فهرست بستن

بزرگترین تغییرات رابط کاربری PlayStation 5

سرانجام سونی از رابط کاربری PlayStation 5 رونمایی کرد و نوآوری‌های جدیدی را به رخ رقیبان کشید. با توجه به اینکه کنسول در عرض چند هفته آینده عرضه می‌شود اما سونی تاکنون اطلاعاتی درباره رابط کاربری این دستگاه ارائه نکرده بود. برخلاف رابط کاربری Xbox Series X (که شبیه به نسل قبل خود است)، رابط کاربری PS5 کاملاً متفاوت از نسخه قبلی است. برای جزئیات بیشتر با سخت افزار مگ همراه باشید.

تغییرات جدید رابط کاربری PlayStation 5 شامل نحوه تعامل شما با عملکردهای پایه کنسول، مانند ابزارهای عکس صفحه و لیست دوستان شما، تاثیر دکمه در ایجاد رابط کاربری جدید، سیستم ناوبری جدید معروف به کارت‌ها و موارد دیگر است.

بازی همیشه جلوی چشمان شماست

رابط کاربری PlayStation 5 بازنگری کاملی در نحوه تعامل با کاربر را انجام داده است که بزرگترین تغییر آن تاکید جدی در جلو و مرکز بودن بازی در برابر شما است. هنگامی که PS5 را از حالت استراحت یا Sleep خارج کنید، بازی شما از هرجایی که آخرین بار آن را متوقف کرده‌اید، همراه با مرکز کنترل کاملاً جدید، فعال و اجرا خواهد شد.

خواه در حال انجام فعالیت‌های اخیر باشید، به اتاق گفتگو بپیوندید، عکس‌های صفحه را به اشتراک بگذارید یا اخبار را بررسی کنید، همه این‌ها روی بازی‌ای که اخیرا بازی می‌کردید قرار داده می‌شود. این بدان معناست که تجربه بازی شما با منوهای اضافی خراب نمی‌شود.

مرکز کنترل

با فشار دادن دکمه PlayStation شما را به مرکز کنترل PS5 می‌رسید. (قبلاً در PS4، با زدن دکمه PS شما را از بازی خارج کرده و به صفحه اصلی PS4 منتقل می‌کرد). اگر دکمه را نگه دارید، گزینه Quick Menu (منوی سریع) نمایش داده می‌شود (جایی که می‌توانید اعلان‌ها، لیست دوستان و غیره را مشاهده کنید). این بار با فشار دادن دکمه PS5 PS دیگر بازی قطع نمی‌شود بلکه ما را به رابط کاربری جدید مبتنی بر Card خود می‌رساند.

به جای پیمایش در صفحه اصلی یا منوی سریع، همه چیزهایی که می‌خواهید انجام دهید (از بررسی در لیست دوستان خود گرفته تا انجام فعالیت‌های بازی یا مشاهده اعلان‌ها) همگی در مرکز کنترل با استفاده از کارت‌ها اتفاق می افتد. زمان خداحافظی از Home و Quick Menu از PS4  فرا رسیده است.

کارت‌ها

کارت‌ها تغییر بزرگی در نحوه گشت و گذار در رابط کاربری کنسول هستند. حالت کارت‌ها به شما خلاصه‌ای از اخبار، فعالیت‌های بازی و آنچه دوستانتان انجام می‌دهند و خلاصه تمام کارهایی که از PS5 برمی‌آید را نشان می‌دهد.

بزرگترین تغییرات رابط کاربری PlayStation 5 01

این کار به نوعی مانند ورود به سیستم PlayStation است و البته ویژگی بسیار خوبی برای تکمیل کنندگان و شکارچیان تروفی است، زیرا یک روش سریع برای مشاهده چشم انداز آنچه هنوز در یک بازی انجام نداده‌اید به شما نمایش می‌دهد. این حالت حتی به شما نشان می‌دهد که چه مدت برای رسیدن به هدف خود زمان نیاز دارید.

تصویر در تصویر

کارت‌ها می‌توانند هنگام پخش، روی صفحه نمایش قرار بگیرند، به هر دو طرف بچرخند یا در حالت تصویر در تصویر نمایش داده شوند. همچنین می‌توانید بدون ایجاد مزاحمت در بازی و مانور سایر صفحات منو، اهداف لیست‌های فعالیت خود را مستقیماً بر روی صفحه مشاهده کنید.

بزرگترین تغییرات رابط کاربری PlayStation 5 02

همچنین یک ویژگی جدید Game Help برای اعضای فعال PlayStation Plus وجود دارد که راهنمایی‌های درون بازی را برای دستیابی به اهداف خاص با نکاتی در کنار عکس‌های صفحه و فیلم‌ها نشان می‌دهد که چگونه هدف را به انجام برسانید. البته این ویژگی نیز می‌تواند در کنار بازی شما بر روی صفحه نمایش دیده شود، بنابراین شما مجبور نیستید بازی را ترک کنید و به جستجوی آنلاین بپردازید. البته این موضوع از ویژگی‌هایی است که توسعه دهندگان هر بازی باید به آن اضافه کنند، بنابراین لزوماً همه بازی‌ها از این قابلیت برخوردار نیستند.

تعامل یکپارچه با دوستان

با تأکید بر حفظ جلو و مرکزیت بازی، وقتی دوستان، شما را به اتاق گفتگو دعوت می‌کنند، می‌توانید همه کارها را با انجام بازی در پس زمینه انجام دهید. قبلاً با PS4، گرفتن دعوت نامه باعث قطع بازی شما می‌شد و شما را مجبور می‌کرد که به صفحه منوی دیگری بروید که در آن چت می‌کردید اما دیگر اینگونه نیست!

علاوه بر این، تعامل با دوستان خود (دیدن بازی‌های آنها، دعوت از آنها به اتاق گفتگو یا به اشتراک گذاری عکس صفحه با آنها) می‌تواند از طریق کارت‌های مرکز کنترل (گزینه اشتراک صفحه) کاهش یابد. ویژگی کارت به شما این امکان را می‌دهد که یک Feed زنده از گیم پلی آن‌ها بر روی صفحه خود داشته باشید، بنابراین مثلا می‌توانید دوستان خود را در Demon’s Souls نابود کنید، در حالی که با شکوه و عظمت فراوان در بازی Spider-Man: Miles Morales و شهر نیویورک چرخ می‌زنید.

دکمه Create

Zero interruption، نام گزینه‌ای در رابط کاربری  PS5 است که با فشار دادن Create Button، یک نوار در پایین صفحه به وجود می‌آید و با این گزینه می‌توانید چیزی را که به تازگی اتفاق افتاده است (اسکرین شات یا گیم پلی بازی را ضبط کنید) را به اشتراک بگذارید.

صفحه اصلی

گرچه صحبت از مرکز کنترل و رابط کاربری کارتی PS5جذاب است، صفحه اصلی تفاوت کمی با نسخهقبلی پلی استیشن دارد. اگر کنسول خود را تازه روشن کرده‌اید، با صفحه اصلی روبه رو خواهید شد. اگر می خواهید بازی دیگری را شروع کنید یا بازی جدیدی را دانلود کنید، باز هم به این صفحه برگردانده  می‌شوید.

بزرگترین تغییرات رابط کاربری PlayStation 5 03

این بار، Media منوی جداگانه خود را از Games دارد و همه در یک جا گنجانده نشده‌اند. هر بازی و برنامه دارای یک مرکز یکپارچه برای کشف اطلاعات است، که یک مورد بسیار پیشرفته برای ویژگی PS4 است: فشار دادن از یک نماد بازی و گرفتن یک نگاه متراکم به اخبار، غنائم و فعالیت دوستان. این طرح جدید بسیار دلپذیرتر به نظر می‌رسد.

کاوش کنید

Explore گزینه جدیدی برای PS5 است که همه بازی‌ها و علاقه‌ مندی‌های شما را گرد هم می‌آورد. داستان‌های خبری و رسانه‌های پرطرفدار را نشان می‌دهد. با این حال ، این ویژگی هنوز در حال آزمایش است بنابراین توجه داشته باشید که این ویژگی در روز اول برای هر کاربر در دسترس نخواهد بود.

فروشگاه پلی استیشن

فروشگاه PlayStation به جای اینکه یک برنامه جداگانه باشد، در رابط کاربری منو ادغام شده است و بدون استفاده از صفحه اصلی PS5 و Explore ، خرید و یافتن بازی‌های جدید را به تجربه سریع‌تر و بصری‌تری تبدیل می‌کند.

بزرگترین تغییرات رابط کاربری PlayStation 5 05

در ادامه ویدیوی منتشر شده از گشت و گذار در محیط PS5 برای شما علاقه مندان قرار می‌گیرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *