فهرست بستن

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

شرکت پردیس صنعت سیاره سبز، از شرکت‌های قدیمی، پر طرفدار و با سابقه تولید کننده و تامین کننده پاور و قطعات جانبی کامپیوتر در ایران است. این شرکت خوش نام که همه آن را به اسم گرین GREEN می‌شناسیم، از حدود 4 سال پیش محصولات رده گیمینگ خود را با برند گریفین GRIFFIN عرضه کرد، و موفق شد جایگاه خود را در بازار کامپیوتر ایران بیش از پیش توسعه دهد. یکی از محصولات گرین که با برند گریفین در زمستان سال گذشته وارد بازار شد، کیت نصب عمودی کارت گرافیک است که مخصوص کیس‌های Griffin G2 و Griffin G6 گرین ساخته و عرضه می‌شود. این کیت مبتنی بر ارتباط PCIe Gen.3 x16 ساخته شده و طول آن 20 سانتیمتر است.

البته ما در لابراتوار سخت افزار کیس‌های G2 و G6 گرین را برای بررسی در اختیار نداشتیم، اما می‌دانیم هر دوی این کیس‌ها از جمله محصولات با کیفیت، زیبا، و پر فروش بازار هستند و خیلی از دوستان و مخاطبان عزیز در رابطه با خرید این کیت رایزر و نصب کارت گرافیک به شکل عمودی بر روی این کیس‌ها کنجکاو هستند. از آنجایی که قیمت این کیت کم نیست و در حال حاضر با حدود قیمت 1 میلیون تومان عرضه می‌شود، سوالی که برای خود ما مطرح بود این است که آیا استفاده از آن ممکن است باعث افت پرفورمنس کارت گرافیک شود و یا خیر. با توجه به این موضوع، از شرکت محترم گرین درخواست کردیم که این کیت رایزر را برای بررسی در اختیار ما قرار دهند، که ایشان نیز پذیرفتند. ضمن تشکر از شرکت گرین، همراه ما باشید با این بررسی.

آشنایی با محصول

اصولا نصب کارت گرافیک به شکل عمودی اغلب در کیس‌های رده بالای بازار امکان پذیر است. در برخی از کیس‌ها، با تعبیه جایگاه در جلوی اسلاتهای توسعه PCI (Expansion Slots) کیس، امکان نصب کارت گرافیک به شکل عمودی به صورت پیش فرض وجود دارد. در بعضی از کیس‌ها جایگاه اسلاتهای توسعه PCI کیس متحرک است و می‌توان کل جایگاه را برگرداند و گرافیک را عمودی نصب کرد. در بسیاری دیگر از کیس‌ها، یک کیت به صورت کامل در بخش جایگاه اسلاتهای PCIe قرار می‌گیرد و کارت گرافیک بر روی آن نصب می‌شود.

کیت‌های رایزر گریفین از همین نوع آخر است، و یک بخش فلزی دارد که در جایگاه براکت‌های توسعه PCI قرار می‌گیرد و امکان نصب گرافیک را به شکل عمودی می‌دهد. از بحث جایگاه که بگذریم، کیفیت کابل رایزر اهمیت بسیار زیادی دارد. از آنجایی که افزایش طول ارتباط بین گرافیک و مادربرد ممکن است باعث ضعف فرکانس درگاه PCI Express و یا کابل ارتباطی مورد نشت و یا نفوذ تشعشعات الکترومغناطیسی قرار گیرد، باید سراسر کابل، شکاف PCI Express و ورودی درگاه آن، کاملا با کیفیت و ضد EMI ساخته شود تا علی رغم  افزایش فاصله، کوچکترین خللی در ارتباط بین کارت گرافیک و پردازنده ایجاد نشود.

این موضوع اهمیت زیادی دارد که حتما باید از کابلی به عنوان رایزر استفاده کنید که صد در صد به کیفیت آن به اندازه کیفیت مادربرد خود اعتماد داشته باشید. از جمله خصوصیاتی که شرکت گرین در رابطه با کابل رایزر گریفین مطرح کرده است، مجهز بودن آن به پوشش محافظ الکترومغناطیس (EMI Shield) است. به لطف استفاده از پلیمر رسانا در ساخت روکش رایزر، به طور کامل از نشت و یا نفوذ تشعشعات الکترومغناطیسی در شریان انتقال اطلاعات پیشگیری شده و از این رو هیچ گونه افت کارایی و یا ناپایداری در آن وجود ندارد.

همچنین از بابت نرمی‌و مقاومت حرارتی کابل، به لطف استفاده از پلاستیک TPE، ضمن داشتن خاصیت انعطاف پذیری بالا، در سخت ترین شرایط حرارتی نیز رایزر گریفین مقاومت و دوام خوبی خواهد داشت. این رایزر با طول 20 سانتیمتر، از کارت گرافیک‌ها تا عرض 3 اسلات پشتیبانی می‌کند و با ضمانت 12 ماهه گرین، عرضه می‌شود. تجهیزات همراه این رایزر به صورت رسمی ‌منحصرا برای کیس‌های G2 و G6 گرین طراحی شده است، اما به نظر می‌رسد شاید بتوان با کمی ‌ماد کردن، آن را بر روی دیگر کیس‌ها نیز سوار کنید، صد البته، برای مهار کارت گرافیک و همچنین کیت زیر آن، باید برنامه ریزی داشته باشید. به سراغ محصول می‌رویم.

آنباکس و مشخصات فنی

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

جعبه کیت رایزر گریفین به رنگ مشکی و سبز است. این جعبه کاملا پلمپ به دست ما رسید و می‌توانید نیم دایره پلمپ‌های آن را در تصویر سمت راست مشاهده کنید. بر روی جعبه مشخصات رایزر، از جمل طول 20 سانتیمتری و پشتیبانی از استاندارد PCI Express Gen.3 x16 و همچنین سازگاری آن با کیس G6 نوشته شده است. برچسب ضمانت یک ساله گرین به همراه شماره سریال رایزر (در تصویر سریال پاک شده) بر روی جعبه چسبیده شده است. در پشت جعبه مشخصات کلی تر، همه به زبان انگلیسی آمده است. تنها بخش فارسی چاپی روی جعبه، اسم و آدرس شرکت پردیس صنعت سیاره سبز است. با توجه به این دو مورد به ضرس قاطع می‌توان گفت خوشبختانه این یک محصول تمام وارداتی است و به سفارش شرکت گرین توسط یک OEM خارجی تولید و وارد بازار ایران شده است. بنابراین خیالتان راحت باشد این رایزر به هیچ وجه ساخت ایران نیست.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

کلیه قطعات همه داخل نایلون پلاستیکی قرار دارند و کاملا حس یک محصول Premium و درست و حسابی را به کاربر منتقل می‌کند.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

قطعات درون جعبه شامل موارد زیر است:

 • کابل رایزر
 • پیچ‌های نصب
 • براکت نصب 4 اسلاته
 • پیچ گوشتی چهار سو با کیفیت
 • دفترچه راهنمای نصب به فارسی

کیفیت تمام قطعات، شامل پیچ گوشتی فوق العاده است. این پیچ گوشتی به نوعی آچار فرانسه اسمبلر‌های کامپیوتر است، طوری طراحی شده که با آن می‌توان تمام پیچ‌های کیس را باز و بسته کرد. یک تبدیل پیچ به بوش برای نصب براکت نیز درون جعبه قرار دارد که با آن می‌توانید تمام بوش‌های فلزی (زرد رنگ) زیر مادربرد را نیز سفت کنید و یا در بیاورید. تقریبا اینطوری بگویم، اگر قصد اسمبل صفر تا صد یک سیستم را داشته باشید، با همین یک پیچ گوشتی تمام کار انجام خواهد شد و نیاز به هیچ ابزار دیگری نیست.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

کابل رایزر یک تکه به رنگ مشکی طراحی شده است. کابل‌های ارتباط در 4 ردیف با فاصله قرار دارند تا حداکثر گردش هوا در بین آنها جریان داشته باشد. کیفیت PCB، و شکاف PCIe بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

پست کابل، بخش زیرین PCB اسلات PCI Express، با یک لاستیک ضخیم کاملا ایزوله و عایق شده است تا از برخورد احتمالی هرگونه وسیله فلزی به اتصالات زیر شکاف PCI Express پیشگیری شود.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

اینهم تصویری نزدیک از شکاف PCI Express Gen.3 x16 رایزر گرین. همانطور که می‌دانید در حال حاضر درگاه PCI Express نسل 3 و 4 دارد. کابل‌های رایزر نیز بر این اساس طبقه بندی می‌شوند. کابل رایزر گریفین بر اساس استاندارد PCI Express Gen.3 x16 ساخته شده است. اما می‌توانید آن را برای کارت‌های گرافیک PCIe Gen.4 نیز استفاده کنید. اگر هم مادربرد و هم کارت گرافیک شما PCIe Gen.4 باشد، بهتر است از داخل بایوس پهنای باند این درگاه را به x8 کاهش دهید. با توجه به اینکه گرافیک‌های PCIe Gen.4 (به غیر از RTX 3090) هنوز نمی‌توانند ارتباط PCIe Gen.3 x16 را اشباع کنند، بنابراین هیچ افت پرفورمنسی را از بابت استفاده از این رایزر PCIe Gen.3 نخواهید داشت. در سیستم تست لابراتوار، ما از کارت گرافیک RTX 3060 Ti که مبتنی بر PCIe Gen.4 ساخته شده است استفاده کردیم، و چون اسلات PCIe مادربرد ما نیز از نوع نسل سومی‌بود، نیازی به هیچ گونه تغییر در بایوس نداشتیم و صرفا به تست کارت گرافیک پرداختیم.

سیستم تست

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

برای نصب ما کیس G6 در اختیار نداشتیم به همین جهت با کمی ‌Modding توانستیم کیت را بر روی کیس کولر مستر سوار کنیم. البته اگر شما هم تصمیم به ماد کردن کیس خود دارید، حتما می‌بایستی از فیکس شدن کارت گرافیک و عدم برخورد آن به مادربرد اطمینان حاصل کنید. همچنین دقت کنید اصولا این براکت در کیس‌های Mid-Tower مانند کیس ما، باعث ارتفاع گرفتن کارت گرافیک می‌شود و حتما لازم است شما از واترکولر برای Clearance بیشتر فضای فوقانی استفاده کنید.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

اگر مثل ما از ایرکولر‌های برج دار روی سیستم خود دارید، ممکن است، کارت گرافیک به هنگام نصب عمودی با برج‌های خنک کننده پردازنده تداخل پیدا کند. ما البته  با پر رویی تمام از این مسائل عبور کردیم و گرافیک را نصب کردیم، اما حتما به یاد داشته باشید برای نصب راحت تر، حداقل تا یک سانتیمتر از لبه پایین رم فضای خالی برای ارتفاع گرفتن کارت گرافیک وجود داشته باشد.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

در حالت عادی، نصب براکت در کیس‌های G6 و G2، چنین حالتی خواهد داشت. نصبی راحت و بسیار تمییز. البته باید واترکولر داشته باشید که به راحتی بتوان گرافیک را عمودی در اسلات رایزر فرود آورد.

سیستم تست لابراتوار مجله سخت افزار اسپانسر
پردازنده INTEL CORE I7 8700K
مادربرد MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON دفتر محترم MSI، دفتر نمایندگی ایران
کارت گرافیک GIGABYTE AORUS RTX 3060 Ti MASTER شرکت محترم گیگابایت، دفتر نمایندگی ایران
رم G.SKILL TRIDENT Z 3600 CL 16 2X8G شرکت محترم G.SKILL تایوان
اس اس دی NVMe ADATA XPG SX8200 Pro 256G شرکت محترم آونگ، دفتر نمایندگی ای دیتا
اس اس دی SATA SAMSUNG 860 EVO 250G
کولر GREEN GLACIER 360-EVO شرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین
پاور GREEN GP1050B-OCDG شرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین
کیس COOLER MASTER 5T
هاب USB USB 3 ORICO MH4PU شرکت محترم آبا ارتباطات ساوالان، نماینده رسمی ‌‌‌‌اوریکو
فن COOLER MASTER MF120R ARGB 3in1 شرکت محترم کولر مستر، دفتر نمایندگی ایران
نورپردازی DEEPCOOL RGB 350 LED STRIP
مانیتور LG 27UD69-W 4K UHD IPS 27” LED
خمیر سیلیکن GREEN GT-4 PREMIUM شرکت محترم پردیس صنعت سیاره سبز، گرین

بررسی کارایی

برای تست کابل، با استفاده از چند نرم افزار بنچ مارک و پنج عنوان بازی، یک بار از سیستم (کارت گرافیک) به صورت عادی تست گرفتیم، و یک بار هم با استفاده از رایزر گریفین گرین مجدد تست‌ها را تکرار کردیم، سپس به مقایسه نتایج بدست آمده پرداختیم. (در تصاویر، در کنار امتیازی که کارت گرافیک با رایزر بدست آورده است، کلمه Riser نوشته شده است.)

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

در تست Time Spy نرم افزار 3D Mark، امتیاز گرافیک در هر دو حالت مشابه هم بود و اختلاف زیر 1 درصد ثبت شد.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

در تست پهنای باند PCI Express نرم افزار 3D Mark، مجددا نتیجه در هر دو حالت سیستم مشابه یکدیگر با اختلاف کمتر از 1 درصد ثبت شد.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

تست گرافیکی Superposition نرم افزار Unigine نیز در هر دو شکل، با اختلاف کمتر از 1 درصد نتیجه مشابهی داد.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

تست محاسباتی GPGPU نرم افزار AIDA64 نیز در هر دو حالت نتیجه ای کاملا نزدیک به هم با اختلاف کمتر از 1 درصد ثبت کرد.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

و در آخر، تست رندر V-Ray با موتور کارت گرافیک را داریم که در هر دو حالت یک نتیجه مشابه را ثبت کرد.

حال به سراغ تست عناوین بازی می‌رویم، با این توضیح که کلیه تست‌ها در ستینگ گرافیکی واحد، و در دقت FULL HD گرفته شده اند.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
142 FPS 142 FPS FAR CRY 5

نرخ متوسط FPS بازی در عنوان Far Cry 5 در هر دو صورت یکسان ثبت شد.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
160.43 FPS 161.33 FPS HITMAN 2

در عنوان بازی HITMAN 2، نرخ متوسط فریم بر ثانیه بازی با کمتر از 1 درصد اختلاف ثبت گردید.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
64.15 FPS 65.81 FPS METRO EXODUS (ULTRA)

در بازی Metro Exodus نرخ فریم خروجی بازی حدودا با اختلاف 2 درصد ثبت گردید.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
99.11 FPS 102.07 FPS Rise of Tomb Rider

در بازی Rise of Tomb Rider تست بنچ مارک رسمی‌ بازی، حدود 3 درصد اختلاف FPS داشت.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
111 FPS 112 FPS Shadow of Tomb Rider

در بنچمارک رسمی ‌بازی Shadow of Tomb Rider، نتیجه FPS، تنها با اختلاف یک فریم در هر دو حالت ثبت گردید.

نصب گرافیک با رایزر گریفین نصب نرمال گرافیک روی مادربرد عنوان بازی
21289 21238 FINAL FANTASY XIV

بازی Final Fantasy، یک بنچ مارک رسمی ‌دارد که به سیستم مورد تست، از نظر قدرت گیمینگ امتیاز می‌دهد که در این تست، مجددا اختلاف امتیازات بدست آمده زیر 1 درصد ثبت گردید.

نتیجه گیری

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین

نصب کارت گرافیک به شکل عمودی، بیش از هر چیز، یک حرکت دکوری و به جهت زیبایی هر چه بیشتر سیستم انجام می‌شود. قرار نیست با انجام این کار تاثیر خاصی بر پرفورمنس سیستم بوجود آید و یک کابل رایزر خوب، کابلی است که تاثیر خاصی بر پرفورمنس کارت گرافیک نداشته باشد.

از همین منظر کابل رایزر گریفین گرین یک کابل کاملا حرفه ای و مناسب برای سیستم‌های کاربران حرفه ای و خوش سلیقه است. اضافه کردن این کابل به سیستم، همانطور که در تست‌ها مشاهده کردید، تاثیر خاصی بر عملکرد پردازشی کارت گرافیک ندارد. در اکثر تست‌ها وجود این کابل عملا در نتیجه کار بی تاثیر (با اختلاف زیر یک درصد) است. در بخش گیمینگ نیز، اختلاف FPS خاصی وجود ندارد و یا حداکثر نهایتا به 1 الی 3 فریم خلاصه می‌شود که می‌توان این اختلاف را در بازه خطای طبیعی بنچمارک در نظر گرفت. یعنی شما 2 بار یک بنچمارک را پشت سر هم تکرار کنید، نتیجه ممکن است در همین حد و حدود متفاوت باشد و از این رو، بین حالت نرمال نصب کارت گرافیک بر روی مادربرد و حالت نصب آن به حالت عمودی با کیت رایزر گریفین گرین هیچ اختلاف معنا داری مشاهده نشد.

اگرچه شرکت گرین کیس هدف این کابل رایزر را صرفا G6 و G2 عنوان کرده است، اما اگر میشد این کابل طوری ساخته شود که بتوان آن را بدون نیاز به مادینگ خاصی بر روی دیگر کیس‌ها نیز مورد استفاده قرار داد، خیلی بهتر می‌شد.

کیفیت کابل، PCB، متریال مورد استفاده در ساخت اسلات، شیلد محافظ، و تجهیزات همراه کاملا با کیفیت خوبی ساخته شده اند. پیچگوشتی همراه کیفیت فوق العاده خوبی دارد. از نظر قیمتی نیز، کابل رایزر گریفین گرین بهترین گزینه اقتصادی برای دوستانی است که به فکر نصب گرافیک به شکل عمودی بر روی کیس خود هستند. با توجه به این موارد نشان پیشنهاد شده توسط سخت افزار را به کابل رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گریفین اعطا می‌کنیم.

بررسی کیت رایزر نصب عمودی کارت گرافیک گرین
مزایا:

 • ضمانت یک ساله گرین
 • کیفیت ساخت بسیار مطلوب
 • وسایل همراه کامل – شامل پیچگوشتی برای نصب
 • تاثیر بسیار پایین در عملکرد کلی کارت گرافیک (در حد 1 درصد)
معایب:

 • محدودیت سازگاری نصب به دو کیس G6 و G2 گرین
پیشنهاد سخت‌افزارمگ:

 • کیت رایزر کارت گرافیک گریفین گرین، بهترین و تنها گزینه برای نصب کارت گرافیک به صورت عمودی در کیس‌های G6 و G2 گرین است.

9.2امتیاز9.3پرفورمنس9کیفیت9.8استاندارد8.5ارزش خرید

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *