 • از روند اجرای برنامه های سرویس و نگهداری گزارش گیری کنید.
 • برای انجام سرویس ها دستور کار برای هر دارایی تعریف کنید.
 • کارها را در زمان تعیین شده به افراد ارجاع دهید.
 • بازدید دوره ای تعریف کنید.
 • برنامه های زمانی تعریف کنید.

– مشاهده تاریخچه تغییرات و  سوابق خرابی ها

نرم افزار دانا پرو این قابلیت را به سازمان می دهد تا تاریخچه تغییرات دارایی ها، سخت افزارها و نرم افزارها را ثبت کند. در این صورت زمانی که کاربرها با مشکلی روبرو میشوند، تیم می تواند به این تاریخچه نگاهی بیندازد و مشکلات را دریابد.

همچنین دارایی ها ممکن است در طول چرخه حیات با خرابی رو به رو شوند و این خرابی ها در زیر سیستم مدیریت رخدادها ثبت می شود و می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

– دسترسی سریع به اطلاعات دارایی ها

دارایی ها به صورت دسته بندی شده در دانا پرداز ذخیره می شوند و سازمان و کاربران میتوانند آنها را به صورت نمودار، فهرست و هر دسته بندی که بخواهند مشاهده کنند. همین موضوع باعث شده دسترسی به دارایی ها و اطلاعات مربوط به آن ها آسان تر و سریع تر باشد.

پیاده سازی به روش های مدیریت دارایی IT با دانا پرو

داشبورد دانا پرو

دانا پرو به عنوان نرم افزار ITSM کارآمد میان ایرانی ها، با داشتن ماژول مدیریت دارایی های فناوری اطلاعات به سازمان ها کمک می کند تا در هزینه ها صرفه جویی شود و سازمان زمان خود را به درستی مدیریت کند.

مزیت هایی که نرم افزار دانا پرو برای سازمان ها به دنبال دارد به شرح زیر است:

 • تمام دارایی های فناوری اطلاعات سازمان را کنترل و مدیریت کنید.
 • دارایی ها را به صورت پیش فرض یا به نحوی که می خواهید دسته بندی کنید.
 • اطلاعات مربوط به دارایی ها را همراه خود دارایی ها ثبت کنید. برای مثال شماره اموال، تحویل گیرنده، خرابی ها، تغییر وضعیت را ثبت کنید.
 • تغییرات دارایی ها را به کمک یکپارچگی ماژول های مدیریت دارایی و مدیریت پیکربندی و تغییر مدیریت کنید.
 • گزارش جدید ثبت کنید یا گزارش های قبلی را بازیابی کنید.
 • سریع و آسان به سوابق تغییرات و خرابی ها و دیگر اطلاعات مربوط به دارایی ها دسترسی پیدا کنید.
 • کارکنان می توانند در تیکت ها دارایی را انتخاب و سطح دسترسی ها و گیرنده ها را بهتر تنظیم کنند و همین موضوع به پشتیبانی آسان کمک می کند.

سخن پایانی

اگر به دنبال بهبود خدمات فناوری اطلاعات خود هستید، نرم افزار دانا پرو از کارآمدترین نرم افزارها در میان سازمان ها برای مدیریت دارایی IT است که امکان دسترسی به دارایی ها و اطلاعات مربوط به هر یک تنها با یک کلیک امکان پذیر است.

مشاهده سایت دانا پرو

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.